Şakak Ağrısı Nasıl Geçer, Şakak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şakak Ağrısı Nasıl Geçer, Şakak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şakak ağrısını geçirebilmek için öncelikle ağrıya neden olan etkenlerin bilinmesi gerekmektedir. Şakak ağrıları genellikle baş ağrısının bir çeşididir. Bazı şakak ağrıları baş ağrısı olarak düşünülerek hafife alınmaktadır. Ancak bazı şakak ağrılar başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Şaka ağrıları kişinin günlük yaşamında işinden kalmasına ve hayatının kalitesini etkilemesine neden olmaktadır. Bazı şakak ağrıları çok uzun süreli olabilir veya her gün yaşanabilir. Bu durumun altında yatan nedenlerin doğru bilinmesi ve bu duruma göre bir çare uygulanması gerekmektedir.

Şakak Ağrıları Neden Olur?

Şakak ağrıları genellikle migren rahatsızlığı sonucunda beliren bir ağrı türü olarak da bilinmeliktedir. Migren ağrısının en yoğun yaşandığı yerlerden biri şakaklardır. Bazı migren rahatsızlıkları çocuklar baş bölgesinde yoğunlaşmıştır. Yetişkinler de ise migren ağrısı şakaklarda belirmektedir. Şakak bölgesindeki ağrılar kolaylıkla geçmiyorsa migren rahatsızlığının başlangıcı olarak sayılabilir. Bazı migren ağrıları şakak bölgesinden geçen ana damarların baskılanması sonucu oluşabilmektedir. Bu sebeple yoğun göz yorgunluğundan veya stres altında kalmaktan kaçınmak gerekmektedir. Migren genellikle başta bulunan damarlardaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Migren atakları çok uzun süren sancılar ile devam eder. Bu ağrılar genellikle şakaklardaki ağrıyı daha da tetikleyecektir.

Aynı zamanda şakak ağrılarına diş sıkılması veya diş gıcırdatma gibi alışkanlıklar da neden olabilmektedir. Şakaklarda ve çene kaslarının gerilmesinde baskı uygulandığından dolayı başın ve alnın iki yanında şiddetli ağrılar oluşabilir. Diş gıcırdatma alışkanlığı yüzdeki bazı kasların kasılması ve spazm geçirmesine neden olur. Bu durum şakak ağrılarını daha da yoğun yaşanmasına sebeptir. Stres kaynaklı şakak ağrıları genellikle kişilerde çok sık karşılaşılan bir ağrıdır. Stres altındayken kişinin kaslarının gerilmesi sonucu veya üzüntü duyduğundaki gerilim sonucunda şakak ağrıları ortaya çıkabilir.

Yüzde veya özellikle çene bölgesindeki bazı sorunlardan dolayı şakaklarda ağrı oluşabilir. Çene kemiğinde ve çene kaslarında, eklemlerinde bir sorun yaşanmışsa şaka ağrısı bu sebep ile olmaktadır. Çene kemikleri yüzdeki en kuvvetli kemiklerden sayılmaktadır. Aynı şekilde çene kasları da çok güçlü kas grubuna dahildir. Çene kemiklerinde ve eklemlerinde bazı sorunlar çene kaslarındaki gerilime neden olabilir. Çene ekleminin şakaklara yakın olması sebebi ile şakaklarda görülen ağrılar bu durumdan kaynaklanabilir. Şakak ağrılarındaki geçmeyen zonklama başın üşütülmesi veya sinüslerde oluşan bir iltihaplanma sebebi ile de oluşabilmektedir. Özellikle kış veya soğuk geçen mevsimlerde kişinin sinüslerinde oluşan üşütmeden kaynaklı bir sorun şakalarda ağrıya neden olabilmektedir. Sinüs boşluklarında oluşan bir iltihaplanmak şakak bölgesinde ağrısını hissettirecektir.

Vücuttaki bazı vitamin eksiklikleri şakak ağrılarına neden olabilir. Özellikle kalsiyum, potasyum ve çinko elementlerindeki eksiklik şakaklardaki ve baştaki ağrıları tetikleyecektir. Sağlıksız alışkanlıkların etkileri ile şakak ağrılarında da artış görünür. Sigara ve alkol tüketimi baş ve şakak ağrılarına neden olabilmektedir.

Şakak Ağrılarının Tedavisi Nasıl Olur?

Şakak ağrılarının tedavisi, genellikle sebep olan durumlar bulunduğunda ağrı kesici alınması ile olmaktadır. Eğer şakak ağrısı migren sebebi ile oluşmuşsa acilen bir migren tedavisine başlanmalıdır. Migren sonucu oluşan ağrıların tedavisinde kuvvetli ağrı kesiciler kullanılabilir. Doktorunuzun önerdiği dozu aşmamak kaydı ile kullanılan ağrı kesiciler bir süre sonra şakak ağrısını dindirecektir. Şakak ağrısı stres kaynaklıysa mutlaka dinlenilmesi ve yüzdeki kasların gevşetilmesi gerekmektedir. Ilık duş almak, rahatlatıcı bir bitki çayı tüketmek ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Sinüzit veya çene sorunları sebebiyle oluşan şakak ağrıları bu sorunların giderilmesi ile ortadan kalkacaktır. Çene rahatsızlığının sebebi bulunduğunda şakak ağrısına etkisi de kalmayacaktır.

Şakak Ağrısından Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Şakak ağrılarına sebep olacak kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Sigar ve alkol tüketiminden kaçınmak gerekecektir. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Çok az uyku veya çok fazla uyku şakak ağrılarına sebep olacaktır. Kaliteli bir dinlenme sağlanacak uyku alışkanlığı edinilmelidir. Stresten veya yorgunluktan kişi kendisini korumalıdır.

Çok fazla bilgisayar karşısında durmak, çok fazla televizyon izlemek de şakak ağrılarına neden olabilir. Bu sebeple aşırı şekilde gözleri yormamak gerekmektedir. Şakak ağrılarına neden olan sinüs sorunlarını yaşamamak için soğuktan korunmalı ve gribal enfeksiyonlar için önlem alınmalıdır. Çene veya diş tedavilerini aksatmamalı ve düzenli kontroller sağlanmalıdır. Migren tedavisi görülüyorsa bu ağrıları tetikleyecek durumlardan uzak durulmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM