Selülit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Selülitin neden kaynaklandığı ve nasıl tedavi edilebileceği sorusu her zaman olduğu gibi bu yıl da özellikle yaz aylarına girerken yeniden gündeme geldi. Peki selülit nedir ve neden oluşur? Selülit deri altında, özellikle kol, bacak ve kalça bölgesinde biriken aşırı yağın cildin bağ dokusunun yapısını bozarak ciltte portakal kabuğu görünümüne neden olan bir dolaşım bozukluğudur.

Selülitin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Sanılanın aksine selülit bir kilo problemi değildir. Yani başka bir deyişle sadece kilolu insanlarda oluşmaz aksine çok zayıflarda da oluşur. Her kadının korkulu rüyası selülit nasıl oluşur? selülit bir kan dolaşımı problemidir. Yani selülit olan bölgede kan dolaşımı yavaşlamıştır. Dolaşım bozukluğu nedeniyle damarlardaki sıvı dokulara dolar. Dokularda da bu sıvının etrafı savunma mekanizmasından dolayı bağ doku tarafından sarılarak kesecik oluşur. bu keseciklerin etrafında zaman geçtikçe yağ birikimi olur ve dışarıdan portakal kabuğu benzeri bir görüntü oluşur. Selülit üç gruba ayrılır. Bunlar;

 • 1.derece selülit
 • 2.derece selülit
 • 3.derece selülit

Dışarıdan belli olmayan ancak sıkınca belli olan selülitler 1.derece, dışardan biraz görünen fazla belirgin olmayan selülitler 2.derece,dışarıdan da fazlaca belli olup dönem dönem ağrı yapma olasılığı olan selülitler 3.derecedir. Hepimizi fazlasıyla rahatsız eden selülitin oluşma nedenleri birçok faktörle ilişkilendirilir. Bunlar;

 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Genetik faktörler
 • Hormonal bozukluklar
 • Kan dolaşımındaki bozukluklar
 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • Zayıf bağ dokusu

Aşırı karbonhidratlı diyetler, hareketsiz yaşam tarzı, fazla kahve, alkol, sigara kullanımı, aşırı dar giyinmek, çok yüksek topuklu ayakkabılar giymek de yine selülit oluşumunu artıran nedenler arasında. Genetik yatkınlığın payı da azımsanmayacak ölçüde. Yani selülit ailenizdeki herkeste var olan bir sorun ise sizin de karşılaşma ihtimaliniz çok fazla. Özellikle Akdeniz ülkeleri genetik yatkınlık bakımından önde gelir. Bununla beraber düz tabanlılık sorunu olanlarda da selülit oluşması olasılığıbu hastalığı taşımayanlara oranla daha fazladır. Tüm bu nedenlerden müdahale edilebilir olanları kontrol edilerek selülit tedavisi konusunda bir adım öne geçilebilir.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit en kısa sürede nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce selüliti önlemenin veya oluşmuş selülitin ilerlemesini durdurmanın yollarına bakmalıyız. Öncelikle beslenmemizi kontrol altına almalı gerekirse selülit diyeti uygulamalıyız. Bu anlamda yapılması gerekenlerin başında yemeklerdeki yağ, karbonhidrat, protein oranını dengelemek geliyor. Bunun dışında yapılabilecekler;

 • Tuz tüketimini en az seviyeye indirmek. Çünkü tuz su tutulumu yaparak ödem oluşumuna neden olur bu durum da selülit oluşumunu tetikler.
 • Alkol ve sigara kullanmamak
 • Kafein oranı yüksek içeceklerden uzak durmak
 • Vücutta biriken toksinleri atmak için bol su tüketmek.
 • Düzenli egzersizler yapmak.
 • Dar kıyafetler kan akışını azaltarak selülit oluşumuna neden olur. Bu nedenle dar kıyafetlerden ve yüksek topuklulardan uzak durmak selülit oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Selülit Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Tüm kadınların ortak problemlerinden biri olan selülit için ne yapmalı? Evde kendi kendimize yapabileceğimiz basit ama etkili yöntemler var mıdır? İşte tüm bunların çözümü için selülite karşı kullanılabilecek etkili yöntemlerden birkaçı;

 • Kuru Fırçalama. Bu yöntem uyluk bölgesindeki selülitlerden kurtulmanın en basit yollarındandır. Kuru fırçalama bölgedeki kan akışını hızlandırır ve bu sayede selülit oluşumunu önler. Yapmanız gereken vücudunuza uygun bir fırçayla selülitli bölgeyi düzenli olarak sağdan sola doğru fırçalamak. Bu işlemi 5 dakika boyunca hafif hafif yaptıktan sonra dilerseniz duş alarak ölü deri hücrelerinden de kurtulabilirsiniz.
 • Kırmızı Biber. Acı biber vücudu ısıtıp kan dolaşımını artırarak selüliti önlemektedir. Ayrıca yağ yakmada da oldukça etkili olduğundan selülitten kurtulmak için kullanılabilecek ürünlerin başında gelir.
 • Ardıç Yağı. Ardıç yağı detoksifikasyon özelliğiyle cildi var olan toksinlerinden arındırır. Ayrıca su tutulumunu da azaltarak selülitlerin önlenmesini sağlar. Yarım bardak zeytinyağına 10-15 damla damlatılarak oluşturulan karışım selülitli bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 • Kahve Telvesi. Kahve telvesinin cildi ölü derilerinden arındırdığını artık neredeyse hepimiz biliyoruz. Bunun yanında kahve içmek de kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
 • Doğal peeling yapmak için yosundan yararlanıldığını uzun zamandan beri bilmekteyiz. Ancak bu özelliğinin yanı sıra yosun, kan dolaşımını uyararak selülit oluşumunu önler. Vücuttaki toksinlerin atılımını sağlayarak cilde sağlıklı görünümünü yeniden kazandırır.
 • Elma Sirkesi. İçerisindeki mineraller ile selülitten kurtulmanıza yardımcı oluyor. Su ile elma sirkesi ½ oanında karıştırılıp karışım selülitli bölgeye sürülür. Yarım saat beklenir ve ılık suyla durulanır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.