Siğilden Kurtulmak İçin En Etkili 10 Yöntem

A+
A-
Siğilden Kurtulmak İçin En Etkili 10 Yöntem

Siğil nasıl geçer sorusu, bu hastalıkla uğraşan kişiler tarafından sıkça sorulur. Siğil hakkında bilinen birçok şey bir halk efsanesinden ibarettir. Siğillerin çeşitleri vardır ve birçoğu zararsızdır. En sağlıklı insanda bile siğil gözlemlenebilir. Siğillerin oluşumundaki asıl sebep virütik faktörlerdir. Siğillerden kurtulmanın en bilinen yöntemi dağlama işlemidir. Ancak bu yöntem acılı ve tıbbidir.

Siğiller tek tip de değildir. Birden fazla siğil çeşidi bulunur. Sahip olduğunuz siğil çeşidinin hangisini olduğunu siz ayırt edemiyorsanız, doktorunuza başvurmanız gerekir. Siğil tedavisinde her siğile özgü farklı yöntemler benimsenmiştir. Siğil tedavisi evde de yapılabildiği gibi, bazı türleri için tıbbi müdahalede bulunulması gerekebilir. Eğer siğiliniz uzun süre geçmiyorsa veya büyüyorsa, doktorunuza görünmeniz gerekir.

Siğil Çeşitleri:

Siğiller genel olarak bulaşıcı özellik gösterir. Cildin başka ciltlerle teması halinde, siğilinizin bulaşması mümkündür. Siğiliniz varsa, dikkatli olmanız gerekir aksi takdirde başkalarına da bulaştırabilirsiniz. Siğiller çeşit çeşittir. Siğil çeşitlerinin bazıları şu şekilde sıralanır:

 1. Yaygın siğiller: Ellerde ve parmaklarda görülen siğil tipidir.
 2. Ayak tabanı siğilleri: Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü halde yaşarlar. Ağrı yapabilme özelliğiyle de diğer siğillerden ayrılırlar.
 3. Düz siğiller: Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir. Genellikle diz, boyun ve bilekte görülseler de, birçok bölgede rastlanabilir.
 4. İpliksi siğiller: Göz kapaklarında ve dudak kenarlarında görülen siğil tipidir. Yaygın olarak karşılaşılır.
 5. Genital siğiller: Yetişkinlerde görülür. Kadınlarda vajina, rahim ağzı gibi bölgelerde görmek daha olasıdır. Bu siğil tipinin görülmesi, korunmadan ilişkiye giren insanlarda daha sıktır. Fazla sayıda insanla beraber olanlar da bu siğili taşıyabilirler.

Siğillerden kurtulmak için siğil ilacı da kullanabilirsiniz. Ancak vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan siğili, siğil ilacı ile tedavi etmek istediğinizde cildinize kimyasal sürmüş olursunuz. Bunun yerine doğal yöntemlere başvurmanız önerilir.

Siğiller Neden Çıkar?

Siğillerin çıkmasının sebebi birden fazladır. Kişiden kişiye farklılık gösteren siğil tipleri, farklı kaynaklar vesilesiyle oluşur. Siğilinizin neden çıktığını tam olarak anlamanız için doktorunuza başvurmanız gerekir. Ancak genel olarak siğil çıkma sebepleri olarak şu maddeler sayılabilir:

 1. Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 2. HPV virüsü
 3. Kuru ciltte oluşan çatlaklar
 4. Havla, tarak, yorgan, çarşaf gibi kişisel eşyaların, siğili olan insanlarla ortak kullanılması
 5. Cilt teması sonucu, siğili olan insandan siğil bulaşması
 6. Genital bölgede siğil olan kişiyle yaşanan cinsel birleşme sonucu

Bu nedenlere ek olarak başka maddeler de sayılabilir. Ancak genel olarak siğil oluşuma sebep veren olaylar bu şekilde sıralanır.

Siğille Savaşmak İçin Doğal Yöntemler:

Siğille savaşmanın birden fazla yolu vardır. En bilinen yol yakmadır. Siğil nasıl yakılır sorusunun cevabı da buradan verilir. Doktora gittiğinizde, tıbbi yollarla siğiliniz yakılabilir. Siğilinizin yakılması işlemi, doktorun kararıyla gerçekleşir. İsterseniz ilaç tedavisi ya da bitkisel tedavi de uygulayabilirsiniz. Siğillerden kurtulmanın 10 yolu şu şekilde sıralanabilir:

 1. Karınca asidi: Evde tedavi yöntemlerinden olan karınca asidi kullanımı, bitkisel yollardan biri değildir. Hemen hemen her eczanede bulabileceğiniz karınca asidi, 10 siğilden 9’unu geçirmektedir. Doğru kullanımla herhangi bir yan etki ya da sıkıntıyla da karşılaşmazsınız. 5-15 uygulamada siğilinizden kurtulursunuz.
 2. Elma sirkesi: Hemen hemen her konuda iyi gelen elma sirkesi, siğillerle savaşan başka bir maddedir. İçeriğindeki bileşenler, cildin temizlenmesini sağlar. Pamuğu elma sirkesine batırarak siğil olan bölgenize sürerek, siğilinizden kurtulabilirsiniz.
 3. Sarımsak: Antibiyotik etkili olan sarımsak, doğal mücadele yöntemlerindendir. Kesiliş sarımsak parçalarının siğil olan bölgeye sürülmesiyle tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Muz kabuğu: Bir başka yöntem de, muzun kesilerek siğilli bölgeye uygulanmasıdır. Muzun siğilli bölgede durması için bantlayabilirsiniz.
 5. Toz maya: Hint yağı ve toz mayanın karıştırılmasıyla elde edeceğiniz karışım, macun kıvamına geldiğinde siğilli bölgeye sürebilirsiniz.
 6. Karbonat: Siğil tedavisinde kullanılan bir başka yöntem de karbonattır. Karbonatı suda karıştırarak siğilli bölgeye uygulayınız. Uygulamadan önce siğilli bölgeyi de yıkayınız.
 7. Havuç: Havuçları soyun ve küçük küçük doğrayın. Zeytinyağı ekleyerek macun kıvamına getirerek bölgesel olarak uygulayınız.
 8. Aloe Vera: Cilt konusunda her derda deva olan aloe verayı, siğilinize de uygulayabilirsiniz. Bir parça pamuğa aleo vera ekleyerek siğilinize sürünüz.
 9. Limon suyu: Siğilin üzerine biraz limon suyu sıkın ve doğranmış soğanla üzerini kapatın. Bu da iyi bir tedavi yöntemidir.
 10. Hint yağı: özellikle küçük ve düz siğillerde sonuç veren hint yağını, seiğil tedavisi için günlük olarak kullanabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.