Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Saç dökülmesi sebepleri nelerdir? Aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi mi? Saç dökülmesi tedavisi nasıl olur? Saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülmesinde bitkisel çözüm yollarına ve saç dökülmesinde hangi doktora gidilmesi gerektiğine yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Saç dökülmesi için doktor randevusu alırken saç dökülmesinin seviyesinin ve kişide oluşturduğu rahatsızlığının boyutlarının ileri derecede olması gerekmektedir. Bu tip sorunların ortaya çıkmasının ardından dermatoloji uzmanlarına başvurmak gerekmektedir. Kamu hastaneleri için cildiye bölümleri üzerinden randevu alarak rahatsızlığınızı belirtebilirsiniz. Sadece saç dökülmesi için değil tüm cilt sorunları için uzman dermatologlardan destek almak gerekmektedir.

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Çoğunlukla saç dökülmelerinde genetik ve fizyolojik faktörler etili olmaktadır. Bununla birlikte çeşitli hastalıklar ve yanlış saç bakımı da saçların dökülmesinin nedenleri arasında sayılabilir. Saç dökülmesi kalıtsal bir rahatsızlık olarak ortaya çıktığı durumlarda, saçların bir daha yerine gelmemek üzere döküldüğü gözlemlenmiştir. Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan kişiler, kelleşme ile karşılaşmadan önce uzman dermatologlara başvurmaları tavsiye edilmektedir.

Ayrıca huzursuz bacak sendromu hakkında bilgi için linke tıklayınız.

Saç Dökülmesinin Genel Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında birçok farklı neden sayılabilir. Saç dökülmeleri sanıldığının aksine sadece erkeklere has bir durum değildir. Kadınlarda da saç dökülmesi zaman zaman istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmelerinin sebepleri ayrı ayrı incelenebilir. Ancak, saç dökülmesinin yaygın ve en genel nedenleri arasında:

 • Genetik etmenler,
 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Yoğun stres,
 • Kemoterapi veya çeşitli kanser ilaçları kullanmak,
 • Hormon bozuklukları,
 • Ani mevsim geçişleri,
 • Vitamin eksiklikleri,
 • Yanlış saç bakımı vb.

Yer almaktadır. Bu sorunların büyük bir bölümü kişinin yaşam tarzıyla doğrudan ilgilidir. Bu nedenle kişinin saç dökülmesi sorunlarıyla karşılaşmadan önce mutlaka gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Gün içinde yapılacak ufak değişimler sayesinde kişiler saç dökülmelerinin önüne geçebilirler. Bu dış etkenlere bağlı olarak korunmak mümkündür. Ancak, ailesel, genetik faktörler sonucu yaşanan veya farklı ilaç tedavileri ya da hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri için daha farklı tıbbi önlemlerin alınması mümkündür.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri birçok farklı unsura bağlanabilmektedir. Saç dökülmesinin genel etkenleri olduğu gibi kadın ve erkek için farklı sebepler gözlemlenmiştir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla ve farklı nedenlere saç dökülmelerini tetikleyebilmektedir. Bu tip sorunlardan korunmak için dökülmenin asıl nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Kadınlarda yaşanan saç dökülmelerinin başlıca nedenleri:

 • Androgenetik (Erkek tipi dökülme) dökülme,
 • Saçlarda yıpranma ve kalite kaybı,
 • Demir eksikliğine bağlı kansızlık,
 • Gebelik,
 • Menopoz,
 • Guatr rahatsızlığı,

Kadınlarda saç dökülmelerinin en sık rastlanan nedenleri arasında yer almaktadır. Kadınlarda yaşanan saç dökülmeleri özellikle yanlış saç bakım uygulamaları sonucunda saç kalitesinin düşmesi ve saçların yıpranmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmelerinde önemli bir diğer etken ise vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliklerine bağlı olarak oluşan dökülmelere karşı basit vitamin takviyeleri etkili olacaktır. Aynı şekilde kansızlık için de benzer yöntemler uygulanabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri kadınlara göre daha az olmasına rağmen, saç dökülmeleri erkeklerde daha yaygın görülen bir durumdur. Erkeklerde yaşanan saç dökülmelerinin yaklaşık %95’e yakını genetik faktörlere dayanmaktadır. Kişinin genetik yatkınlığı saç kayıplarının yaşanmasını tetikleyen en önemli etkendir. Erkeklerde saç dökülmelerinin en temel sebepleri:

 • Genetik faktörler,
 • Erkeklik hormonun anormal salgılanması,
 • Saç şekillendiricilerin aşırı kullanımı vb.

