Saç Kıranın Sebepleri Nelerdir?

Saç Kıranın Sebepleri Nelerdir?

Saç kıranın sebepleri ve oluşma süreci hakkında bugüne kadar yapılan araştırmalar, bu durumun genel olarak psikolojik olduğunu gösteriyor. Hastaların %90 gibi son derece yüksek bir oranda yaşamış oldukları saç kıran rahatsızlıkları, psikolojik nedenlerle gerçekleşiyor. Özellikle de karşılaşılan ölüm, savaş, sağlığın yitirilmesiyle ilgili haberler de saç kıran hastalığına yakalanmanın temel nedenlerindendir.

Keratin oluşumunun sürdürülebilir yapıda olduğu hücreler anda DNA’larıyla ilgili farklı bir duraksama sürecine giriyor. Bundan dolayı üretim bir anda durarak, saçkıran başlangıcı olmasına neden oluyor. Zaman içerisinde geçen rahatsızlıklar arasında yer alması nedeniyle, çok korkulacak bir problem teşkil etmeyecektir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda genç yaşlarda yaşanabilen rahatsızlıklar arasında Patern Alopesi hastalığı tanımlanıyor. Bu durum özellikle de saçın direkt olarak kafatasının en tepesinden yuvarlak oluşturacak şekilde dökülmeye başlamalarla görülebiliyor. Saçın döküldüğü bölge genellikle erkeklerde yaşanan bir dökülme sürecinin temelini oluşturur. Daha sonra o bölge neredeyse tam anlamıyla kelleşebiliyor. Kadınlarda bu durum oluşmaya başladıktan sonra ayrıca adet düzensizliği, daha fazla tüylenme ve aknelerde büyüme görülmesi son derece normaldir. Mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına görünmek ve kremlerle, özel ilaçlarla sadece saçlar için değil vücut genelindeki değişimlerle ilgili tanı koyulmasını sağlamak gereklidir.

Saç Kıranla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış; saç kıran hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır.

Doğru; Saç kıranın oluşma sebebi hayvanlar değildir. Ortada hiçbir zaman için bulaşıcı bir bakteri veya virüs bulunmaz. Genetik bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. İnsanın varlığından bu yana özellikle aşırı stresli olunan dönemlerde halkın büyük bir bölümünde bu tarz rahatsızlıklar görülebiliyor. Savaşlarda ortaya çıkan ve yayılan virüslerden dolayı değil, tamamen insanların yaşadığı sıkıntılı durumlardan psikolojik bir şekilde gelişiyor.

Kafasının belirli bir bölümünde bir anda kök hücreleri işlevlerini sona erdiriyor. Bir nevi krizden dolayı dükkan kapatır gibi, üretimi aniden durduruyor ve o an aktif olan saç kökünü de dışarıya atıyorlar. Bir sıra halinde bu işlemin gerçekleşiyor olması, geçici kelliğin ortaya çıkmasına yol açıyor. İnsan hayatındaki sıkıntılı dönemin geçmesiyle birlikte, ortalama 6 ay ila 1 yıl içerisinde saç kökleri tekrar normale dönüyor.

Yanlış; Saç kıran olan yere sarımsak sürülürse tekrar saç çıkmaya başlar.

Doğru; Saçın çıkmayı bıraktığı bir bölgeye yapılacak olan doğal veya kimyasal bakımlar, kişinin psikolojik durumunu iyileştirecek yapıya sahip değildir. Hastalığın oluşmasının temel nedeni bilindiği için, birbirinden farklı teknikler binlerce hastada denenmiş ve her zaman için aynı sonuç alınmıştır.

Kafanın saç kıran bulunan belirli bölgelerine sürülecek olan sarımsak nedeniyle özellikle tekrar saç çıkmaya başladığı görülmez. O bölgedeki saç dipleri irite edilecek ve daha da kötü bir hale gelmesine neden olunacaktır. Saç kıran tedavisi hiçbir zaman için sarımsakla yapılmaz. Öncelikle bir uzman hekime başvurmalı ve hastalığın durumu hakkında tanı konulmasını sağlamalısınız.

Yanlış; Saç Kıran sadece saçta oluşur.

Doğru; Saç kıran sadece saçta oluşan bir rahatsızlık değildir. Keratin oluşumunun bir anda durması ve sadece vücudun belirli bölgeleri için bu durumun gerçekleşmesi söz konusudur. Bacaklarda, kollarda, sakallarda, bıyıkta, kaşlarda dökülme yaşanabilir. Topak halinde dökülmeye başlanacak olan saçlarla ilgili olarak önlem alınması için öncelikle psikolojinin düzeltilmeye çalışılması gerekir. Saç kıranın aynı anda hem saçta hem kaşlarda hem de sakallarda oluşabilme ihtimali bulunur. Saçkıran nasıl anlaşılır? Belirli bir bölge bir anda kıl köksüz hale gelecek ve üretimi durduracaktır. Kıl kökü bulunan her bölgede bu durumla karşılaşılması normaldir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Saç Kıran Mı?

Kadınlarda belirli evrelerde yaşanan aşırı saç dökülmeleri tamamen demir eksikliğinden kaynaklanıyor. Özellikle D vitamininin tam olarak gerektiği oranda besinlerden ve güneşten alınmaması nedeniyle saçlar dökebilir. Bu tarz durumlarda belirli bir bölge değil, saçın genelinde kopmalar söz konusu olacaktır.

Saçın bazı yerlerinde yaşanan hissizleşmeler ve köklerin artık tutunamayacak duruma gelmesi halinde saçın en ufak harekette yerinden çıktığı görülür. Saçın yerinden çıkması, bir anda o bölgenin kelleşeceğini işaret etmez. Demir eksikliğinin giderilmesi, yeterli oranda D vitamininin günlük ihtiyaca uygun şekilde alınması halinde, bir aydan sonra eskisi kadar saçın dökülmediği görülecektir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.