Safra Reflüsü Kanser Yapar mı?

Safra reflüsü kanser yapar mı, nasıl korunulur, belirtileri nelerdir, ameliyatı nasıl olur ve tedavi yolları nelerdir? Safra reflüsünden kanser olma olasılığı yüksek olarak görülmektedir. Sizde reflü hakkında daha fazla bilgi ve çözüm yolları arıyorsanız yazımızdaki bilgileri incelemeniz faydalı olacaktır.

Safra Reflüsü Kanser Yapar mı?

Safra reflüsünden kanser olma riskinin yüksek olduğu bilinmektedir. Reflü bir mide rahatsızlığıdır. Son dönemde hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir sindirim sistemi problemidir. Reflü hastalığında mide içeriği yemek borusuna geri kaçar. Yemek borusu ile uzun süre temas eden içerik yemek borusunda tahribatın meydana gelmesine neden olur. Reflüye yol açan sebeplerden en temel olanın mide ile yemek borusu arasındaki birleşme noktasının gevşek hale gelmesidir. Reflü hastası olanlar yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinlik, ağız kokusu ve geğirme gibi şikayetlerden rahatsız olurlar. Bundan daha fazlası var. Safra reflüsü kansere neden olabilir.

Safra Reflüsü Kanser Vakasından Korunmak için Balık Tüketmek Önemli

Kansere karşı balık tüketmek hastalıklara karşı en büyük koruyucu önlemler arasında yer alır. Uzman doktorlar haftada en az 3 kere balık tüketilmesi gerektiğini önermektedirler. Balık tercihi yaparken soğuk ve temiz sularda olan balıkları tercih etmeniz önermeniz gerekir. Beslenirken margarin ve hayvansal yağları mümkün olan en az ölçüde tüketmeniz gerekir. Kuyruk yağı, tereyağı ve iç yağı tüketimi sınırlandırmak gerekir. Bu yağlar yerine zeytinyağını kullanabilirsiniz. Özellikle kuru yemişlerin sahip olduğu yağların çok kıymetli olduğunu unutmayın. Fındık, yer fıstığı ve cevizin kalp dostu yağlar olduğu unutulmamalıdır.

Besinlerin içinde yer alan çinko, magnezyum, selenyum gibi mineraller kalp dostu olarak bilinirler. Eğer kalp sağlığınıza önem veriyorsanız, kolesterol içeriği zengin olan besinlerin tüketimine sınırlama getirmeniz gerekir. Özellikle kabuklu deniz ürünleri ve yumurta sarıları az miktarda tüketilmelidir. Kalp sağlığı için E vitamini yüksek olan besinlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Bu besinlerin içinde yüksek antioksidan bulunur.

Ayrıca rahim polipleri kanser yapar mı? Merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Safra Kesesi Ameliyatı Olmanın Zararı Var mıdır?

Safra kesesi ameliyatı olmanın zararı bulunmaktadır. Her ameliyatta belirli miktarda risk bulunur. Fakat hastalığın tedavi olmaması halinde de belli bir risk taşıdığını unutmamak gerekir. Tedavi edilmeyen hastalıklarda hastalığın vücudun diğer yerlerine hızla yayılması mümkündür. Eğer safra kesenizde taşlar varsa ameliyat olmanız önerilmektedir. Çünkü bu taşlar yüzünden ciddi ağrı problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Ağrıya ek olarak bu taşlar organın fonksiyonel çalışmasının önüne geçer. Hatta taşlar safra kanalına düşerek kanalın tıkanmasına neden olabilir. Bu durumda taşların hayati riskleri olduğundan söz etmek mümkün olur. Ameliyat olarak safra reflüsünden oluşacak daha büyük sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

Safra Reflüsü Ameliyatı Nedir?

Safra reflüsü ameliyatı de meester switch ameliyatı olarak da bilinir. İlk olarak ameliyat 1982 yılında yapılmıştır. Metabolik cerrahi yöntem olarak bilinir. Ameliyat sırasında ın iki parmak bağırsağı ile mide arasında bağlantı koparılır. Daha sonra on iki parmak bağırsağından mide 150 cm kadar öteye kadar boşaltılır. Ameliyat sırasında mideye hiç müdahale yapılmaz. Midenin emiliminde hiçbir bozukluk olmaz. Kişinin yemek yemesi bozulmaz. Kişinin hayatı eskiden olduğu gibi akmaya devam eder. Ameliyat hassas bir ameliyat olduğundan yalnızca konu hakkında deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir. Gerekli ameliyatların yapılmaması halinde kanser oluşma riski artar.

Safra Reflüsünün Belirtileri Nelerdir?

Safra reflüsü belirtileri arasında:

 • Kilo kaybı,
 • Öksürük,
 • Ses kısıklığı,
 • Sık sık mide ekşimesi problemi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Üst karın bölgesinde ağrı yer alır.

Genel olarak safra reflüsü ile asit reflüsünün belirtileri aynıdır. Bazı hastalarda her iki hastalık belirtisi de aynı anda ortaya çıkabilir. Asit reflüsü ile birlikte genellikle midede yanma ve iç kemiren bir ağrı problemi ortaya çıkar.

