Sanal Gerçeklik Hakkında En Çok Merak Edilenler

A+
A-
Sanal Gerçeklik Hakkında En Çok Merak Edilenler

Sanal gerçeklik gözlükleri, gerçekçi görünüm modülleriyle heyecan ve mutluluk sunuyor. 3D teknoloji ile dizayn edilen VR sistemi, birbirinden eğlenceli oyun ve sunumlarıyla sanal gerçekliği sunuyor. Sistemin bu denli gerçekçi algılanması ise yine beynin muhteşem sistematiğinden geliyor.

Bilime göre ‘’beynin aptal yanı’’ olarak nitelendirilen ve ‘’İmagine’’ yöntemi ile sanalı, hayali veya beyne sunulan görüntüyü gerçeğe dönüştürme insan beyninin ‘’zeka’’ anahtarıdır. Yani inanılan ya da bilinenin aksine zeka, aşırı akıllılık ya da mantıksal düşünme üstüne değil, beynin ‘’aptal yanı’’ nı iyi kullanabilme becerisidir.

VR Teknolojisi ve Sunulan Eğlence

Sanal gerçeklik kiti ve VR gözlükleri, istenilen atmosferin sanaldan da olsa oluşturulmasında oldukça etkilidir. Uzayın muhteşem serüvenleri, doğanın en canlı sunumları, oyunların en tutkulu ve eğlencelisi, okyanusların en berrak suları, sanal gözlükler ile gerçek dünyaya sunuluyor.

‘’algıda seçicilik’’ formu internetten dolayı ‘’seçicilikte algı’’ modülüne dönüştürülmüşken, sanal gerçeklik formu en azından insanların istediği görüntü ve heyecanları sunabiliyor. Örneğin çocukluğunu özleyen birinin lunapark modunda 3D VR eğlencesi yaşaması, benzer duyguları edinmesine ve mutluluğu belirleyen timüs bezinin ve büyüme hormonu salgılayan hipofiz bezinin aktif olmasına katkı sağlar.

Hayatında deniz görmemiş birinin sanal gerçeklik ile serin sularda gezintiye çıkması, hayatında kar görmemiş birinin lapa lapa kar yağışıyla romantizm yaşaması, bedensel engellilerin koşarak ve özgürce dolaşmaları gibi insanlığa olumlu duygular katan fonksiyonları olabilir. Ki, belgesellerden hatırlayacağınız üzere bir kolu ya da eli olmayan insanlara ayna kutucuklarında çalışma yapılması, sanal gerçeklik formlarının uygulanması, belirli süre sonra beynin o kısımlarının çalışmasına ve kas sistemlerinin yeniden işlevini kazanmasına katkı sağlıyor.

Sanal Gerçeklik Modelleri

Sanal gerçeklik gözlüğü karşılaştırma yaparak ve hatta deneyerek, en etkili, gerçekçi modelleri seçebilir, hayata eğlence katabilirsiniz. Evet sanal bir makine olabilir fakat insan beynine gerçeklik formu kazandırdığı için pozitif duyguların edinilmesine doğrudan olanak sunar.

İlk olarak 1939 yılında üretilen “View-Master” ürünüyle dijital teknolojilere dahil olan bir sistemdir. Sıralı sistem şeklinde dizayn edilen film, gün ışığı sayesinde izlenebiliyor ve farklı mekanlardan görüntüler sunarak, kullanıcıyı seyahat ettiriyor.

1962 yılında ise “Sensorama” adı ile bir makine formuna dönüştürüldü. Ardından  görsel, işitsel, dokunsal ve koku alma efektleriyle 5 kısa film olarak yayınlandı. Morton Heilig buluşun sahibi olarak finansal sorunlardan dolayı projesini ilerletemedi ancak günümüz sanal gerçeklik teknolojilerinin ilk adımı olarak tarihteki yerini aldı.

Sanal Gerçeklik Cazibesi

Sanal gerçeklik gözlüğü günümüz popüler trendlerini sunan, en popüler film ve oyunlara yer veren ve hemen her yaşa uygun ilgi çekici görseller sunan bir sistemdir. Doğrudan beyne gerçekçi görüntüler sunarak etkileşimde bulunuyor.

İlk Star Wars filmi 1977’de çıkmış ve o tarihlerde sanal gerçeklik gözlükleri kullanılmaya başlanmıştır. Star Wars’un heyecan dolu dünyasını sunan sanal gözlükler, uzayın muazzam coğrafyalarında eğlenceli gezintiler sunuyormuş.

Filmde kullanılan temalar, hologramlar ve o dönemin teknolojileri düşünüldüğünde cezbedici, büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

Sanal Gerçeklik ve Tutku

Özellikle spor tutkusuyla daha heyecanlı bir form kazanan sanal gerçeklik sistemleri, gerçek sahalarda spor yapma etkisi yaratıyor. Bilimsel araştırmaların devam ettiği bilinmekte ve sanal gerçeklik modlarının gerçekte de fiziksel etki ve olumlu katkıları olup- olmadığı araştırılmaktadır. Özellikle fiziksel işlem bozukluklarında şahane bir buluş olabilecek sanal gerçeklik gözlükleri, beyin fonksiyonlarını ve insanların hayal sistematiğine gerçek bir formda sunulmasıyla, tüm hastalık ve sorunların çözümü olabilir niteliktedir.

