Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Safra kesesi ağrısı geçirmenin yolları oldukça fazladır. Safra kesesi, vücut için çok önemli vazifelere sahip olan bir organdır. Karaciğerin üretmiş olduğu safra, bu organ içinde depolanır. Görünümü adeta bir armudu andırır. Safra sıvısı, sahip olduğu kanallar aracılığı ile mideye yollanır.

Böylelikle vücuda girmiş olan yağların sindirimi gerçekleştirilir. Zaman zaman safra kesesinde ortaya çıkan ağrı çok can sıkıcı olabilir. Bu durumun nedenlerini öğrenmek ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulamak mantıklıdır.

Safra Kesesi Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Safra kesesinde ortaya çıkan ağrının nedenleri şunlardır;

 • Safra kanalları üzerindeki taşın burayı tıkamasından dolayı ağrı ortaya çıkabilmektedir.
 • Bir başka neden ise safra kesesinde oluşan çamur ya da iltihaptan dolayı bölgede yer alan dokuların zarar görmesi ve ortaya bir enfeksiyon çıkma durumudur.
 • Bu açıdan bakıldığı zaman biliyer kolik adı verilen ve kasılmadan dolayı safra kanallarından ortaya çıkan tıkanma sonrası bir ağrı oluşabilmektedir.
 • Safra kesesindeki taş, kolesistit adı verilen iltihap, pankreas iltihabı ve kolanjit olarak tanımlanan safra kanalı iltihabı gibi nedenlerden dolayı ağrı oluşabilir.
 • Bunlara ek olarak safra kesesinin olduğu bölgeye darbe almak, burada kanamanın ortaya çıkması, parazit kaynaklı iltihaplar, safra kesesi ağrısının nedenleri arasında yer alır. Safra kesesi ağrısı için ilaç kullanarak bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Lenf Ağrısı Nasıl Geçer?

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesinde ağrı hissedenlerde ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır?

 • Karında bir ağrı oluşur.
 • Kişi çok sık terlemeye başlar.
 • Yağlı yemek yendikten sonra ağrı daha kötü bir hale gelir.
 • Omuzun arasında ve arkasında bir ağrı oluşur.
 • Baş dönmesi gibi durumlar yaşanır.
 • Nefes darlığı çok sık görülür.
 • Kişi kendisini halsiz hisseder.
 • Midede ekşime ve mide gazı gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar.
 • Dışkının rengi değişir ve kil rengi halini alır.
 • Sarılık rahatsızlığı ortaya çıkar.
 • Kalıcı ve keskin şekilde kramp gibi ağrılar rahatsız edici bir seviyeye gelir.

Safra Kesesine Dokunan Gıdalar

Safra kesesine zararlı yiyecekler listesi mutlaka bilinmelidir. Safra kesesini olumsuz olarak etkileyen yiyeceklerin başında yağ gelir. Yağı tamamen kesmek mantıklı değildir. Çünkü yağ, sağlıklı beslenme noktasında ihtiyaç duyulan bir maddedir. Bundan dolayı pastırma, yağlı et, kızartma, tereyağı gibi ürünlerden uzak durmak gerekir. Yağ ihtiyacınızı ise fındık, badem, ceviz ve balıktan karşılayabilirsiniz.

Safra kesesine iyi gelmeyen yiyecekler içinde rafine şeker de bulunur. Beyaz şeker olarak tanımlanan bu ürün, safra kesesine zarar verir. Özellikle çok tatlı olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Safra kesesi taşının en önemli nedeni beyaz rafine şekerdir. Bu ürünün insan sağlığına hiç bir katkısı yoktur. Obeziteyi de tetikler. Rafine şekeri hayatınızdan kesinlikle çıkarmanız gerekiyor. Safra kesesi ağrısını ne tetikler sorusu bu şekilde cevabını bulmuş olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Safra Kesesi Ağrısını Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Safra kesesinde ortaya çıkan ağrıyı geçirmenin birçok farklı yolu vardır. Bu yollar şöyledir;

 • Safra kesesi ağrısının nedeni mutlaka bilinmelidir. Eğer enfeksiyon kaynaklı bir ağrı söz konusu ise antibiyotik kullanımı sorunu çözmektedir. Ancak bunun öncesinde mutlaka doktora gitmeli ve onun kontrolünde ilaç alınmalıdır.
 • Ameliyat bir diğer çözüm yoludur. Kolesistektomi olarak bilinir. Bu tip bir cerrahi müdahalede safra kesesi alınmaktadır. Farklı yöntemler ile cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Laparoskopi en çok tercih edilen yoldur. Açık ameliyatlarda genellikle vücutta bir delik açılır. Laparaskopide ise buna ihtiyaç duyulmaz.
 • Safra kesesi ağrısına bitkisel tedavi olarak sebze suyu içebilirsiniz. Salatalık, havuç ve pancar en çok tercih edilen ürünlerdir. Adı geçen sebzelerin sularını eşit bir miktarda karıştırmak gerekmekte. Günde iki defa ve iki hafta süresince içtiğiniz zaman safra kesesi ağrısı ortadan kalkacaktır. Çünkü bu karışım antioksidan yönünden çok etkilidir. Sindirim sorunları bu şekilde azalır.
 • Narenciye, safra kesesi ağrısı ile mücadele anlamında çok işe yarar. Aç karnınıza taze olarak sıkılmış limon suyunu içebilirsiniz. En az 8 yemek kaşığı dolusu limon suyu yeterli olacaktır. Limon suyu tüketiminden sonra bir bardak su içmelisiniz. İşlemi bir hafta süresince ve her gün yapmak gerekir.

Çay şeklinde tüketeceğiniz; biberiye, boğa dikeni, kıvırcık labada, zencefil, rezene tohumu, ısırgan otu, sarımsak, kedi nanesi, ağrının giderilmesi noktasında çok etkilidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.