Saklı Göl Şile

Saklı Göl Şile

Şile’de bulunan saklı göl hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken son derece güzel bir yerdir. Şile Saklıköy, özellikle hafta sonları geldiği zaman çok kalabalık olmaktadır. İstanbul’a çok uzak mesafede bulunmayan bu yerleşim alanına genellikle kent içinde yoğun bir ilgi söz konusudur.

Saklı Göl Nerede?

Saklı Göl, İstanbul’un özel ve ziyaretçi çeken yerlerinden birisidir. Şile ilçesine çok uzak değildir. Karaman Dere olarak bilinen köyde bulunmaktadır. Bir göl etrafına kurulmuş olan ve genellikle ahşaptan yapılmış restoranı ve tesisi ile bilinir. İstanbul’dan buraya gitmek son derece kolaydır.

Saklı Göl Gezi Rehberi

Saklı göl şile konaklama anlamında birçok alternatif sunan yerlerin başında gelmektedir. Bölgede, gezilecek doğa harikası alanların sayısı oldukça fazladır. Saklı Göl özellikleri ile alakalı olarak şunları söylemek gerekiyor;

 • Bölge bir gölün etrafında kurulmuştur. Mevcut göl oldukça sakindir. Gölün bir diğer özelliği ise yapay olmasıdır. Çünkü bölgede inşa edilmiş olan barajdan sonra ortaya çıkmıştır. Bu durum, ilgili alanı son derece popüler bir hale getirmiştir.
 • Gölün etrafı çok sık ormanlarla kaplıdır. Genel olarak serin bir iklime sahiptir. Karadeniz’e yakın olduğu için bu iklimin özelliklerini hissetmeniz mümkündür.
 • Havası oldukça temizdir. Tam anlamı ile bir oksijen deposu olarak bilinir.
 • Hafta içi genellikle çok sakin olması ile dikkat çeker. Hafta sonunda ise özellikle İstanbul merkezden buraya giden kişi sayısı oldukça fazladır.
 • Doğa sporlarının çok büyük bir kısmını burada yapmanız çok zor olmayacaktır. Bölge bunun için son derece uygundur.
 • En çok tercih edilen aktivitelerin başında atv kiralamak gelmektedir. Atv sayesinde orman içinde tur atabilir ve güzel zaman geçirebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra bölgede fayton da bulunur. Faytonların güzergahı ise gölün etrafı olarak dikkat çekmektedir. Uygun bir ücret karşılığında son derece farklı bir deneyim elde etmeniz mümkündür.
 • Bölgenin çevresinde çok büyük olmayan koylar da söz konusudur. Buralara doğru bir gezinti yapmanız mümkündür.
 • Ayrıca teleferik benzeri ve ahşaptan yapılmış olan, havada duran bir takım banklar de büyük ilgi görmektedir.
 • Gölün çevresinde yerleşme vardır ancak çok çok yoğun değildir. Evler genellikle birkaç katlıdır.
 • Saklı Göl’de deniz yolu ile ulaşım söz konusudur. Ayrıca küçük motorlu ya da motorsuz taşıtlar ile göl boyu seyahat ederek buranın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Saklı Göl, kamp yağmak için de çok uygun bir bölgedir. Buraya her sene çevre illerden kamp yapmak için birçok kişi gelmektedir.
 • Orman arazisi çok sık olduğu için buradan gezintiye çıkan kişilerin dikkatli olması ve yollarını kaybetmemesi gerekmektedir. Özellikle atv adı verilen araçlar ile çok iç kesimlere gittiğiniz zaman dikkatli olmalısınız. Çünkü buralarda cep telefonu çekmeyebilmektedir.
 • Tüm bu özellikleri ile adeta cennetten bir parça olan bölgeyi, istediğiniz zaman ziyaret etmeniz mümkündür. Ancak hafta sonlarının burasının çok kalabalık olduğunu belirtmek gerekiyor. Bundan dolayı hafta sonu gelmek çok daha mantıklı. Buna ek olarak özel arabanız mevcutsa, bu durum sizin için büyük bir avantaj anlamına gelecektir.
 • Araçlar için bir otopark alanı mevcut. Fakat otopark kullanımı ücrete tabi. Bundan dolayı ücret ödemek gerekmekte.

Saklı Göl’deki Tesisler

Şile saklı göl kamp alanı içinde yer alan birçok farklı tesis söz konusudur. Bunun yanı sıra kamp bölgesi dışında da yeme içme olanakları dikkat çeker.

