Şeftalinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Şeftalinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Şeftali tüketimi ve faydaları oldukça fazla bir meyvedir. Türkiye’de özellikle Bursa, Mersin, İzmir ve Çanakkale’de üretimi yapılmaktadır. Lezzetli bir meyve olan şeftali, meyve olarak tüketilebileceği gibi suyu çıkarılarak da içilebilmektedir. Yaz aylarının sulu ve tatlı meyvesidir. Şeftalide bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından da zengindir. İçeriğinde demir ve sodyum da bulunur.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

C vitamini deposu olan şeftalinin kanserden kalp sağlığına kadar birçok faydası bulunmaktadır. İşte şeftalinin faydaları şunlardır:

 • Göz sağlığını koruyucu etkisi vardır. Şeftalide bulunan maddeler ve özellikle de A ve C vitamini, görme kuvvetini artıran etkiye sahiptir. Şeftalinin düzenli olarak tüketilmesi halinde kan dolaşımı hızlanacak, gözdeki kan akışı da artacak ve göz serbest radikallerden korunarak sağlığı da korunacaktır.
 • Şeftalinin vücudu anemi hastalığı denilen kansızlıktan koruyan bir özelliği vardır. Çünkü şeftalide bol miktarda demir bulunur. Demir de hemoglobin üretimini artırır.
 • Şeftalinin özellikleri arasında cilt sağlığına olan faydası da vardır. Günlük hayatta ciltte zararlı toksin maddeler birikir ve cilt yıpranır. Düzenli olarak şeftali tüketen kimselerin cildi daha nemli, daha yumuşak ve daha parlak olmaktadır. Şeftalinin vitaminleri arasında olan A vitamininin cildi nemlendiren özelliği bulunur. Normal tüketim dışında ciltteki koyu renkleri açmak için de şeftaliyi harici olarak cilde uygulamak mümkündür.
 • Şeftalinin kalori miktarı oldukça azdır ve şeftalide neredeyse hiç yağ bulunmaz. Vücudun tatlıya ihtiyacı olduğunu hisseden kişiler bir adet şeftali yiyerek bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
 • Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Böylece hafif depresyonu, can sıkıntısını ortadan kaldırabilir.
 • Şeftalide anti oksidan etkisi vardır ve kontrolsüz hücre bölünmelerinin önüne geçmede olan yardımı da bu sayede olmaktadır. Kanser hücrelerini önlemekte etkili olduğu yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.
 • Yüksek kolesterolü düşürmesi ile de bilinen şeftali, kandaki iyi kolesterolün yükselmesini de sağlar.
 • Şeftalinin mideye faydaları da bulunur. Ağrıyan mideyi yatıştırıcı etki gösterir. Ayrıca kabızlık gibi bağırsak sorunlarına da faydalıdır.
 • Kalp ve damar sağlığı açısından da faydalı bir meyvedir. Şişmanlığa, kalp sorunlarına, vücutta oluşabilecek iltihaplara karşı etkili olduğu bilinir. Kanı temizleyerek kanda bulunabilecek toksinlerin vereceği zararları azaltır. Ayrıca kan basıncını düzenlemesi ile de ünlüdür. Şeftalide bulunan potasyum, ani tansiyon yükselmelerini engeller. Kan basıncı değerlerindeki hızlı değişikliği önler.
 • Şeftalide yüksek miktarda lif bulunur. Bu sayede sindirim sistemine de faydalı bir meyve haline gelmektedir. Ayrıca şeftalinin idrak söktürücü olduğu da gözlemlenmiştir.
 • İltihapları gideren etkisi de vardır. Gut hastalığına, romatizmal hastalıklara ve iltihaplara karşı vücut direncini artırır.

Şeftali Nasıl Tüketilir?

Şeftalinin en çok taze meyve olarak tüketimi yapılır. Bunun dışında kurutulmaya müsait değildir, fakat taze meyve suyu şeklinde tüketilebilir. Çünkü şeftalide bol miktarda su bulunur. Meyve püresi olarak da kullanılmaktadır. Özellikle sütlü tatlılar için meyve sosu da yapılabilmektedir. Taze meyve kompostosu da yapılabilir. Bebek maması üretiminde de kullanılmaktadır. Şeftalinin bir de hamur işi tatlıları için süsleme olarak kullanıldığı görülür.

Şeftalinin Zararları Nelerdir?

Bazı kişilerde alerji yapabilen bir meyvedir. Şeftali alerjisi, şeftalinin dokusundan ötürü bazı kişilerin cildinde kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Diğer tüm meyveler ve besinler gibi fazla tüketildiğinde vücutta yan etkiler meydana getirebilmektedir. Şeftalide lifin yüksek oranda bulunması dolayısı ile aşırı tüketimi halinde ishale, şişkinliğe ve bazı mide ve bağırsak sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.

Ayrıca şeftali tüketilirken, mutlaka organik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü eğer şeftali organik değil de sera ürünü ise ve fazla ilaçlamaya maruz kaldıysa hormon bozukluğuna ve hatta kansere sebebiyet verebilmektedir. Bu konuya özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Bu bilgilere dikkat edildiği takdirden genel olarak şeftalinin bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Şeftali Kompostosu Nasıl Yapılır?

Oran olarak 6 tane sert şeftali, 2 su bardağı şeker ve 8-10 bardak suya ihtiyaç vardır. Toz şeker ve suyu bir tencerede karıştırarak kaynatmak gerekir. Şeftaliler kabukları soyulup kabukları çıkarıldıktan sonra karışıma ilave edilir. Bu karışım 1-2 dakika kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra komposto hazır olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.