Sağ El Serçe Parmak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sağ El Serçe Parmak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sağ el serçe parmak uyuşmasının neden kaynaklandığı, nasıl geçeceği ve uyuşmaya neyin iyi geleceği bu tarz problemler yaşayan kişilerin merakla ve endişeyle araştırdıkları konu başlıkları olurken, sağ el serçe parmak uyuşmasının birçok nedeni olduğundan da bahsedilebilir.

Sağ El Serçe Parmağı Uyuşmasıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sadece uyuşma olarak değil; iğneleme ve batma olarak da ifade edilen sağ el serçe parmağı uyuşması hem gençlerde hem de yaşlılarda görülebilen anormal bir durumdur. Çok farklı nedenlere dayanabilen sağ el serçe parmak uyuşmasında öncelikle parmağa kan akışını engelleyen ya da buna müdahale eden bir sorunun varlığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Eldeki herhangi bir ortopedik sorun nedeniyle ortaya çıkabilen sağ el serçe parmak uyuşması, sürekli değil de belli periyotlar halinde ortaya çıkıyorsa yanlış bazı hareketlerin tekrarlanmaya devam edilmesi ve yanlış pozisyonda uyumak gibi nedenlerle ilgili sinirin üzerine aşırı basınç binmesi sonucudur.

Sağ El ve Sağ El Serçe Parmak Uyuşmasının Kalp Krizine Etkisi

Sağ el uyuşması ya da sağ el serçe parmak uyuşmasının kalp kriziyle olan bağlantısı uzun süredir araştırılan bir konu başlığı olmakla beraber sağ el uyuşması kalp krizi ile bir bağlantı tam anlamıyla kurulamamıştır.

Bazı kalp problemlerinin ileri safhalarında problemin vücuda verdiği sıkıntı sağ kolda ya da sağ elde de kendini gösterirken, bu oran tıbben oldukça düşüktür. Bu nedenle kalp krizi belirtisi olarak nitelendirilen problemler genellikle sol kol, sol el ve sol omuzu etkilemektedir.

Sağ El Serçe Parmak Uyuşmasının Birçok Farklı Nedeni Olabilir!

Sağ el serçe parmak uyuşması çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Başlı başına kendine özel nedenler içerebileceği gibi herhangi bir hastalığın arka planında kalmış bir belirti olarak da kendini gösterebilir. Genel anlamda sağ el serçe parmak uyuşması;

 • Vitamin eksikliği
 • Kan akışında azalma
 • Magnezyum ve mineral eksikliği
 • Sinir sıkışması
 • Multiple Skleroz
 • Dolaşım sistemi sorunları
 • Karpal Tünel sendromu
 • Kubital tünel sendromu
 • Tarsal tünel sendromu
 • Ortopedik nedenler
 • Kalp ve damar problemleri (%1’den daha az bir oranda) gibi oldukça farklı nedene dayanabilir.

Boyun ve Bel Fıtığının Sağ El Parmak Uyuşmalarına Etkisi

Hem bel hem de boyun fıtıkları ya da bel ve boyun kireçlenmeleri gibi problemler, el ve ayak parmaklarındaki uyuşukluk gibi olumsuz durumlar yaratabilir. Sağ el serçe parmak uyuşması da dahil olmak üzere ellerdeki uyuşma nedeniyle doktora başvuranların büyük bölümünde fıtık ve kireçlenme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmakta; bu rahatsızlıkların tedavi edildiğinde sağ el serçe parmağı uyuşmasının da ortadan kalktığı görülmektedir. Bu nedenle uyuşukluğa neden olan problemin doğru ve hızlı tespiti çok önemlidir.

Sağ El Serçe Parmağı Problemine Neden Olan Faktörler İle Bilgilendirme

Sağ el serçe parmak uyuşmasına neden olan sebeplerin ve el uyuşması neden olur hangi doktora gidilir sorusunun daha ayrıntılı bir şekilde açıklamasının yapılması gerekirse;

