Silikon Kanser Yapar mı?

Silikon kanser yapar mı, zararları var mıdır, neye dikkat etmek gerekir ve taktırma yöntemi nasıl olmalıdır? Konu ile alakalı uzman hekimler silikon ile meme kanseri arasında bağlantı olmadığı fikrinde birleştiler. Sizde silikon hakkında detaylı bilgileri merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Silikon Kanser Yapar mı?

Silikondan kanser olma ihtimali yoktur. Konu hakkında uzman hekimler özellikle meme kanseri ile kanserin arasında bir ilişki olmadığını tespit etmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada slikon protezi olan bir göğüsün normal göğüs dokusu ile aynı olduğu açıklanmıştır. Silikon kanser olmaz, normal bir göğüs için kanser olasılığı ne kadar ise, slikonlu göğüsler için de kanser ihtimali aynı olur. Her kadının göğüs yapısı çok farklıdır. Eğer asimetrik göğüslerden şikayetçi iseniz, göğüslerinizin çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, slikon yaptırmak en mantıklı çözüm olur. Son yıllarda slikon yaptırmak için çok farklı içerikler kullanıldığı bilinmektedir. Slikon için kullanılan içeriklerin kozmetik alanında kullanıldığı bilinmektedir.

Slikon Kansere Neden Olmuyor

Slikon kanser arasında yaygın kabul edilen görüşe karşın herhangi bir ilişki bulunmuyor. Slikon yaptırmak isteyen hasta için ameliyat öncesinde mamografi ve ultrasonografi gibi tetkiklerin uygulanması gerekiyor. Göğüs büyütme amacı ile uygulanan slikonlarda protezi ilgilendiren problemler olması normaldir. Vücuda en nihayetinde yabancı bir madde sokulur. Her vücut bu yabancı maddeye olumlu tepki vermeyebilir. Mamografi çekildiği zaman, protez konulduktan sonra protezli olan bölge boşluk halinde görülür. Eğer slikonlu olan göğüste kanser meydana gelirse, hastalığın tedavisi için normal göğüs için uygulanan prosedürlerden farklı bir prosedür uygulanmaz. Slikonlu olan göğüs dokusu, normal göğüs dokusundan farklı değildir.

Radyasyon kanser yapar mı? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Göğüs için Slikon Tercihi Yaparken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Göğüs için slikon tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Her şeyden önce slikon taktırmaya karar verdiyseniz, taktırmak istediğiniz slikonun kaliteli olması gerekir. Kaliteli olan protezler dünyada zaten 3 4 firma tarafından yapılıyor. Eğer slikonlar isimsiz ve deformasyona uğramış ise çeşitli komplikasyonların görülmesi çok olasıdır. Kanser vakaları ile karşılaşmamak adına bu tür slikon türlerinden uzak durmak gerekir. Bundan daha öncesinde her slikon için belli bir kullanım ömrü bulunuyordu. Slikonların 10 yıl içinde mutlaka değiştirilmesi gerekiyordu. Bu süre slikon türüne göre 5 sene de olabiliyordu. Şu an geliştirilen teknoloji sayesinde slikonları ömür boyu kullanmak mümkündür.

En Sağlıklı Silikon Taktırma Yöntemi Nedir?

Sağlıklı silikon taktırma yöntemi sizi kanser başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasından korur. Protezlerin değişik yerlere yerleştirilmesi ve yerleştirilen protezlerin farklı yerlerden alınması mümkündür. Protez meme altında bulunan hattan ya da meme ucundan yerleştirilebilir. En sağlıklı yöntemin protezin meme başından yerleştirilmesi olduğu bilinmektedir. Bu sayede memedeki normal lenf doku akımı korunmuş olur. Klasik lenf akımının neredeyse tamamı koltuk altında olur. Cerrahların büyük bir çoğunluğu protezlerin koltuk altından takılmasını tercih etseler de, siz hekiminize tercihinizin ne olduğunu söyleyebilirsiniz.

Koltuk altından yapılan slikon taktırma işlemlerinden sonra, meme kanserine karşı yapılan tedavinin daha zor olduğu biliniyor. Meme kanseri olan kişi için yapılması gereken ameliyatın boyutu birden artmış oluyor. Durumun türüne göre hastalarda koltuk altı bölgesinin kazınması gerekebiliyor. Bu nedenle koltuk altından işlem yapmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmak gerekiyor.

