Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Salatalık suyunun tüketimi deyim yerindeyse bir alternatif tıp örneğidir. Salatalıkta zengin oranda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bedenin su dengesini korumaya yardımcı olur ve günlük düzenli olarak salatalık suyu tüketimi tavsiye edilir. Çünkü salatalık suyunun zihni ve bedeni sağlıklı kılmaya yardımcı olduğu keşfedilmiştir.

Ayrıca salatalık suyu, diyetisyenlerin de en çok önerdiği içeceklerden birisi haline gelmiştir. Çoğu insan için günlük hayatta gereken miktarda su içmek zor gelir. Ayrıca bazı insanlar aromatik içecekleri suya tercih ederler. Bu konuda salatalık suyu hem vücudun susuzluğunu giderdiği için hem de aromatik bir su olduğu için günlük hayatta kolaylıkla tüketilebilecek bir içecektir.

Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hem sağlıklı bir vücuda sahip olmak hem de lezzetli bir içecek içmek için salatalık suyu tercih edilebilir. İşte, salatalık suyunun faydalarından bazıları şunlardır:

 • Yağ yakıcı özelliği vardır. Özellikle karın ve kalçada biriken yağların azalmasında yardımcı olur. Vücuttaki toksinleri de azaltır.
 • Günlük olarak yeterince sıvı tüketemeyen kişiler vücudun ihtiyacı olan nem miktarını sağlayamayabilirler. Ancak günlük düzenli olarak salatalık suyu içildiğinde vücudu nemlendirici özellik gösterir.
 • Hafif bir içecektir ve neredeyse hiç kalori içermez.
 • Salatalık suyunun yüze faydaları da vardır. Kuru cilde sahip kişiler, salatalık suyu tüketerek cildin nemli ve yumuşak olmasını sağlayabilecekleri gibi cildin bir ışıltı kazanmasını da sağlarlar. Yüzün görüntüsünü iyileştirmede etkili olan salatalık suyu, anti inflamatuvar özelliği ile göz altında oluşan halkaların ve torbaların yok edilmesinde yardımcı özelliğe sahiptir.
 • Toksik birikimini ortadan kaldırdığı da gözlemlenmiştir.
 • Vücudun ihtiyacı olan bazı vitamin ve mineraller de salatalık suyu içerek karşılanabilir. Piyasadaki şeker gibi ek maddeler içeren bazı içecekleri tüketmek yerine salatalık suyu tercih edilmelidir.
 • Salatalık suyu tansiyon seviyesini düzenleyici etki gösterir. Özellikle yüksek tansiyon hastalığı; böbrek ve kalp hastalıklarına, görme sorunlarına neden olmaktadır. Birkaç gün boyunca düzenli olarak salatalık suyu içildiğinde kan basıncı dengelenecektir. Bu anlamda salatalık suyu böbrek taşı düşürülmesine de yardımcı olabilir.
 • Midede genellikle hissedilen açlık hissi, esasında susuzluktan kaynaklanır. Kendini sürekli aç hissedenlerin bir bardak salatalık suyu içmesi önerilir. Bu sayede zayıflama da meydana gelecektir.
 • Kronik hastalıklara yakalanma şansını azalttığı da gözlemlenmiştir.
 • Kasların formda tutulması salatalık suyu ile sağlanabilir. Çünkü salatalığın içinde silisyum adında bir madde vardır ve silisyum kaslar için çok yararlı bir maddedir. Egzersiz hocaları da egzersiz bittikten sonra bir bardak salatalık suyu içilmesini tavsiye ederler. Bu sayede kasların daha sağlıklı ve güçlü olacağını söylerler.
 • Salatalık suyu diş eti sağlığını artırır. Salatalığın içeriğinde fitokimyasal maddeler vardır ve bu maddeler nefesin de hoş kokmasını sağlar.
 • Kanser riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.

Salatalık Suyu Nasıl Tüketilir?

Salatalık suyunu hazırlamak için şu adımlar takip edilmelidir: Bir salatalık dilimlenmelidir ve iki litre suda ısıtılmalıdır. Geceden bu şekilde hazırlanmalıdır ve sabah tüketilmelidir. Ayrıca limon suyu ve elma sirkesi de katılabilir.

Salatalık suyu cilde nasıl uygulanır diye merak edilirse, ister harici ister dahili olarak vücuda uygulanabilir. Ayrıca bazı kişilerce salatalık suyu zayıflatır mı diye merak etmektedir. Evet, salatalık suyu zayıflatır, ama nasıl zayıflatır? Şöyle ki; eğer kişi kendini sürekli aç hissediyorsa bir bardak salatalık suyu içerek iştahını azaltabilir. İştah azaldığında kilo vermek isteyenlerin beslenme alışkanlıkları da değişecektir. Böylece zayıflama meydana gelecektir.

Salatalık Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Salatalık kabuğu cilde harici olarak uygulandığında siyah noktaların yok olmasını sağlar. Normal tüketim halinde de cildi temizleyen bir özelliği vardır. Özellikle göz sağlığı açısından uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Salatalık Suyunun Zararları Nelerdir?

Salatalık suyunun bilinen bir zararı yoktur. Fakat tüketmeden önce ya da salatalık suyu hazırlanmadan önce bol su ile iyice yıkanması tavsiye edilir. Ayrıca salatalığı kararında tüketmek de önemlidir, çünkü aşırı salatalık tüketimi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Salatalık turşusu ile birlikte tüketilmesi önerilmez, zira asitli sular besinlerin özelliklerini bozabilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.