 • Kollarda ve parmaklarda oluşan uyuşmanın en önemli nedeni olan mineral ve vitamin eksikliği sağ el serçe parmak uyuşması için de ön plandadır. Hasta, diyetinde değişiklik yaparak ve doktor kontrolünde eksiği olan vitaminleri alarak problemin çözümünü sağlayabilir.
 • Karpal tünel sendromu sağ kol, sağ el ve serçe parmak başta olmak üzere sağ elin parmaklarında geçici uyuşukluğa neden olan ve sık görülen bir problemdir. Kesin olarak nedeni bilinemeyen ancak farklı birçok noktayla ilişkilendirilen rahatsızlığın önemli bir belirtisi de sağ elin parmaklarında olan uyuşmadır. Basit vakalarda ilaç tedavisi ve soğuk kompres, ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gereklidir.
 • Kesin olarak nedeni bilinemeyen ve sinirlerin etrafının sarıldığı myelinin hasar gördüğü Multiple skleroz hastalığı, omurilik ve beyindeki sinirleri etkileyerek elde uyuşmalar, sağ el serçe parmak uyuşması ve his kaybı gibi farklı şekillerde kendisini belli edebilir.
 • Dolaşım sistemi sorunları ve kan akışında azalma; kol ve eldeki eklem ve sinirlere daha az oksijen gitmesi ve bu sayede sağ el serçe parmağı başta olmak üzere diğer parmaklarda da görülebilen uyuşma anlamına da gelmektedir.
 • Hipertansiyon ve şeker hastalığının meydana getirdiği bazı olumsuzluklar sağ el parmaklarında ortaya çıkan his kaybı ve uyuşukluk olarak kendini belli etmektedir.
 • Ayrıca çok çeşitli ortopedik nedenler ve kalp krizi, alkolizm, felç, omurilik hasarı, ağır metal zehirlenmesi, tiroid bezinin az çalışması ve bel fıtığı gibi nedenler de sağ el serçe parmağı uyuşukluğuna neden olabilir.

Sağ El Serçe Parmağı Uyuşması Nasıl Olur?

Sağ el serçe parmak uyuşması sağ elin sadece serçe parmağında uyuşma olarak görülebilen bir yakınma olmanın yanında ilgili bölgede ağrı ve hissizlik olarak da ortaya çıkmaktadır. Sağ el serçe parmak uyuşması kolun üst taraflarında başlayıp parmak uçlarına kadar inebilir.

Ayrıca yapılan araştırmalar sağ el serçe parmak uyuşması kol ağrısı probleminin genellikle sağ kola gerektiği gibi kan akışı sağlanamaması, herhangi bir sinir hasarı ya da sinir travması nedeniyle meydana geldiğini ortaya koymuştur. Ek olarak sağ el serçe parmak uyuşması problemi;

 • Travma
 • İltihap
 • Enfeksiyon
 • Habis tümör
 • Diğer beklenmeyen anormal durumlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Genel anlamda sağ el serçe parmak uyuşması için hayati bir problemin söz konusu olmadığı söylenebilir.

Sağ El Serçe Parmağı Uyuşması Tedavisi

 • Sağ el serçe parmağı uyuşması tedavisinde ilk başvurulan yöntem soğuk ve sıcak komprestir. Özellikle enflamasyona bağlı uyuşmalarda sıkıntının azaltılması yönünde oldukça önemli faydalar sağlayan kompres tedavisi ihmal edilmemelidir.
 • Sağ el serçe parmak uyuşması tedavisinde önemle uyulması gereken bir başka husus da beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Bu yönde mineral ve vitamin içeren yiyeceklerin tüketilmesi, lifli gıdalara ağırlık verilmesi, sigaranın bırakılması, kolestrolün terkedilmesi ve yüksek antioksidan gıdaların tercih edilmesi de bu yönde oldukça önemli faydalar sağlayacaktır.
 • Sağ el serçe parmak uyuşması tedavisi için masaj ve bazı egzersizler de oldukça önemlidir. Sol el uyuşması da dahil olmak sağ kol uyuşması nasıl geçer sorusu için de masaj ve egzersizler etkilenen bölgeye giden kan miktarını önemli ölçüde arttıracaktır.
 • Bazı parmak uyuşmalarında ve sinir sıkışmalarında istirahat splintleri sorunun tedavisinde önemli faydalar sağlamaktadır
 • Kas güçlendirme egzersizleri, elektrik stimülasyon germe ve gevşeme egzersizleri, girdap banyosu, sıcak – soğuk paketler ve lazer gibi fizik tedavi uygulamaları da Sağ el serçe parmak uyuşması başta olmak üzere el parmağı uyuşmalarında oldukça önemli etkiler sağlamaktadır.

Basit Egzersizler İhmal Edilmemeli

Sağ el serçe parmak uyuşması gibi sorunlarda öncelikli olarak problemin altında yatan nedenlerin tespiti ve öncelikle o problemin ortadan kaldırılması gerekirken, parmak uyuşmalarına neden olan hastalık bertaraf edildikten sonra da basit egzersizlerle tedavinin desteklenmesi de el uyuşması konusunda önemsenmesi gereken detayların başında gelmektedir. Ek olarak;

 • Çalışma ortamlarında ergonomiye dikkat ederek yaşamak
 • Aşırı fiziksel aktivitelerin tamamen terkedilmesi
 • Tekrarlayıcı hareketlerden kaçınma da el uyuşması nasıl geçer sorusunun başka bir cevabı niteliğinde olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.