Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Tavsiye

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Tavsiye

Evde ilk defa saç boyama yapacaksanız boyamadan önce bu 7 tüyoyu bilmenizde yarar var. Evde saç boyamak sizi korkutuyor olabilir ancak vereceğimiz bu tavsiyeler sonucunda harika bir saça kavuşabilirsiniz. Bu sayede kuaförlere saç boyatmak için yaptığınız masraftan da kurtulmuş olacaksınız.

1. Kendinize Uygun Olan Saç Rengini Seçin

Saç boyamadan önce kendi saç renginizi ve saç yapınızı çok iyi tanıyor olmalısınız. Kendinize en uygun rengi bulmak için kendi saç renginizin en fazla 2-3 ton açık ya da 2-3 ton koyu boyalar tercih etmelisiniz. Eğer kendi saç tonunuzdan çok daha farklı bir saç tonu seçerseniz saçınız boyayı kabul etmeyebilir. Saçınızın kabul edebileceği bir tonda boya seçmelisiniz ve seçtiğiniz ton kendi teninize de uygun bir ton olmalıdır. Kendi teninize en uygun saç rengini seçmek için peruk yardımıyla cilt tonunuza uygun olan rengi bulabilirsiniz. Ancak saç renginizi tanımlayabiliyorsanız bu rengin açık ya da koyu tonları cilt tonunuz ile de uyumlu olacaktır.

2. Saç Renginin Canlı Olması İçin İpucundan Yararlanın

Kendinize uygun saç renginizi bulduysanız ancak rengin canlı görünmesini istiyorsanız birtakım işlemler yardımıyla canlı ve parlak bir saç rengine kavuşabilirsiniz. Saç renginin canlı görünmesini istiyorsanız saçınızın boyuna ve kalınlığına göre bir kutu fazla boya kullanarak canlı bir renk elde edebilirsiniz. İki kutu boya kullanarak boyanın saçın her yerine ulaşmasını sağlayabilir ve daha canlı bir renk elde edersiniz.

Bunun yanında saç boyasının yıpratıcı etkisi azaltmak için saç boyasına hindistan cevizi yağı koyarak kimyasal olan boyanın zararlı etkilerini daha aza indirebilirsiniz. Ayrıca saçınızı boyadıktan sonra haftada iki kez Hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saçı beslediği için saça parlaklık kazandıracaktır. Saç boyasına ekleyebileceğiniz bir başka yağ da zeytinyağıdır. Her evde bulunan zeytinyağı saçı çok iyi besler ve nemlendirir. Mükemmel bir saç bakım yağı olan zeytinyağını saç boyarken boyanıza eklerseniz daha yumuşak saçlara kavuşabilirsiniz.

3. Saç Boyanızı Bakımlı Saçlarınıza Uygulayın

Evde saç boyama yapmadan önce en önemli şeylerden birisi de saçlarınızın bakımlı olmasıdır. Yıpranmış ve kırık saçlara yapılan boya ile saçlarınız daha da yıpranacaktır. Bunun için saçınızı boyamadan önce kesinlikle kırıklarınızı aldırmalısınız ve saçlarınızın canlanması için bakım yapmalısınız. Yıpranmış saçlara uygulanan boya istediğiniz renge ulaşmanızı da engelleyebilir.

Hatta yıpranmış ve kırık saçlara yapılan boya normalden daha kısa bir sürede akar. Bu yüzden saçları boyamadan önce yapılması gereken altın kural saçların bakımlı olmasıdır. Eğer saçlarınız çok kırık ve yıpranmışsa öncelikle kırıklarını kestirin. Daha sonra Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağları karıştırarak saçınıza uygulayın ve saçlarınız sağlığına kavuştuğunda saçınıza istediğiniz rengi verebilirsiniz.

4. Saçınızı Boyamadan Önce Saç Şeklinize ve Saç Modelinize Karar Verin

Eğer saç modelinizi değiştirmek istiyorsanız bu işlemi boya yapmadan önce yaptırmanızı tavsiye ederiz. Hem boyanın kalıcılığı açısından hem de saç modelinizin daha iyi ortaya çıkması için saçınızı kestirdikten sonra boya yaptırmanız daha iyi olacaktır. Saçınıza perma yaptırmak istiyorsanız bu işlemi de boyamadan önce yaptırın ki boya daha uzun süre saçınızda kalsın. Ancak perma yaptırdığınızda saç derinize kimyasal şeyler değdiği için saç deriniz hassaslaşır. Bu nedenle saç dibinizden yaptıracağınız boyama işlemi saç derinize zarar verebilir. Bunun için perma yaptırdıktan 1 hafta sonra saç boyası yaptırmak daha olumlu bir sonuç verecektir.

