Sağ Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sağ Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sağ göğüs ağrısı tedavisi öncesinde göğüste meydana gelen ağrının nedenlerinin bulunması gerekir. Altında yatan etkenler tespit edilirse göğüs ağrılarının tedavisinde etkili sonuçlar alınmaktadır.

Sağ Göğüs Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Sağ göğüs ağrısı neden olur sorusu bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin merak ettikleri ve kaynağını öğrenmek istedikleri konular arasında yer almaktadır.  Öncelikle göğüsün sağ bölgesinde yaşanan ağrıların kalpten kaynaklanmadığı söylenebilir. Sağ göğüste yaşanan ağrıların sebepleri;

 • Akciğerlerden kaynaklanan sorunlar,
 • Kas ve kemik kaynaklı sorunlar,
 • Sinir kaynaklı sorunlar,
 • Stres yaşayan kişilerde meydana gelen stresten kaynaklı sorunlar şeklinde sıralanabilir.

Göğüs ağrılarının yaşanan her türünün hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Göğüs Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Göğüs ağrısına sebep olan nedenler arasında;

 • Göğüs kafesi bölgesine alınmış olan şiddetli darbeler sonucunda göğüs bölgesinde zedelenmeler meydana gelerek ağrı oluşumuna sebep olabilir.
 • Göğüs bölgesindeki kasların zedelenmesi sonucunda göğüs bölgesinde ağrılar yaşanabilir.
 • Kaburganın darbe sebebi ile kırılması veya çatlaması sonucunda göğüs bölgesinde ağrılar meydana gelir.
 • Bazı romatizma hastalıkları göğüs ağrılarına sebep olan etkenler arsında sayılabilir.
 • Göğüs bölgesinde yer alan hayati organlarda meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda göğüs bölgesinde ağrılar görülür.
 • Akciğer zarının zarar görmesi sonucunda göğüs bölgesinde ağrı olabilir.

Sağ Göğüs Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Sağ göğüs ağrısı belirtileri çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda ya da erkeklerde göğüs ağrısı belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Şiddetli öksürük problemi yaşanması özellikle enfeksiyona bağlı olarak oluşan göğüs ağrılarını belirtisi olabilir.
 • Balgam sorunu yaşayan kişilerde ve derin nefes alırken göğüs bölgesinde ağrı hisseden kişiler göğüs ağrınsın başlayacağının sinyallerini alabilir.
 • Kalp rahatsızlığı olan kişilerin göğüslerinde ağırlık hissetmeleri ile belirti veren göğüs ağrısı fiziksel hareketlerin artması ile şiddetli bir baskıya ve ağrıya dönüşebilir.
 • Akciğer iltihaplanmalarında ve zatürre hastalıklarında göğüs ağrısı belirtileri özellikle göğüsün sağ ve sol yan kısımlarında görülmektedir.
 • Göğüs ağrısı belirtileri arasında kanser gibi ciddi hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkması hafif başlayarak gittikçe şiddetlenen göğüs ağrılarına dönüşmektedir.

Sağ Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer, Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağ göğüs ağrısını ya da sol göğüs ağrısını geçirmeye çalışmak yerine uzman bir doktora muayene olunması gerekir. Göğüs bölgesinde hissedilen bütün ağrıların tedavi uygulanmadan önce altında yatan nedenleri tespit etmek önemlidir. Bu nedenle göğüs ağrısı yaşayan kişilerin uzman bir doktora görünmeleri ve sağ göğüs ağrısı tedavi yöntemlerini uzman doktorun kararı ile uygulamaları en doğru hareket olmaktadır. Ağrılar nasıl geçer? sorusunun en doğru cevabını uzman doktorlar verebilecektir.

Hasta yakınları ve hastalar tarafından merak ettikleri sağlık konularından olan Sağ göğüs ağrısına iyi gelenler ve kişilerin rahatlamasını sağlamak için uygulanabilecek yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sıvı tüketiminin bol olarak yapılması göğüs bölgesindeki ağrıyı hafifletmekte etkili olmaktadır.
 • Gaz problemine bağlı olarak meydana gelen ağrılarda, başı aşağıya indirip kalçaları havaya kaldırmak sureti ile diz çökmek göğüs bölgesinde yaşanan gaz problemine bağlı ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
 • Kaslardan kaynaklı yaşanan sol ve sağ göğs ağrılarını hafifletmek için soğuk buz torbaları ile kompleks yapılması önerilir. Soğuk kompleksten fayda göremeyen kişiler göğüs bölgelerine sıcak kompleks uygulayabilir. Sıcak kompleks yapılırken ağrının olduğu bölgeye sıcak bir havlu konulması gerekir.
 • Kaynatılmış sütün içerisine altı adet kıyılmış vaziyetteki sarımsak eklenerek içilir ise veya sarımsaklar parçalanarak tüketilir ise göğüs ağrılarını hafifletici etkisinden yaralanmak mümkün olmaktadır.  