Silikon Kanser Yapmaması için Meme Dokusunun Bozulmaması Gerekir

Slikon taktırtmada meme dokusunun bozulmaması çok önemlidir. Aksi halde kanser vakalarının görülmesi söz konusu olabilir. Son zamanlar çift planlı olarak adlandırılan yeni protez tipleri ortaya çıkmıştır. Bu protezlerden bir kısmı kas altına yerleştirilirken diğer kısmı kasın üzerine yerleştirilir. Bunlar kullanılabilir protezlerdir. Fakat işlem yapan hekimin meme dokusunu kesinlikle bozmaması gerekir. İşlemi yapan hekim ne kadar işinde uzman olursa, o denli işlemden kaliteli sonuç almak mümkün olur. Türkiye’de estetik cerrahi anlamında kaliteli ve tecrübeli doktorlar bulunuyor. İyi doktorlar kliniklerinde en kaliteli ürünleri kullanıyorlar. Materyal seçiminin önemli olduğu kadar düzgün doktor bulmak da önemli bir rol oynuyor. Slikon taktırırken her protez için marka ve seri numarası bulunuyor. Hastalar bu numaraları alarak gerekli takipleri sağlayabiliyorlar.

Kök Hücreden Yapılan Meme Protezleri Kansere Neden Olur mu?

Kök hücreleri kullanılarak yapılan meme protezleri son yıllarda en sağlıklı protez yöntemleri olarak anılıyorlar. Kök hücre enjeksiyonları son dönemin yeni popüler uygulamaları. Kök hücre enjeksiyonları ile memenin arkasına ya da vücudun herhangi bir yerine kök hücre içeriği zengin olan yağ dokusunun enjekte edilmesi söz konusu. Bu yöntemde kullanılan yağlar, vücutta yağın birikmeye elverişli olduğu popo ve karın gibi bölgelerden alınıyor. Yağlar ilk önce özel bir filtreden geçirildikten sonra, enjeksiyon işlemi başlatılıyor. Yağ oranın yüksek olması, memenin hacminin artmasına neden oluyor. Eğer hasta işlem öncesinde gerekli kontrollerden geçmiş ise silikon kanser riskini taşımıyor. Ancak eğer kişi hali hazırda kanser tedavisi görüyorsa bu kişilerin slikon yaptırması önerilmiyor. Yağ hücreleri kişinin kendi vücudundan alındığı için vücut içeriği yabancı olarak algılamıyor. Bu sayede iyileşme süreci daha etkili oluyor. Vücuda yabancı bir protez konulmasındansa bu yöntem daha çok tavsiye ediliyor.

Silikon Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Silikon tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler iyi bir hekim tarafından dikkate alınır. Bu noktalar arasında:

 • Kişinin nasıl bir görüntü ve his elde etmek istediği,
 • Göğüs derisinin kalınlığı,
 • Kişinin boyu,
 • Daha önce meme operasyonu geçirip geçirilmediği,
 • Meme dokusundaki sarkma oranı,
 • Göğüs kasının ne kadar kalın olduğu,
 • Omuz ile meme başı arasındaki mesafenin uzaklığı yer alır.

Mikrodalga fırın kanser yapar mı? Bakabilirsiniz.

Yuvarlak Silikon Taktırmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yuvarlak silikon takmanın sağladığı avantajlar sayesinde tercih edilebilir. Her silikon tipinin kendine göre artısı ve eksisi olabilir. Burada seçim kişiye ve kişinin özelliklerine bağlıdır. Yuvarlak silikonun sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Destekli sütyen kullanmaya gerek kalmadan, göğüslerde kalkık görüntü oluşur.
 • Memenin üst kısmı yuvarlak silikon tarafından daha iyi doldurulur. Kadınların büyük çoğunluğundan meme üst kısmı boştur.
 • Memede sarkma oranı olan kadınlar yuvarlak silikon tercih ederek göğüs bölgelerinin toparlanmalarına yardımcı olabilirler.
 • Meme protezini değiştirmek isteyen kişiler için yuvarlak protezler daha uygundur.
 • Eğer göğüs deriniz ve kasınız kalın ise, yuvarlak silikonların kullanımı daha uygun olur. Göğüs üzerindeki kalın doku bu protezler sayesinde yenilebilir.

Damla Şeklinde Silikon Taktırmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Damla şeklinde silikon taktırmanın sağladığı avantajlar da bulunur. Örneğin eğer göğüs kafesi deriniz zayıf ise damla şeklinde göğüs silikonu kullanabilirsiniz. Bu silikon türü kası zayıf olan hastalar için daha uygun olur. Daha doğal bir görüntü elde etmek isterseniz yuvarlak silikonlar yerine damla şeklindeki silikonlar istediğiniz etkiyi yaratmanıza yardımcı olur. Sarkan derinin toplanmasını isteyen hastalar için sarkan deri damla şeklinde silikonlar ile güzelce toparlanmış olur. Göğüs kafesi uzun olan hastalarda genellikle damla şeklinde silikon taktırılması önerilmektedir.

Sizin için en iyi olan silikon türünün ne olduğuna hekiminiz ile birlikte karar vermelisiniz. Silikon taktırdıktan sonra istediğiniz etkinin ne olduğu açık ve net bir şekilde hekiminize belirtmeniz gerekir. Silikon kanser gibi talihsiz vakalar ile karşılaşmamak için doktorun iyi seçilmesi gerekir. Ucuz işlemler tercih edilmemelidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.