Safra Kesesi Taşına İyi Gelen Gıdalar

Safra Kesesi Taşına İyi Gelen Gıdalar

Safra kesesindeki taş nasıl geçer sorusu, gün geçtikçe daha çok sorulmaya başladı. Bunun sebebi, sağlıksız yağlarla besleniyor olmanız. Safra keseniz, yediğiniz yağların sentezlenmesine yardımcı olur. Ancak günlük hayatta tükettiğimiz sağlıksız yağlar, kesecikte birikerek taş oluşuma neden olur. Yediğimiz yemeklerin birçoğunda yağ bulunur ve hazır besinler genellikle trans yağ içerir. Yağ, sentezlenmesi zor bir madde olduğundan, sağlıksız yağları sindirmek zamanla daha da zorlaşır. Haliyle safra kesenizde biriken yağlar zamanla taşa dönüşür. Günümüzde birçok kişi, safra kesesinde taş oluşumu rahatsızlığıyla doktora başvuruyor. Bu rahatsızlık acı verici olsa da, gidermek zor değil.

Elbette büyük taşlar ve çekilmez ağrılar için doktorunuza başvurmak en iyisi olsa da, taş oluşumu engellemek ve küçük taşları eritmek için birtakım çözümler bulunmaktadır. Kimyasal yöntemlerle de bu taş oluşumunun tedavisi yapılmaktadır ama bitkisel yolları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Evinizde ve hemen elinizin altında bulabileceğiniz gıdaların hangisinin safra kesesi taşına iyi geldiğini bilirseniz, kendi bitkisel çözümünüzü yaratmış olursunuz. Safra kesesine iyi gelen yiyecekler ve içecekler, günlük olarak tüketilirse olumlu sonuçlar doğurur.

Safra Kesesi Taşları Nelerdir?

Safra kesesi taşları, tıpkı böbrekteki taşlar gibi çeşit çeşittir. Bu taşlardan bazıları daha ufak ve risksizken, bazıları iri ve ağrılı olabilir. Safra kesesi taşları iki çeşittir:

 1. Kolesterol türü: Bu taşların yapısında çoğunlukla kolesterol vardır. Genellikle yeşil, sarı ve beyaz renktedir.
 2. Pigment taşları: Daha küçük ve koyu renkte olan taş türüdür. Bu taş türünün içindeki kolesterol daha azdır. Daha çok kalsiyum tuzları ve bilirubin içermektedirler.

Safra Taşı Neden Oluşur?

Safra kesesini temizleyen bitkiler, taş oluşumunu engeller ve safranızı temizler. Bu tip bitkilere ihtiyaç duyulmasının sebebi safrada taş oluşumudur. Birçok kişide safra kesesinde taş oluşumu gözlense de, taş oluşumu nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Safra kesesinde oluşan taşların nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Obezite: Obez kişilerde safra taşı oluşumu çok daha yaygındır.
 2. Kolesterol fazlalığı: Fazla miktarda besin tükettiğinizde vücudunuzda depolanır. Besinlerdeki kolesterol ise safra kesesinde birikir. Burada biriken kolesterol zamanla safra taşına dönüşür.
 3. Zehirler: Fazla miktarda alkol veya tütün ürünleri de safra taşı oluşumunu tetikleyebilir.
 4. Yetersiz gıda: Yetersiz beslenmeyle olan, zengin yağ ve düşük lif de safra taşı oluşumunun nedenlerinden biridir.
 5. Hastalıklar: Bazı hastalıklar da bu rahatsızlığa sebep olabilir. Örnek olarak diyabet hastalarında safra kesesinde taş oluşumu eğilimi daha fazladır. Böyle kişiler, safra kesesini azdıran yiyecekler tüketmemelidir.

Safra Kesesine Ve Taşlara İyi Gelen Gıdalar:

Bazı besinler, safra kesesindeki taş oluşumu engellediği gibi, olan taşların da erimesine yardımcı oluyor. Bu tip besinler, hemen hemen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği düzeyde. Safra kesesi taşını düşüren şifalı bitkiler, bu hastalıktan kurtulmanız için birebirdir. Bunun yanında bazı ekmekler ve içecekler de safra kesesine iyi gelmektedir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Tam Buğday Unu: Lif bakımından oldukça zengin olmasıyla, tam buğday unu safra taşı oluşumunu engeller. Yağların yakılmasına da yardımcı olur. Yulaf, esmer pirinç ve buğday kepeği de aynı etkiyi yaratacaktır.
 2. Karabuğday: Karabuğday da tıpkı tam buğday unu gibi, safra kesesindeki taş oluşumunu azaltan gıdalardandır. B ve E vitamini açısından da zengindir.
 3. Turunçgiller: Safra üretimini arttıran ve aynı zamanda safra kesesinde taş oluşumu engelleyen bir başka besin de turunçgillerdir. Günlük olarak turunçgillerden tüketmeniz, safranıza iyi gelecektir.
 4. Enginar: Safra kesesi taşı eritme yöntemlerinden kullanılan bir başka gıda ise enginardır. Karaciğere de safraya da oldukça fazla faydası olsan enginarı, günlük beslenmenize dahil ederek tüketmeniz fayda sağlayacaktır.
 5. Üzüm ve yabanmersini: Meyvelerinde vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmez. Yarım bardak üzüm ve yaban mersini yemek, safra kesenize yapabileceğiniz en faydalı şeydir.

Safra Kesesinde Taş Birikimi Nasıl Önlenir?

Safra kesesinde taş oluştuktan sonra, bu taşı eritmek zordur. Bu sebeple, taşlar ortaya çıkınca değil, çıkmadan evvel önlem almanız faydalı olacaktır. Taş birikimini önleyen şeyler şu şekildedir:

 1. Öğün atlamamak
 2. Kilo almaktan kaçınmak
 3. Sağlıksız yağlar barındıran yiyeceklerden uzak durmak

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.