Şiddetli Öksürük Nasıl Geçer, Neden olur?  Şiddetli Öksürüğe Ne iyi gelir?

Şiddetli Öksürük Nasıl Geçer, Neden olur?  Şiddetli Öksürüğe Ne iyi gelir?

Şiddetli öksürüğün geçirilmesi için bu hastalıktan muzdarip olan kişiler farklı tedavi yöntemlerini denemektedirler. Kimi tedavi yöntemlerinde tıbbi uygulamalar kullanılırken, daha az ağır bir şekilde seyreden öksürükler için tıbbi tedaviye başvurmaksızın, evde uygulanabilecek bazı yöntemler bu derde derman olabilmektedir. Öksürüğü ne keser diye merak eden kişilerin öncelikli olarak öksürüğe neyin sebep olduğunu bulmaları gerekmedir. Uygulanması gereken tedavi yöntemi, hastalığa yol açan sebeple birlikte ele alındıktan sonra seçilecektir.

Şiddetli Öksürüğün Görülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Şiddetli öksürüğün görüldüğü pek çok vakaya kuru öksürük şikayetleri de eklenir. Her ikisi de çoğu zaman aynı nedenlerden dolayı ortaya çıkan problemlerdendir.

Öncelikli olarak viral enfeksiyonlar şiddetli öksürüğün görülmesinde en büyük rolü oynamaktadır. Kişiler özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara kolayca yakalanmaktadırlar. Bu gibi viral enfeksiyonlar nedeni ile öksürük şikayetlerinde artış ortaya çıkar.

Alerjisi olan kişilerde öksürük görülür. Alerjene daha çok maruz kalınması ve tedavi edilmemesi durumunda öksürük kendisini şiddetli öksürüğe çevirir. Alerjiler nedeni ile burun ve boğaz en çok etkilenen bölgelerdir.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar kirli havaya maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle de balgamlı öksürük ve şiddetli öksürükten şikayetçi olmaktadırlar. Balgamlı öksürük nasıl geçer soru en çok kalabalık nüfuslu şehirle yaşayan insanlar tarafından sorulmaktadır.

Öksürüğe En Çok Sebep Olan Nedenler Hangileridir?

Araştırmalara göre bazı sebeplerden dolayı insanlar öksürüğe daha çok yakalanıyorlar. Bu sebepler;

  1. Sigara ve nargile başta olmak üzere benzer tütün ürünlerinin tüketilmesi öksürüğe sebep olan nedenlerin başında geliyor.
  2. Ülkemizde astım hastalarının sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Astım hastaları ortam değişikliklerinden kolay etkilenir ve öksürerek vücutları ortama tepki gösterir.
  3. Stres başta olmak üzere psikolojik sebeplerden kaynaklı olarak insanlar öksürükten şikayetçi olmaktadır.
  4. Nemin dengesiz bulunduğu ve az olduğu ortamlarda sık vakit geçiren kişilerin solunum yolları zarar gördüğünden bu kişiler öksürük problemleri ile sıkça karşılaşıyorlar.

Öksürüğü Zencefil Bitkisi ile Geçirebilirsiniz

Zencefil bitkisi kuru öksürüğü ve şiddetli öksürüğü geçirmekte birebirdir. Öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi yöntemleri nelerdir diye merak eden kişiler zencefil tüketebilirler. Zencefil hem öksürüğü azaltan hem de balgamın sökülmesine yardımcı olan bir içeriğe sahiptir. Bu içeriği ile özellikle viral enfeksiyonlardan dolayı vücutta biriken balgam vücuttan atılır. Geçmeyen öksürük için ne yapmalı diye merak eden kişiler, aşağıdaki tariften faydalanabilirler. İki su bardağı su ile yarım su bardağı pekmez karıştırılır ve bu karışımın içerisine de taze zencefil dilimleri eklenir. Güzelce karıştırdıktan sonra kısık ateşte bu karışımı 10 dk kadar kaynatın. Demlendikten sonra karışımı sıcak olarak tüketin.

Şiddetli Öksürüğün Tedavisinde Ortam Önemli Rol Oynuyor

Öksürük için ev tedavileri sıkça hastalar tarafından tercih ediliyor. Evde yöntemler kullanırken ise genellikle hastanın bulunduğu ortama yetirince önem verilmiyor. Hasta kişilerin ortamının da iyileştirilmesi atlanmaması gereken bir durumdur.  Yetişkinlerde öksürük nasıl geçer sorusunun cevabını arıyorsanız başka bir tedavi yöntemine geçmeden önce, ilk olarak ortamı düzenlemeye ve iyileştirmeye çalışın.

Şiddetli Öksürüğün Giderilmesi için Nasıl Ortamlar Sağlanmalı?