Kanser Vakalarının Yüzde 40’ını Önlemek Mümkün

Kanser vakalarının önlenmesi mümkündür. Yaşam tarzında yapılacak belli başlı değişikler sayesinde kanserden kendinizi koruyabilirsiniz. Safra reflüsü kanser ortaya çıkan vakalardan örnek verecek olursak, sağlıklı beslenmek, faydalı besinleri yemek, zararlı besinlerden uzak durmak ve hastalıkları iyileştirmek iyi bir yöntemdir. Sigara kullanmayan, alkol kullanmayan, stres seviyesi düşük olan bir hayat sürmek kanser vakalarının büyük ölçüde önlenmesini sağlar. Egzersiz yaparak, düzenli beslenerek, sporu bir yaşam tarzı halinde getirerek kanserden korunabilirsiniz.

Yapılan çalışmalara göre güneş ışınları kanserin en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Bu nedenle özellikle güneş ışınlarının dik geldiği yaz aylarında kendinizi güneşten korumanız gerekir. Güneş koruyucu krem ve losyonlar yalnızca yaz aylarında değil, aynı zamanda kış aylarında da kullanılmaya devam edilmelidir. Krem tercihini yaparken cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Yağlı cilt tipine sahip olanların yağ bazlı ürünler kullanmaları ciltlerinin daha fazla yağlanmasına neden olur. Bunun yerine su bazlı ürünlerin kullanılması gerekir.

Rahim büyümesinin kanserle ilişkisini de inceleyebilirsiniz.

Safra Reflüsünün Engellenmesi için Neler Yapmak Gerekir?

Safra reflüsünün engellenmesi için yapılması gerekenler kişinin kendi ellerindedir. Alınacak basit önlemler aynı zamanda oldukça etkidir. Aşağıdaki öneriler reflüde şikayetlerinizin azaltılmasına yardımcı olacaktır:

 • Sigarayı bırakın. Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
 • Aşırı baharatlı yiyecekler yenmemelidir.
 • Çok yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bunun yerine buharda pişmiş ya da haşlanmış yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.
 • Akşam yemekleri mümkün olduğu kadar erken saatte yenmelidir.
 • Mide mümkün olduğu kadar boş uyunması gerekir.
 • Sofradan mide tam dolu şekilde kalkılmamalıdır. Tam doygunluk gelmeden sofradan kalkılması gerekir.
 • Portakal suyu, domates ve buna benzer mide asidinin artmasına neden olan yiyeceklerin tüketiminin sınırlandırılması gerekir.
 • Fazla kilolu iseniz kilo vermeniz gerekir.
 • Hekiminizin söylediği önerilere birebir uymanız gerekir. Aksi halde tedaviden sonuç almanız mümkün olmaz.

Kanserden Korunmak için Güneşten Korumak Şart

Kanserden korunmak için güneşten korunmak gereklidir. Güneşten korunma yalnızca yaz mevsimlerinde olmaz. Ayrıca kış aylarında da gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Kış aylarında güneşi çok belirgin olmamasından dolayı koruyucu kullanmayı bırakmak büyük ve yaygın bir hatadır. Güneş koruyucu krem kullanmanın yanı sıra güneş ışınlarına karşı sizi koruyacak şapkaları giymeniz gerekir. UV ışınlarına maruz kalmanın kansere yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle solaryum gibi ışınlardan faydalanırken çok dikkatli olmak, mutlaka gerekli önlemleri almak gerekir.

Sağlıklı Beslenme Modeli Geliştiren Kişiler Kanserden Korunuyor

Sağlıklı beslenme modeli geliştirenlerin kanserden korunması mümkündür. Yalnızca kanserden değil, diğer hastalıklardan da korunma sağlanır. Bağışıklık sistemi güçlenir. Kişi kendini daha iyi hisseder. Sağlıklı beslenme modelinin gelişmesi için aşağıdaki önerilere kulak verebilirsiniz:

 • Beslenme düzeninizde mutlaka yulaf gibi tahıllar bulunsun.
 • Mevsimin meyve ve sebzelerine göre beslenin.
 • Günde 5 tane meyve ve sebze yenmenin ideal olduğu söylenmektedir.
 • Kızarmış yiyecekler tüketmeyin.
 • Fast food ile beslenmeyin.
 • Şeker tüketmeyin. Meyvelerin içinde yer alan şekerden doğal tatlı ihtiyacınızı karşılayın.
 • Alkol tüketmeyin.
 • Hayvansal protein kaynakları yerine bitkisel protein kaynaklarını tercih edin. Soya ve mantar kaliteli bitkisel protein kaynakları arasında yer alır.
 • Safra reflüsü kansere dönüşebilir. Bu durumun farkında olun ve hekiminizin söylediği beslenme planına uyun. Aksi halde tedai süreciniz kötü etkilenecektir.
 • Lahana ailesinde yer alan Brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli gibi besinleri tüketmeye özen gösterin. Bu besinleri faydalı yollardan pişirin ve öyle yiyin.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.