Göğüs Kafesi Ağrısı Nedir?

Göğüs kafesi ağrısını tanımlamak gerekirse, göğüs bölgesinden başlayarak karın bölgesine kadar yayılabilen sızı şeklinde veya şiddetli bir şekilde olan ağrılar olmaktadır. Göğüs kafesinde ağrıya neden olan başlıca hastalıklar şunlardır:

 • Göğüs bölgesindeki yaralanmalar
 • Kaburgada meydana gelen kırık ve çatlaklar
 • Kas spazmları
 • Kemikleri etkileyen hastalıklar (ostroporoz)
 • Mide ekşimesi (kalp krizi ile karıştırılmaması önemlidir)
 • Göğüs bölgesindeki eklemlerde zarar oluşması
 • Stres ve sinire bağlı olarak yaşanan panik ataklar
 • Göğüs bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar

Göğüs Kafesi Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Göğüs kafesi ağrıları çeşitli nedenleri arasında zayıf ihtimalle akciğer ve kalp hastalıklarından kaynaklı olması yanı sıra yüksek ihtimalle kas ve iskelet sistemine bağlı olarak oluşan ağrılar denilebilir. Göğü kafesi ağrılarının bağlı olduğu nedenlerin %90 oranında kas ve iskelet sistemi kaynaklı olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Göğüs kafesi ağrıları sebeplerini sıralamak gerekirse;

 • Kaburgaların zarar görmesi başlıca nedenleri arasında bulunur.
 • Kasların zarar görmesi başlıca nedenleri arasında bulunur.
 • Göğüs bölgesinde ameliyat olmuş kişilerde göğüs kafesinden yayılan ağrılar görülür.
 • Mide ekşimesi göğüs kafesinden başlayarak yayılan zonklama şeklinde ağrılar yaşanmasına sebep olabilir.

Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kafesi ağrıları belirtileri harekete ve bulunulan pozisyona göre oluşan keskin ağrılardır. Göğüs bölgesine alınan herhangi bir darbe veya düşmeler göğüs ağrısının başlamasının belirtileri olan problemlerdir.

Genellikle kas ve iskelet sistemi nedeni ile oluşan göğüs kafesi ağrılarında baskı hissedilmesi ve nefes almada güçlük çekilmesi kalp krizinin habercisi olabilir. Öksürük ve balgam ile beraber oluşan göğüs kafesi ağrıları ise akciğer hastalıklarının belirtisini verebilmektedir.

Göğüs Kafesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Baskı şeklinde veya nefes almada güçlük çekilmesi durumunda kendisini gösteren ağrılarda göğüs kafesi ağrısı nasıl geçer diye düşünmeden kısa bir sürede uzman bir doktora başvurulması gerekir. Göğüs kafesinde yaşanan ağrılar oturup dinlenilmesi ile geçmiyorsa kalp krizinin belirtisini verebilir.

Öfkelenme sonucunda oluşmayan ve efor sarf etmeden ortaya çıkan göğüs kafesi ağrılarını hafife almamak ve uzman doktora başvurmak gerekir. Birçok sebebe bağlı olabilen göğüs kafes ağrılarının tedavisinde uzman doktorlar tarafından farklı yöntemler uygulanmaktadır. Göğüs kafesinde oluşan ağrıların tanı ve tedavilerinin uzman doktorlar tarafından belirlenerek yapılması gerekir.

Hamilelik Döneminde Hissedilen Göğüs Kafesi Ağrısı

Hamilelik döneminde rahimde olan büyüme sonucu göğüs kafesinde baskı uygulanır ve göğüs kafesinde iğne batmasına benzeyen sancılar görülür. Göğüs kafesinde yaşanan bu sıkıntılar genellikle hamileliğin 3 ve4. aylarından sonra anneleri sıkıntıya düşüren ve şikayetçi oldukları sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte sıklıkla yaşanan şikayetler arasında yer alan mide ekşimeleri göğüs kafesine yayılarak zonklama şeklinde ağrı yaşanmasına neden olmaktadır.  Hamilelikte yaşanan göğüs kafesi ağrılarını azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Anne adaylarının bu dönemde geniş ve rahat kıyafetler tercih etmeleri kaburgalarına yapılan baskının azalmasına ve şikâyetlerinin hafiflemesine etki eder. Dar tercih elden kıyafetlerin göğüs kafesi bölgesinde yaşanan sıkıntıları artırması ve ağrıları çoğaltması olası olmaktadır.
 • Hamilelerin oturma ve yatma şekillerine özen göstermeleri ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Rahat şekilde oturulması ağrıları azaltır. Yumuşak bir yatakta sağ tarafa veya sol tarafa dönerek yatmak hamilelerin göğüs ağrı ve baskılarının azalmasında etkili olmaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanan göğüs kafesi ağrılar ve sancıların sürekli olarak devam etmesi durumunda mutlaka uzman bir doktora gidilmesi ve teşhisin doktor tarafından konulması gerekir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.