Sağ Ayak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne iyi Gelir?

Sağ Ayak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne iyi Gelir?

El ve ayaklarda uyuşma ve halsizlik vücudunuzda önemli birtakım sağlık sorunlarının habercisidir. Genellikle sağ ayakta meydana gelen uyuşmalar eğer duruş ya da oturuş bozukluklarından kaynaklanmıyorsa muhtemelen sinir, damar ya da şeker gibi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Sağ ayak uyuşması aynı zamanda kan dolaşımının kesilmesi ya da zayıflaması halinde gerçekleşmektedir. Sağ ayakta uyuşmanın tehlikeli sonuçları olabileceği gibi geçici de olabilir. Uzun süreli uyuşmalar ve bölgesel ağrılar artarak devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Sağ Ayakta Uyuşmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Sağ ayakta uyuşmalara neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ayak tabanında uyuşma ve karıncalanma gibi rahatsızlıklar aşırı kilolu kişilerde daha sık görülmektedir. Sağ ayağın uyuşması zaman zaman vücudun diğer hastalıkların haberini verdiği bir sinyalde olabilmektedir. Sağ ayağın uyuşmasına neden olan başlıca etkenler;

 • Yanlış duruş pozisyonları
 • Diyabet
 • Kan akışının sağlanamaması
 • Sinirlerin hasar görmesi
 • Damar tıkanıkları
 • Yanlış ayakkabı kullanımı
 • Tarsal Tünel vb. hastalıklar

Sağ ayakta uyuşmaya neden olan en yaygın etkenlerdir. Özellikle kan akışını engelleyecek biçimde yanlış oturuşlar ve ayağa uygun olmayan ayakkabı seçimleri ayaklarda şişme, ağrı ve uzun süreli uyuşmalara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra sigara, alkol vb. ürünlerin sık tüketilmesi ve yanlış beslenme alışkanlıkları da büyük bir etkendir.

Sağ Ayak ve Parmaklarda Uyuşmada Hangi Tedavi Yöntemi Uygulanır?

Sağ bacaktan başlayarak, ayak ve parmaklara kadar uzanan uyuşmalara karşı çeşitli tıbbi müdahaleler ve tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu yöntemler uyuşmaya neden olan faktöre ve uyuşmanın tetiklediği hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Başka hastalıklardan kaynaklanan sağ ve sol ayak uyuşması ileri seviyede nüksettiği takdirde cerrahi tedavi yöntemleriyle çözülmektedir. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi de en sık başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Sağ ayak uyuşmasına karşı kesin bir tedavi yöntemi söyleyebilmek için uyuşmaya sebep olan bulguların tam olarak tanımlanması gerekmektedir. Bu nedenle sağ ayağında sıklıkla uyuşma yaşayan kişilerin kapsamlı bir doktor kontrolünden geçmesi tavsiye edilmektedir.

Sağ Ayağın Uyuşmasının Tehlikeleri Nelerdir?

Sağ ayakta meydana gelen uyuşmaların tehlikeli birçok hastalığa işaret ettiği bilinmektedir. Uyurken ayak uyuşması, ani uyuşma ve şişmeler, hareket kabiliyetinde düşüklük vb. sorunların yaşanması sağ ayakta yaşanan uyuşmanın mahiyetini belirtmektedir. Sağ ayakta uyuşmaların artmasının sebep olduğu tehlikeli hastalıklar;

 • Migren, felç, tümör, fıtık, inme vb. nörolojik sorunlar
 • Damar sertliği ve sinir sıkışmaları
 • B12 eksikliği
 • Omurga hastalıkları
 • Geçici istemik atak
 • Böbrek ve kalp hastalıkları

Sağ ayakta uyuşmaların işaret ettiği tehlikeli durumlardır. Bu hastalıklar oldukça önemli ve tıbbi tedavi yöntemlerinin uygulanması gereken rahatsızlıklardır. Erken teşhis ve erken tedavi bu nedenle oldukça önemlidir. Sağ ayakta uzun süreli ve kronikleşen uyuşmalar yaşandığında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde uyuşmanın tetiklediği birçok önemli sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Sağ Ayak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uzuvlarda uyuşmaların yaşanması büyük ölçüde nörolojik etmenlere bağlıdır. Sinirlerin sıkışması, ezilmesi ya da kan akışının doğru sağlanamamasından dolayı sağ ayakta uyuşmalar yaşanabilir. Bunun için ortopedi ve nöroloji polikliniklerine başvurabilirsiniz. Uyuşmanın temel nedenine ve olası rahatsızlıklara göre farklı bölümlere sevk edilmeniz de mümkündür. Sağ ayak uyuşmasına karşı hangi doktora gitmeliyim? Sorusundan ziyade ayak uyuşmasına neden olan faktörün belirlenmesi daha önemlidir.

