Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer, Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer, Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit ağrısını geçirmek için evlerde uygulanabilecek doğal çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Sinüzit, yüz kemiklerinin arasındaki boşlukların iltihap ile dolması sonucunda oluşur. Sinüzitin göstergeleri burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koyu renkte burun akıntısıdır. Sinüzitte ön planda olan genellikle ağrı değil, burun tıkanıklığı, sesteki bozulma ve burun akıntısı gibi şikayetlerdir.

Ancak yer yer uzun süren baş ağrısına da sebebiyet verebilmektedir. Yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Sinüzite bağlı olarak oluşan ağrı, üst dişlere kadar etki edebilmektedir. Yanak sinüslerinin kistleri de ağrı yapar ve kistler büyüdüğü için ağrı şiddetli olmaktadır.

Sinüzit Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sinüzite ne iyi gelir sorusuna verilen şu yöntemler kolay ve etkilidir:

 • Buhar soluma: Sıcak su buharı solumak sinüsleri oldukça rahatlatır ve basıncı hafifletir. İlaç gibi oldukça etkili bir yöntemdir ve sinüslerin boşaltılmasında da yardımcıdır. Sinüzit söktürücü ilaç olarak bilinir.Eğer kaynamış suya birkaç damla nane yağı ya da bir tutam nane damlatılırsa nefesin ve boğazın açılması çok daha hızlı ve etkili şekilde sağlanabilir.
 • Domates çayı: Domatesin suyuna, birkaç diş sarımsak ve bir limon suyu sıkarak karıştırıp ısıtarak elde edilecek çayın sinüzit ağrılarına iyi geldiği bilinir. Bu karışım günde iki ya da üç bardak içerek rahatlama sağlanabilir.
 • Tarçın: Burun tıkanıklığını açarak rahat nefes almayı sağlar. Hem viral hem bakteriyel fonksiyonlardan koruyarak bağışıklığı sağladığı gibi sinüzit ağrılarına karşı da etkilidir. Dâhili olarak tüketilebileceği gibi tarçın tozu ve sandal ağacı tozunu su yardımıyla macun haline getirerek harici olarak da uygulanabilir. Böylece sinüzit iltihabını akıtmak sağlanmış olur.
 • Hava nemlendiricisi: Bulunulan ortamdaki havanın kuru oluşu sinüs tahrişine neden olmaktadır. Özellikle kaloriferin üzerine biraz su koyarak havanın kuruması kış aylarında sağlanabilir.
 • Su: Günlük hayatta genellikle az miktarda tüketilmektedir, fakat günde en az on ila on iki bardak su tüketmek gerekmektedir.
 • Sıcak ve soğuk şoklama: Bir kaba sıcak su, bir kaba da soğuk su koyarak küçük bir havluyu önce sıcak suya batırıp fazla suyu sıktıktan sonra ağrıyan bölgeye uygulamak gerekir. Yaklaşık üç dakika uyguladıktan sonra aynı havluyu bu sefer soğuk suya sokup aynı şekilde bölgeye uygulamak gerekir. Soğuk kompresi de yarım dakika uygulamak yeterlidir. Bu şekilde gün içinde dört ya da beş kez uygulamak sinüs ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Masaj: Sinüs bölgelerine masaj yaparak da rahatlama sağlanabilir.

Yukarıdaki yöntemler dışında günlük hayatta dikkat edilmesi önerilen diğer öneriler şunlardır:

 • Ağrılar arttığında sıcak su ile duş almak önerilir.
 • Bulunulan odanın havalandırılması ve nemli kalması önerilir.
 • Uyurken düşük yastık kullanılması önerilmez.
 • Stres ve gerginlikten uzak durmak tavsiye edilir.
 • Alkol ve sigara kullanımından uzak durmak ve kirli havadan kaçınmak da öneriler arasındadır.

Sinüzit Nasıl Boşaltılır?

Evde sinüzit boşaltmak kolay bir yöntemle yapılabilir. Tuzlu su yöntemi ile burunda biriken sinüzit boşaltılabilir. Bir bardak suyu kaynatıp bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek karıştırmak gerekir. Bu suyu ılık olarak burnun içine çekip sümkürmek şeklinde tuzlu su yöntemi uygulanabilir.

Sinüzit Ağrısı Neden Olur?

 • Alerjiye bağlı olarak meydana gelen ödem, bir sinüzit nedenidir.
 • Burnun içinde eğrilikler olması da sinüzit yapar.
 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit oluşumunda en sık olarak görülen nedendir.
 • Burun etinde meydana gelen büyümeler, sinüs boşalma kanallarını tıkadığı için sinüzit oluşturmaktadır.
 • Büyümüş geniz etleri de özellikle çocuklarda sinüzit oluşumuna sebebiyet vermektedir.
 • Basınç değişiklikleri ostiumların kapanmasına neden olur. Özellikle yüzme etkinliği ya da uçak yolculuğu esnasında sinüzit oluşumu artabilmektedir.
 • En çok merak edilen konu olan ıslak saçın sinüzite neden olup olmadığı konusunda şu söylenebilir: Sıcaklık değişiminin neden olduğu bir problem olarak herkeste sinüzit görülebilir. Fakat uzun saçla ya da kısa saçla etkisi artan ya da geçebilen bir rahatsızlık değildir. Yani insanlar ıslak saçla dışarı çıktığında burun mukozası sıcaklık değişiminden etkileneceği için sinüzit olma riskini artırmaktadır, denilebilir. Islak saçla dışarı çıkmamaya önem verilmesi tavsiye edilir. Ayrıca direkt rüzgara maruz kalmamaya da dikkat edilmelidir.

Sinüzit burun tıkanıklığı, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, horlama, gece ağrı açarak uyuma gibi problemlere neden olduğu için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.