5. Saç Boyamadan Önce Saçlarınız Kuru İse Bunları Dikkate Alın

Saç boyası yaptırmak istiyorsunuz ancak saçlarınız kuru olduğu için endişeleniyorsanız öncelikle bu sorunu çözmelisiniz. Çünkü saç boyaları kimyasal içerikli oldukları için saçları kurutuyor. Bu yüzden boyatmadan 1 hafta önce saçlarınıza yağlarla bakım yapmalısınız. Saç boyamadan önce zeytinyağı, badem ağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlar saça nem verebilir. Bunların yanında karışık saç bakım yağları ile saçınıza maske yaparak da saçınızın nem kazanmasını sağlayabilirsiniz. Saçınız sağlığına kavuştuğunda boyama işlemi yapabilirsiniz. Boyama işleminden sonra da saç bakımınıza devam etmelisiniz çünkü boyanın da etkisiyle saçlarınız daha fazla kuruyabilir. Bu yüzden haftada bir saç maskesi yapmaya devam etmelisiniz. Bunun yanında saçınızı kuruturken yüksek ısıdan kaçınmalısınız. Saçlarınıza maşa ya da saç düzleştirici ile sık sık ısı uygulamaktan da kaçınmalısınız. Bu işlemleri yaptığınızda daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olacaksınız.

Kuru ve permalı saçlar boyayı daha hızlı emer. Bu yüzden kuru saçlara boya uygulandıktan sonra tutulan süre daha kısa olmalıdır. Eğer boya daha uzun süre saçta kalırsa saçın yanmasına neden olur. Zaten kuru olan saçlar daha da kuruyarak çalı süpürgesi görünümünü alır. Bu hale gelen saçlarda koparak dökülmeler başlar. Bu yüzden saç boyama süresi tutmayı unutmayın. Ne vaktinden daha önce ne de vaktinden daha sonra saçlarınızı yıkamayın. Tam vaktinde yıkanan saçlar güzel sonuçlar verecektir.

6. Saç Boyama Sırasında Bunlara Dikkat Edin

Saç boyama sırasında ister istemez boya alnımıza ya da kulaklarımıza gelebilir. Alnımıza ya da kulağımıza gelen boya da o bölgelerde lekeli bir görünüme neden olur. İşte bu lekeli görünümü önlemek için saç boyasına başlamadan önce saç boyası gelebilecek yerlere yağlı bir krem uygulamalıyız. Eğer boyamadan önce vazelin ya da başka yağlı bir krem uygularsak boyayı yıkadığımızda cildimizde leke kalmayacaktır.

Saç boyama sırasında saçlarımızın yağlı olması tercih edilir. Temiz olan saçlara boya tam yayılmaz ve renk istediğimiz sonucu vermeyebilir. Ancak yağlı olan saçlar hem yağ tabakası ile saç derisini korurken hem de boyanın tüm saçlara işlemesini sağlar. Bu yüzden saç bakım uzmanları saç boyamadan en az 24 saat önce saçların yıkanmış olmasını tavsiye ediyor. Çok kalıcı boyalarda bu süreyi uzatabilirsiniz.

7. Saç Boyadıktan Sonra Bakım Maskesi Uygulayın

Saçınızı boyadıktan sonra boyanın içinde bulunan saç bakım kremi ile mutlaka saçınızı yıkamalısınız. Bu saç bakım kremi saçlarınızın daha yumuşak ve saç renginizin daha canlı olmasını sağlayacaktır. Saç boyama işlemi yaparken kimyasal içeriklere maruz kalan saçlarımız bakımsız ve kuru bir vaziyete gelebilir. Bunun için de saçlarınızı hem boyamadan önce hem de boyadıktan sonra yoğun bir bakıma almalısınız. Boyadan sonra kuruyan saçlar için haftada 2 kez uygulayacağınız saç bakım maskeleri ile saçınızı eski nemine kavuşturmalısınız. Eğer saçlarınıza gerekli nemi vermezseniz donuk ve kuru bir görüntü oluşacaktır.

Saçlarınızı eski nemli haline kavuşturmak için saç bakım maskeleri kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz de saç bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu saç bakım maskesine yumurta, bal, süt ve zeytinyağı gibi her evde bulabileceğiz malzemeler kullanabilirsiniz. Bu saydığımız malzemeler saça nem ve parlaklık veren oldukça yararlı malzemelerdir. Bu bakım maskesini haftada 1 ya da 2 kez uygularsanız 1 ay içinde saçlarınızın eski sağlığına kavuştuğunu hatta eskisinden daha iyi bir duruma geldiğini de görebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.