Sağ Ayak Uyuşmasına Karşı Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağ ayak ve bacak uyuşmalarına neden olan faktörlerden en önemlisi vücudun yeteli vitamin, mineral ve oksijene sahip olmamasından kaynaklı olabilir. Özellikle sağ ayakta uyuşmalara neden olan en büyük etken B12 eksikliğidir. B12 eksikliği giderildiğinde büyük ölçüde uyuşmaların önüne de geçilmiş olacaktır. Sağ ayak uyuşmasına karşı;

 • B12 ve Magnezyum takviyesi
 • Bol su tüketimi
 • Tarçınlı su ve
 • Meyve sebze tüketimi

Oldukça etkilidir. Bu doğal yöntemlere ek olarak günlük egzersizler yapmak birçok açıdan vücudun korunmasını sağlayacaktır. Sağ ayak uyuşmasına karşı bu ve daha birçok doğal yöntemi doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Sağ Ayakta Devamlı Uyuşmaların Nedeni Nedir?

Sağ ayakta sürekli uyuşma ve ağrıların oluşması diyabet, böbrek rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarıyla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olabilir. Eğer sağ ayakta devamlı olarak;

 • Uyuşma ve karıncalanma
 • Ayak üzerine basamama
 • Sinir sıkışıklıkları ve kas spazmları ve
 • Yürüme güçlüğü

Yaşanıyorsa mutlaka en kısa sürede uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Uyuşmayla birlikte bunlar ve benzeri başka bulguların boy göstermesi önemli bazı hastalıkları işaret ediyor olabilir. Bu nedenle devam eden ve sıklaşan uyuşmaları asla ihmal etmeyin.

Hangi Tip Uyuşmalarda Doktora Başvurulur?

Sağ ayakta meydana gelen uyuşmalar ani fiziksel yaralanmalar ya da önemli dış etkenlerden sonra meydana gelmişse acilen bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle;

 • Uyuşmayla birlikte ağrılar
 • Sık idrara çıkma
 • Vücudun farklı bölgelerin ağrı ve uyuşukluk
 • Baş dönmesi
 • Yürüme zorluğu ve
 • El ayak uyuşması mide bulantısı

Gibi durumların uyuşmayla birlikte yaşanması ciddi sorunlara yol açabilir. Fiziksel yaralanmalardan sonra, ani bilinç kaybı ya da görüş bozukluğundan sonra yaşanan uyuşmalarda hastanelerin acil servislerine başvurmanız gerekmektedir.

Sinirsel Bazlı Sağ Ayak Uyuşması Nedir?

Sağ ayakta uyuşmalara neden olan başlıca etken ayakta bulunan sinirlerin ve damarların ezilip, hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Sinirsel etkilerden dolayı uyuşmanın belirtileri hemen belirti vermez. Uzun vadede farklı sorunlarla birlikte ayakta uyuşmalar gerçekleşebilir. Ayak uyuşması nörolojik ve sinirsel tabanlı olduğunda tarsal tünel gibi önemli hastalıklar boy gösterebilir. Sinir sıkışmalarından kaynaklanan uyuşmalarda hafif masaj ve ısı uygulamaları yaparak kısa süreli rahatlama gerçekleştirilebilir. Ancak mutlaka uzman bir hekime danışılması gerekmektedir.

Sağ Ayak Uyuşmasına Karşı Alternatif Yöntemler

Sağ ayak ve bacaklarda uyuşmaların önüne geçmek için basit birkaç değişiklik yaparak kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Sağ ayak uyuşması bitkisel tedavi yöntemleriyle birlikte;

 • Doğru ayakkabı seçimi
 • Basit ev egzersizleri
 • Ayağı sıcak tutmak
 • Masaj

Uygulayarak ayak uyuşmalarına ve ağrılarına karşı rahatlama hissine kavuşabilirsiniz. Bilinen yöntemlerin yanı sıra bu basit alternatif yöntemleri uygulayarak uyuşmaların sürekli hale gelmesinin önüne geçilir.

Geçici İstemik Atak ve Sağ Ayakta Uyuşma Belirtisi Nedir?

Sağ ayakta uyuşma belirtisi beyinden kaynaklı çeşitli hasarların bir sonucu oluşabilir. Geçici istemik atak beyne giden kan akışının düzensizleşmesi veya bozulması halinde gerçekleşen önemli bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın en önemli belirtisi ise sağ ve sol ayakta uyuşma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sorun aslında ayaklarla ya da bacakla ilgili değildir fakat kan dolaşımında ve beyinde önemli sorunların olduğuna işaret eden bir belirtidir. Ayak parmaklarında uyuşma ve bacaklara doğru devam eden uyuşmalar bu hastalığın en büyük habercisidir. Bu ve benzeri belirtilerle karşılaşan kişilerin mutlaka hastanelerin nöroloji servislerini ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.