Şiddetli Adet Ağrılarını Doğal Yollarla Azaltmak

Şiddetli Adet Ağrılarını Doğal Yollarla Azaltmak

Doğal yöntemlerle şiddetli adet ağrılarını azaltmak için neler yapılabileceği konusu kadınların hayatını etkileyen en önemli konulardandır. Peki adet ağrıları neden olur? Sağlıklı her kadın doğurganlığın göstergesi olan adeti ergenlik çağına geçiş evresinde yaşamaktadır. Yaklaşık olarak 3 ila 7 gün süren bu dönem aylık sikluslar halinde devam eder. Bazı ilaçlar, gebelik ve bazı hastalıklar adeti geciktirebilir veya engelleyebilir. Ancak bu gibi dışarıdan bir müdahale olmayan durumlarda 28 günde bir -bazen daha uzun- adet görmek normaldir ve sağlıklı olunduğunu gösterir. Çoğu kadın bu dönemlerde kendini mutsuz, depresif ve yorgun hisseder.

Bununla birlikte bazı kadınlarda adet sancısı adı verilen zaman zaman normal zaman zamansa şiddetli seyreden kasılmalar yaşamaktadır. Bu sancılar en çok karın ve bölgelerinde kendini hissettirmektedir. Ayrıca duygu ve hormon değişikliklerine bağlı olarak da aşırı sinirlilik, aşırı gerginlik veya aşırı mutsuzluk görülebilir. Yaşanan sancılar kişinin hayatını olumsuz etkiler. Uykusuzluk , iştahsızlık ve su kaybı bu sıkıntılardan bazılarıdır. Hatta öyle ki bu sancıların doğum sancılarıyla eşdeğer olduğu uzamanlar tarafından belirtilmiştir. Bu sancılar rahim içinin yenilenmesine bağlı olarak salgılanan prostaglandin nedeniyle olmaktadır. Bunun dışında da adet sancısına neden olabilecek pek çok şey vardır. Bunlardan bazıları;

 • Magnezyum eksikliği
 • Servikal stenoz
 • Miyomlar
 • Yumurtalık kistleri ve tümörleri
 • Endometriyozis
 • Pelvisteki iltihabi hastalıklar
 • Rahim boynu darlıkları
 • Enfeksiyonlar

Vücutta magnezyum veya bunun gibi farklı mineral eksiklikleri de adet sancılarına neden olabilmektedir. Servikal stenoz denen rahim ağzı darlığı da kanamanın kanala boşalmasını engellediği için oluşan basınçtan dolayı adet sancısına neden olur. Endometriyozis de rahim içi duvarının rahmin dışına da yerleşmesine verilen addır. Buna bağlı olarak da adet sancıları olabilmektedir.

Adet Sancısını Hızlı Bir Şekilde Geçirmenin Yolları

Neredeyse tüm genç kızların en çok merak ettiği adet sancısı için ne yapılmalı sorusu çözüme kavuşuyor. Öncelikle bu konuda doğru olduğu düşünülen yanlışlardan bahsetmek gerek. Hepimizin duyduğu evlenince adet sancıları geçer sözünün hiçbir temeli yoktur. Yaş ilerledikçe adet sancıları azalır ancak bu evlenmeyle ilgili bir durum değildir. Adet dönemleriniz genel olarak sancılı geçiyorsa adet döneminiz gelmeden hazırlıklı olmakta fayda var. Ağrınızın hafiflemesi için gün boyu ve özellikle ağrının arttığı dönemlerde vücut ısınızın yüksek olması gerekir. Sancı genel olarak gece arttığı için gece boyu vücudu sıcak tutmak gerekmektedir.

Bunun için sıcak havlular kullanılabilir. Sıcak su torbaları kullanılabilir. Bunları sancınızın olduğu bölgelere tutmak sancınızı hafifletir ve sizi rahatlatır. Adet sancısına şekerli su da iyi gelir ancak uzmanlar tarafından önerilen sıcak çaylardır. Özellikle bitki çayları adet sancısını önleme konusunda bu dönemlerdeki en büyük destekçinizdir. Adet döneminde ve öncesinde aşırı güç gerektiren sizi yoracak işlerden şiddetle kaçınmalısınız. Bununla birlikte hafif egzersizler kısa yürüyüşler de adet sancısını azaltan hareketler arasında sayılmaktadır. Tüm bu dönem boyunca vücudu yoracak her türlü şeyden kaçınmak dönemi daha az ağrıyla atlatabilmeniz için çok önemlidir.

Adet Sancısında Bitkisel Çözümler

Adet sancısına kesin çözüm sunabilecek bitkiler hala araştırma konusudur. Bununla birlikte halihazırda adet sancısını geçirmek için birçok bitki bulunmaktadır. Bazıları;

 • Zencefil
 • Tarçın
 • Rezene
 • Papatya çayı
 • Susam
 • Lavanta
 • Maydanoz

Zencefil: adet sancısına neden olan prostaglandin miktarını azaltarak sancıların azalmasını, kesilmesini ağlar. Tarçın: adet döneminde görülen karın ağrılarını güçlü spazm çözme özelliğiyle geçirmektedir. Rezene: tarçınla benzer şekilde spazm çözücü özellğiylerahim içi kaslarını rahatlatarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Papatya çayı: hem spazm çözücü özelliğiyle ağrıları azaltmakla beraber sakinleştirici etkisiyle de adet döneminin verdiği aşırı gerginlik halini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Susam: kan akışını düzenleyerek adet ağrılarını azaltır. Lavanta: antiseptik özelliğiyle adet sancılarını hafifletip, kasları rahatlatarak adetin daha rahat bir şekilde vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Maydanoz: içerdiği apiol ve miristik ile adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur.

Adet Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Adet sancılarını rahatlatmak için mümkün olduğunca çay, kahve gibi kafeinli şeylerden uzak durmalısınız. Sıcak banyolar ile ağrılarınızı yatıştırabilirisiniz. Evde otururken ayaklarınızın altına yastık koyarak daha yüksekte tutabilirsiniz. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalı, vücudunuzu yormamalısınız. Sigara ve alkolden uzak durmalısınız ve bol bol sıvı almalısınız. Bol su içerek de vücudunuzun sıvı kaybını engelleyebilirisiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.