Yer almaktadır. Bu temel nedenler uzun vadede saç dökülmelerine neden olabileceği gibi aniden de ortaya çıkabilmektedir. Saç dökülmeleri için bu nedenlerin yanı sıra farklı nedenlerde gösterilebilir. Özellikle, bazı hastalıklar ve bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar saç kaybının artmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda ilacın kullanımının sona ermesiyle saçlar yeniden çıkacaktır.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesinin belirtileri doğru algılanmalıdır. Gün içinde yaşanan her dökülme ciddi bir saç dökülmesi olarak değerlendirilmez. Gün içinde 100 saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Bu sayıdan daha fazla ve yoğun olarak dökülmeler yaşanıyorsa, saç dökülmesinin önüne geçmek için çeşitli önlemler alınabilir. Saç dökülmelerinin altında birçok farklı neden yatabileceğini unutmayın.

Saç dökülmesinin en temel belirtisi saçın geç uzaması ve gün içinde 100 telden fazla saçın dökülmesidir. Uzama problemleri saç dökülmesinin daha doğrusu kelliğin ilk habercisi olarak algılanabilir. Saç dökülmesi özellikle yastıkta ve banyo sırasında kendini belli eder. Çeşitli saç serumları ve doğal yöntemlerle saç dökülmelerinin önüne geçebilir ve kellik sürecini doğal yollarla yavaşlatabilirsiniz.

Evde elma sirkesi yapımına buradan bakabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler

Erkeklerde saç dökülmesini önlemek adına uygulanabilecek yöntemler genellikle süreci yavaşlatmaktadır. Saç dökülmesine neden olan etkenlerden kaçınmak ve buna uygun bir yaşam tarzını seçmek, saç dökülmesinin önüne geçmek için yapılması gereken en etkili çözümdür. Saç dökülmesinin önüne geçmek için yapılması gerekenler:

 • Saç teli ve saç derisine zarar veren ürünlerden uzak durmak,
 • Protein ağırlıklı besinler tüketmek,
 • Vitamin, demir ve çinko desteği almak,
 • Stres ve depresyondan kaçınmak,
 • Sigara, alkol vb. madde kullanımını azaltmak veya bırakmak,
 • Saç tipine uygun bakım yapmak,
 • Doğal yağ ve şampuan kullanmak,
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek.

Saç dökülmesinin doğal yollardan önüne geçilmesi için yapılması gereken temel işlemler arasında yer almaktadır. Genellikle bu yöntemleri birçok kişi saçları dökülmeye başladıktan sonra uygulamaya koyulmaktadır. Ancak, bu işlemlerin dökülmeden önce yapılması ciddi ölçüde koruma sağlayacaktır.

Saç Dökülmesi Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisi için günümüzde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında doğal saç serumları ve saç ekimi en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Saç dökülmesinin tedavisinden önce, saç dökülmesinin doğru teşhisi ve asıl nedenlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Saç dökülme sorunu yaşayan kişiler uzmanlara başvurmasının ardından çeşitli saç analizi ve muayene süreçlerine alınacaklardır.

Saç dökülmesini tetikleyen hastalıkların tespiti için yapılan tetkikler sonucu saç analizi yöntemine geçilir. Saç analizi sayesinde saçların dökülme durumları ve saç derisinin durumu yakından incelenmektedir. Dökülmenin asıl sebeplerine göre farklı tipte tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri özellikle son yıllarda birçok kişi için alternatif bir yöntem olmuştur. Birçok farklı doğal bitkisel yağ ve kürler saçları besleyerek hem uzama sürecine yardımcı hem de kelliğe karşı koruma sağlamaktadır. Saç dökülmelerine karşı kullanılan yaygın ve oldukça etkili doğal yöntemler arasında:

 • Aloe Vera,
 • Hindistan cevizi sütü,
 • Bal, limon ve yoğurt kürü,
 • Saçlara kına yakmak,
 • Isırgan otu özlü tentür uygulaması,
 • Sarımsak yağı,
 • Melisa otu ve civanperçemi vb.

Yer almaktadır. Saç dökülmelerine karşı özel karşımlar hazırlanarak belirli sürelerde saçlara doğrudan uygulanmaktadır. Her saç tipine ve dökülme nedenine bağlı olarak farklı bir yöntem tercih edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin İlaç Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesine karşı ilaç tedavisi son yıllarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Sağlık Bakanlığı ve FDA onaylı ilaçların kullanımıyla birlikte saç dökülmelerinin büyük ölçüde önüne geçilebilir. Ancak, saç dökülmeleri için ilaç kullanımı doktor tavsiyesi ile birlikte gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Saç dökülmeleri tek bir nedene bağlı olmadığı için doğru ilaç kullanımı ve bakım önerilerinin uzmanlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi için birçok farklı yöntem ve tedavi tercih edebilirsiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.