Sakal Nasıl Çıkartılır?

Sakal Nasıl Çıkartılır?

Sakal çıkarma sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, genetik ve psikolojik duruma bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Herkes için net sonuç alınabilecek bir yapıya sahip olmadığı için, farklı sonuçlarla karşılaşılabilir. Özellikle sakal çıkarmak amacıyla zeytinyağı veya soğan gibi materyallerin kullanılması yararlı olmaz.

Zeytinyağı, sarımsak, badem yağı gibi birbirinden farklı ürünlerin bir arada kullanılması asla sakal çıkarmayı sağlamaz. Tam aksi yönde sonuçla karşılaşılarak, karıştırılan maddeler nedeniyle bir anda cildinizin sıkılaşmaya başladığını görebilirsiniz. Hızlı sakal uzatma ve sakal çıkarma için kullanılan maskeler ve yağlar birbirinden farklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Saç Nasıl Gürleştirilir?

Sakal Çıkarmak İçin Yağ Kullanılır Mı?

Sakal çıkarılması amacıyla yağın kullanımı hakkında, alerjik ve tahriş yaratabilecek bir belirti olmamasına dikkat edilmesi gereklidir. Sakal gürleştirme ve sakal çıkarma işlemlerinde hızlı sonuç alınabilmesi amacıyla badem yağı gibi yağlardan yararlanmak mümkün oluyor.

Sadece haftada üç kez kullanım durumunda dahi özellikle sakalın çıkması istenen bölgelerin zamanla açılması sağlanacaktır. Sırf cildin sıkılığından kaynaklanan kökün dışarıya doğru uzamama durumunun üstesinden gelinebiliyor. Sakalların çıkarılabilmesi için hem ceviz yağının hem de saf badem yağının kullanılması son derece avantajlıdır. Uygun fiyatlara sahip olmalarına ek olarak, sakal köklerine ve cildin alt katmanlarına da olumsuz etkileri olmaması nedeniyle, sarımsak ile sakal çıkarma yöntemi yerine rahatlıkla kullanılabiliyorlar.

Sarımsak ve Tuzla Sakal Çıkarılır Mı?

Sarımsak, çok sık kullanılan ve yağlara kıyasla daha uygun fiyatlı bir yöntem olmasına rağmen zararlı bir yöntemdir. Çünkü bu yöntemin özellikle sarımsak ve tuz karışımını ezerek, yarım saatten uzun süre boyunca sakal bölgesinde tutan çok kişi oluyor. Uzun süre boyunca sakal köklerinde bulunacak olan sarımsak, zaman içerisinde sakal köklerini yakmaya başlayacaktır. Yanan kökler ise normalde çok daha kısa süre içerisinde sakal çıkacak olmasına rağmen, daha uzun sürede yeni bir kökün oluşmasına ve daha geç şekilde sakal gürleşmesine neden olacaktır.

Ceviz Yağıyla Sakal Nasıl Çıkarılır?

Sakal çıkması için bitkisel çözüm kullanılırken, Ceviz yağı her zaman için uzun vadeli sonuç alınabilecek bir yöntem olarak ilgi görecektir. Ceviz yağının sakal ve bıyık için kullanıma uygun yapıya sahip olması durumunda, özellikle kıl köklerinin uzatılması ve çıkarılması için özel bakım yapılabilir. Bakımın olumlu sonuç alınmasını sağlayan yapısı, ayrıca erkeklerde sakal sertliğinin de her bölgede aynı şekilde düzenlenmesini sağlar. Ceviz yağının şişeyle satın alınması ve direkt olarak şişeden çıkarılarak yüze sürülmek istenmesi durumunda istenen sonuçlar elde edilebilecektir. Sakal uzamasıyla ilgili olarak mağduriyet yaşanmaması ve sakalın köklerinden itibaren uzayabilmesi için günlük bakımlar yapılmalıdır.

Ceviz yağı kullanılırken, aynı zamanda farklı bir yağın veya ürünün kullanılması istenen verimin alınmasını sağlamaz. Ortalama iki ay içerisinde, sakalın çıkmadığı veya gür olmadığı bölgeleri ceviz yağıyla gürleştirebilirsiniz. Yağın sürülmesinin ardından ortalama yarım saat sonra, sıcak suyla yüzün yukarıdan aşağıya doğru yıkanması gerekir. Öncelikle ellerinizi sıcak suyla ıslatmalı ve yağı yukarıdan aşağıya doğru sıyırmalısınız. Daha sonra ise yüzün tamamını sıcak suyla yıkamanız gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Saç Kıranın Sebepleri Nelerdir?

Zeytinyağıyla Sakal Çıkarılır Mı?

Zeytinyağı sayesinde sakal çıkarmak için birkaç kez uygulama yapılabilir. Sakalın yüz genelinde çıkmamasıyla, sadece belirli bir bölgede çıkmaması arasında farklar bulunur. Öncelikle saç kıran hastalığınızın bulunmadığına emin olmanız gerekir. Eğer psikolojik bir rahatsızlılığınız bulunmuyorsa ve köselikle ilgili sorununuz yoksa mutlaka sakal çıkacaktır. Yüzünüzün hangi bölgesinde yoğun, hangi bölgesinde daha az sakal çıktığına bağlı olarak zeytinyağı sürülebilir. Eğer doğal yöntem kullanmak istemezseniz, sakal nasıl çıkar doktor tavsiyesine uygun şekilde bakım uygulayabilirsiniz.

Uygulanması için öncelikle zeytinyağının bir kaba koyulması gereklidir. Daha sonra ise üzerine iki çimdik olacak şekilde limon tuzu serpmelisiniz. Karıştırdıktan ve tüm tuzların erimesini sağladıktan sonra ise, yağın ısınması sağlanır ve tam olarak karışım sürülmeye hazır hale gelir. Beş dakika kadar soğumasını bekledikten sonra, karışımı parmak uçlarınızla sakalın çıkmasını istediğiniz bölgeye uygulamanız gerekiyor. Ortalama yarım saat boyunca yüzün emmesi sağlanacak olan karışım,kalan kısımların temizlenmesi için havluyla silinmelidir. Beş dakika beklenmeli ve daha sonra bebek şampuanı veya nemlendirici sabunla yıkanmalıdır. Yıkama işleminde hiçbir zaman için soğuk su değil, sıcak su kullanmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.