 • Saklı göl içinde yeme içme ve tesisler konusunda çok farklı imkanlar söz konusu.
 • İsteyen kişiler, burada bulunan ve göle sıfır şekilde konumlanmış restoranları tercih edebilirler.
 • Restoranların konumu son derece güzel. Hemen gölün kenarında kurulmuş ve bölgenin yapısına uygun olarak ahşap malzemeden yapılmış.
 • Buna ek olarak yine restoranlara ait olan direkt gölün içinde inşa edilmiş bir takım oturma alanları da söz konusu.
 • Kış aylarında bölgeye gelecek olan kişiler ise restoran ve tesislerin iç kısmını rahatlıkla tercih edebilirler.
 • Burada yemek ve içme konusunda çok farklı alternatif var. Başta çay olmak üzere birçok değişik içecek opsiyonu söz konusu. Ayrıca yemek ile alakalı olarak ızgara ve çeşitlerini tercih etmek mümkün. Sadece kahvaltı yapmak için de buraya gelmek mümkün. Özellikle göl kenarındaki köylerde yetiştirilen bir takım doğal ve organik ürünler çok lezzetli. Bunları tadabilirsiniz.
 • Burada balık, en çok tüketilen ve sunulan ürünlerin başında gelmektedir. Taze olan ve Karadeniz’den tutulan balık sayesinde karnınızı doyurabilirsiniz. Balıkların türleri de farklılık göstermektedir.
 • Yemek yeme konusunda kendi malzemelerini getiren kişiler için de alternatifler söz konusudur. İsteyenler, restoranlara ait masaları kiralama fırsatına sahipler. Kira ücretleri ise masanın büyüklüğüne göre değişiyor. Çünkü çok farklı ebatlarda masalar var. Göl kenarında böyle bir alan üzerinde, getirdiğiniz yiyecekleri tüketme şansınız söz konusu. Bunun yanı sıra ormanlık alan içinde de aynı şekilde kiralık masa alternatiflerinin olduğunu görmekteyiz. Bu tip fırsatlardan faydalanacak olan kişiler, orman arazisi içindeki birtakım restoranlardan ihtiyaçlarını para karşılığı alabilirler.

Saklı Göle Nasıl Gidilir?

Şile saklı göle otobüsle nasıl gidilir sorusu en çok dile getirilen suallerin başında gelmektedir. Üsküdar semtinden rahatlıkla gidiş mümkündür. 139 numaralı araçlar buraya gitmektedir. Bunun yanı sıra 139 A ya da Tepeüstü’nden hareket eden 139 T numaralı arabaları tercih edebilirsiniz.

Üsküdar’dan hafta içi sabah saat 8.00’da kalkışlar başlar. Son otobüsün saati ise 22,00 olarak belirlenmiştir. Şile dönüşünde ise sabah 07.15 ilk kalkış saati olarak dikkat çeker ve son araç 18.30’da hareket etmektedir.

Saklı Göl’e Özel Araç İle Nasıl Gidilir?

Şile saklı cennet turunu yapmak isteyen kişiler, bunu özel araçları ile de gerçekleştirebilirler. Özel arabası olanlar, İstanbul- Şile otobanı üzerinden bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Bu güzergahta devam ederken, Şile yön tabelasının takip edilmesi gerekmektedir. Şile’nin merkezine gelmeden önce girişe varmadan, Işık Üniversitesi’nin olduğu alanı geçmek gerekiyor.

İlk ışıklardan hemen sağ tarafa döndükten sonra Ahmetli köyüne yönelmeli ve ardından da yoldan ayrılmalısınız. Ulaşım bu köy yolu üzerinden olmaktadır. Yaklaşık olarak 3 kilometre gittikten sonra artık Saklı Göl olarak bilinen doğa harikası yere varabilirsiniz.

Saklı Göl Avantajları Nelerdir?

Saklı göl huzurlu bir yerdir. Trafik sorunu yoktur. Doğa ile iç içe olduğu için tam anlamı ile kafa dinlemek için çok idealdir. Bunun yanı sıra ulaşımı çok zor değildir. Fakat araç sahibi olanların daha avantajlı olduğunu söylemek gerekmektedir. Her mevsim buraya gitmek mümkündür.

Ancak yaz ayları daha güzeldir ve daha çok tercih edilir. Bölgede konaklama yapılabilecek yerler de vardır. İstanbul’dan buraya gidiş çok zaman almaz. Saklı göl sayesinde, daha önce hiç tatmamış olduğunuz birçok değişik lezzeti tadabilirsiniz. Bölgede kirlilik de söz konusu değildir. Bakımı her zaman yapılmaktadır. Ahşap mimarisi ile görülecek bir yerdir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.