Sporcuların başarı sağlaması ve gerçek sahadan önce mental olarak pratik yapmaları ve ‘’beynin aptal yanı’’nın inandırılması, gerçek zaferlerin de elde edilmesine olanak sunabilir. İşitme engelliler için kullanılabilecek görsel sunumlarla pek çok bilgi öğretilebilir.

Şu an oyun seçenekleri olarak sunulan ve eğlence modüllerinde piyasaya sunulan 3d sanal gerçeklik gözlük oyun konsolu çeşitleri, oyuna tüm fonksiyonlar ile katılmanın harika bir yöntemidir. Sadece mental ve el ile konsol aracılığı ile oynanan bir oyun olmayıp, oyuncunun gerçek bir atmosfer hissetmesine ve tüm vücut fonksiyonları ile oyuna katılmasına yardımcı olur.

VR İle Alışveriş Keyfi

Özellikle kadınların alışveriş tutkusu, 3D oyun sistemlerine modüle edildi. En nihayetinde alışveriş bir içsel rahatlama yöntemi olduğu için bunu sanal yöntemlerle gerçekleştirmek, egosal açlığın bir nebze törpülenmesine olanak sunabilir. Kadınlar genellikle manen rahatlamak için veya düşüncelerini dağıtmak için alışveriş yaparlar.

Fazla masrafa girmeden sanal şekilde yapılması, büyük ve lüks markalar aracılığı ile insanların erişebilirlik duygusuna hitap edilmesi, hırsların geçmesine, gereksiz alışverişlerin önlenmesine ve kadınların duygusal boşluklarının doldurulmasına olanak sunabilir. Amaç mental rahatlık ise gayet etkili bir yöntem olabilir.

3D sanal gerçeklik gözlüğü, çeşitli marka ve firmaların tasarımlarıyla satışa sunuluyor. Oyunlar, konsollar, ilave eklentiler ve mod ayarlama seçenekleri, platform seçenekleri ile birbirinden eğlenceli teknoloji ürünleri sunuluyor.

En Popüler Sanal Gerçeklik Oyunları

Marvel serisi VR teknolojilerinin en sevilen seçenekleri arasında yer alıyor. Kahramanları seven insanlar ve kahraman olmak isteyenler için dizayn edilen Marvel serisi, eğlenceli sanal dünyada oyun oynamayı ve dünyayı kurtarmanın eğlenceli sistemini sunuyor.

Mobil uygulamalarla da kullanılabilir olan 3D sanal gerçeklik sistemleri, pek çok kişinin kolaylıkla oynayabileceği ve telefonlardan rahatlıkla erişebilecekleri bir sistem sunuyor. Pratik şekilde hatta kalın kartından dizayn edilen 3D gözlük çeşitleri, akıllı telefonlardan indirilen uygulamalar ile 3D eğlencesi sunuyor.

Mobil telefon 3D gözlük arasına yerleştirilerek, eğlenceli bir serüven sunuyor. Fakat mobil uygulamalar gerçek VR platformları kadar gerçekçi bir his sunmuyor. Pek çok eğlence ve oyun salonlarında, avm’lerde, tatil beldelerinde, etkinlik ve aktivite alanlarında portatif olarak da herkesin deneyebileceği 3D VR sistemleri, maksimum eğlence ve gerçekçi sunumlarıyla en popüler oyunlar arasında yer alıyor.

Sanal Gerçeklik ile 3D Boyut

Sinemalarda da uygulanmaya başlanan 3D teknolojileri, sanal gerçekliğin gerçek olarak algılanması üzerine sunuluyor. İlk olarak Jurassic Park filmiyle sunulan 2000 yılı sonrası teknolojilerde filmlerin yüksek kalitede 3D özellikte yapılması ve fakat 3d gözlüklerin yeterli kalitede olmaması sebebiyle, çok eğlence veren filmlerden değildir.

Esasen beğenilen ve genellikle gerçek üstü filmlerin 3D formunda yapılması yine ekipman yani gözlüklerin plastik ve kalitesiz formda sunulması ile yeterli popülariteyi edinememiştir. Bireysel konsol oyunları sistemlerinde sunulan 3D sanal gerçeklik formları ise daha kaliteli sonuçlar sunduğu ve oyunlara eğlence, gerçeklik vurgusu kattığı için daha popüler seçenekler arasında yer almıştır.

  • Eğitimde 3D

Pek çok ülkede 3D sanal gerçeklik formları ile derslere eğlence ve gerçeklik katılmaya başlandı. Özellikle coğrafya, tarih gibi derslerde başarılı sonuçlar sağlayacak olan sanal gerçeklik sistemleri ‘’çok okuyan mı bilir, çok gezen mi’’ konusuna gezinti formunda öğrenim becerileri katıyor.

Ülke, şehir bilgileri sunarken öğrencilerin görerek, gezerek bilgi edinmeleri daha nitelikli öğrenme sağlar. Dünyadaki herkesin her ülkeye gitmesi gibi bir konu olmayacağı için sanal gerçeklik gözlüklerinin eğitim modelinde tasarlanmaya başlanması, zorlu eğitim metotlarını biraz daha kolaylaştıracak ve eğlenceli forma dönüştürecek gibi görünüyor.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.