Ilık ve dengeli bir şekilde nemlendirilmiş ortamlar öksürüğü olan kişiler için ideal ortamlardır. Bu ortamlarda hastaların vakit geçirmesi iyidir. Nemlendirici yardımı ile ortam nemlendirilebilirken dileyen kişiler sıcak bir duş alarak da nemden faydalanabilirler. Aşırı öksürüklerde hastalar nemden mahrum kalacakları için solunum yollarını neme maruz bırakmaları çok önemlidir. Küvetin yanında bir süre ayakta durmak bile kişilere önemli faydalar sağlayacaktır.

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuru öksürük ne iyi gelir sorusunun cevabını arayan kişiler ortamın iyileştirilmesi maddesinden yararlanabilirler. Ilık havada bulunan nem sayesinde hava mukusun kendi içinde ayrışmasına neden olarak hastanın kişinin mukusu balgam olarak dışarı atmasını sağlayacaktır. Bu sayede tıkalı boğaz ve burun da açılmış olur.  Nemli havaya ek olarak, mutlaka tedavi için sıvılardan faydalanılmalıdır. Kuru öksürüğe ne iyi gelir Ibrahim Saraçoğlu tarafından bol sıvı tüketilmeli şeklinde cevaplanan bir soru olmuştur. Çünkü su ve bitki çayları olmak üzere neredeyse bütün sıvılar öksürüğü tedavi etmekte son derece etkilidir.

Öksüren Kişilerde Sıvı Tüketimine Dikkat Edilmelidir

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap arayan kişiler hiçbir tedavi yöntemi aramadan önce yalnızca sıvı alımlarını artırarak, öksürük problemlerine çözüm bulabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi öksürük problemi ile yaşayan kişilerin hayatında sıvı alımının artırılması can alıcı bir rol oynar. Bu nedenle özellikle balgamlı ve şiddetli öksürükten şikayetçi olan hastalar bol sıvı tüketmelidir. Su iyi bir seçenektir. İçerisine limon koyularak günde 2 ya da 3 litre su yeterli olacaktır. İçerisinde şeker bulunan meyve sularından uzak durulmalıdır. Bunun yerine doğal olan bitki çayları tercih edilebilir. Günde birkaç bardak kahveden zarar gelmez fakat fazla kafeinden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca fazla alkolden de uzak durulması gerekmektedir.

Boğaza İyi Gelen Kakuleli Karışım Tarifi ile Öksürüğe Son

Çoğu ev tedavisi ise bitkilerden faydalanıldığı bilinir.  Doğal özelliklere sahio bu bitkiler arasında ön plana çıkan bitkiler arasında ise en başta zencefil, limon ve sarımsak ile kakule gelmektedir.  Öksürükten muzdarip kişiler bu bitkileri bolca tüketmelidirler. En yaygın olan ev tedavi yöntemlerinden biri sarımsak ile kakuleli çay hazırlayıp tüketmektir. Kaynar suya sarımsak ve bir miktar kakule ekleyin. Dilerseniz tatlanması için içine limon suyu ve bal da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 kere tükettiğiniz zaman boğazınızın yatıştığına şahit olacaksınız.

Limonlu Su Karışımı ile Kolay Bir Şekilde Şiddetli Öksürüğünüzü Azaltabilirsiniz

Limonlu su öksürüğün yarattığı acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve buna ilaveten hastalık nedeni ile vücutta biriken mukusun kolay bir şekilde tükürülmesini sağlar. Bu evde tedavi yöntemi çok kolay olduğundan dolayı, hastalar tarafından sıkça tercih edilir. Bu su her zaman yapılabilir fakat geceleri yapılıp tüketilmesi daha etkilidir. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı limon ve bir çay kaşığı tuz ekleyip güzelce karıştın. Bu karışımı ocakta biraz ısıtın ve homojen bir karışım elde ettiğinizden emin olun. Daha sonra bu karışım ile boğazınızı gargara yapın. Sabahları ve akşamları bu karışım ile düzenli olarak gargara yaptığınız zaman şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Evde Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde tedavi yöntemleri son derece etkilidir. Daha fazla etki almak isteyen kişiler günde birkaç kere bu yöntemleri düzenli yaptıklarında daha etkili sonuçlar ile karşılaşacaklardır. Tedavilerin bir gün içerisinde hemen sonuç vermesi beklenmemelidir. Bu yöntemler zaman gerektiren yöntemlerdir. Beklenmesine karşın cevap vermeyen tedavi yöntemleri uygulanmaya devam edilmemelidir. Durumu kötüleşen ve iyileşme görülmeyen kişiler mutlaka tıbbi tedavi yöntemlerinden faydalanmak üzere konusunda uzman olan bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Öksürükle birlikte kanama var ise, dayanılmayacak bir acı söz konusu ise mutlaka doğrudan hastanelerin acil servisine gidilmesi gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.