Saç Nasıl Gürleştirilir?

Saç Nasıl Gürleştirilir?

Saçların gürleşmesi için yapılacak olan tanı koyma işlemleri ve bakımlarla birlikte, saç diplerinden ucuna dek bakım uygulanmalıdır. Başarılı sonuç vermesi için sürekli olarak şampuan değiştirmek, saçları bir sabunla bir de şampuanla yıkamak zarar verecektir. Saçların yıpranmasına neden olacak durumlar uzun vadede istenen çözümün alınabileceği bir süreci oluşturmayacaktır.

Gürleşme için genetik mi yoksa belirli dönemlerdeki hormon değişimlerinden kaynaklanan bir değişim mi olduğu bilinmelidir. Ancak bu sayede saçın her bölgesi için başarılı bir bakım yapılması mümkün olacaktır. Saçların dökülmesiyle ilgili durumlar için önlem almak için birkaç şart bulunuyor. İnce telli saçlar nasıl gürleşir? Gürleşme için bakım yapmak, çevresel koşullardan ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan durumlarda mümkündür.

Saçın Gürleştirilmesi İçin Ne Yapılmalı?

Saçların nasıl gürleşmesini isteyen bireyler öncelikle kendilerine tanı koyma konusunda başarılı olmalıdır. Önünüze beyaz bir kâğıt serebilir veya saçlarınızı görebileceğiniz düz bir tahtanın önünde durabilirsiniz. Kafanızı eğerek, ense kökünden saçın ucuna kadar iki elinizle birlikte saçları aşağıya doğru itin. Daha sonra ise ön taraftan saçın ucundan arkaya doğru, saçlarınızın parmaklarınızın arasından geçmesini sağlayın. Ortalama 5 ila 10 arasında saçın dökülmesi gerekiyor. Bu durumda herhangi bir kelleşme belirtisiyle karşılaşılmaz. Saç diplerinin kendilerini en ufak etkide 20 ve üzerinde adet salması durumunda, orta vadede kelleşme görülebilir.

Kelleşmenin önüne geçmek, saçlarla ilgili pigment dengesinin sağlanması yerine direkt olarak gürleşmesini sağlamak özel bir önlem alınması gereken durumdur. Saçların seyrelmesiyle ilgili neden psikolojik olduğu taktirde, özellikle ailevi durumunuzu iyileştirmek ve psikolojinizi düzeltmek için girişimlerde bulunmalısınız. Saçlar nasıl gürleşir ve uzar? Saçlar psikolojik nedenlerden dökülürken, keratin desteği sağlanması veya saç diplerinin sağlamlaştırılması gibi bir durumda başarılı sonuç alınamayacaktır.

Saç Gürleştirme Maskesi Nedir?

Saçların gürleşmesini sağlamak için özellikle tarçın maskesi, yumurta maskesi, Hint yağı maskesi ve badem yağı maskesi gibi dört farklı seçenek değerlendirilebilir. Saçların gürleşmesini destekleyen maskeler sayesinde özellikle saç dipleri sağlamlaştırılır ve gürleşmesi istenen bölgeler için düzenli bakım yapılabilir.  Hem erkeklerde hem de kadınlarda kullanılabilecek maskelerin düzenli olarak saça uygulanmasıyla, deride iyileşme görülür.

Normalden daha çok saç çıkmaya başlarken, ayrıca köklerin desteklenmesiyle birlikte daha hızlı uzaması sağlanır. Seyrek saç bayan veya erkek fark etmeksizin herkes tarafından dört farklı maskeyle özel olarak deriye bakım yapılması için uygundur.

Hint Yağı Maskesi

Hint yağı maskesinin hazırlanması için sadece Hint yağının kullanılması yeterli oluyor. Maskenin direkt olarak saç derisi üzerinde eşit miktarda dağıtılması ve masaj yapılması sayesinde uygulanma durumu söz konusudur.

Herhangi bir problemle karşılaşmamak ve saçın tüm bölgelerinde eşit gürlükte saç çıkmasını sağlamak için düzenleyici görevi görür. Köklerin çok daha dayanıklı olmasını sağlarken, saç derisindeki kan dolaşımının artmasını ve saçın kafa genelinde çok daha hızlı bir şekilde çıkmasına yardımcı olur.

Yumurta Maskesi

  • 1 adet yumurta
  • 2,5 yemek kaşığı süt tozu
  • 1 yemek kaşığı dolusu buğday tohumu yağı

Kafaya yapılacak en etkili saç çıkarıcı maskeler arasında yumurta maskesi yer alıyor. Kullanılacak olan üç malzemenin karıştırılması ve parmak uçlarıyla kaseden alınarak saç diplerine dağıtılması gerekecektir. Süt tozu ve yumurta bir araya geldiğinde masaj yapılabilecek cıvık yapıya sahip olur. Buna ek olarak buğday tohumu ise özellikle saç diplerinin desteklenmesi, güçlendirilmesi ve hızlı bir şekilde saç çıkarabilecek yapıda olması açısından önemlidir.

Seyrek saç ekimi için cerrahi operasyonlar gerektiren bir problem oluşmaması amacıyla doğal yöntemlerden yararlanılabilir. Yukarıda yer alan malzemelerin haftada iki kez olacak şekilde kullanılması halinde, yumurta maskesiyle birlikte saçların uzatılması ve köklerinin gürleşmesi sağlanır.

Tarçın Maskesi

Tarçın maskesi uygulanması için 1 çay kaşığı tarçın, bal ve ılık zeytinyağı kullanılması gerekir. Hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırılması halinde, masaj yapılabilecek hale geldiğinde saç diplerine sürülmelidir. 15 dakika bekledikten sonra yıkanarak çıkarılabilir.

Badem Yağı Maskesi

Badem yağının maske olarak saçta kullanılması için Hindistan cevizi yağı ve çemen tohumu da karıştırılmalıdır. Bu sayede karışım da saç derinizde 1 saat kadar bekletilerek daha sonra yıkandığında gürleşmeye yardımcı bir materyal olarak kısa sürede sonuç verecektir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.