Sinüzite Karşı En Etkili 7 Yöntem

Sinüzite Karşı En Etkili 7 Yöntem

Sinüzit nasıl geçer sorusu, yoğun baş ağrısı şikayeti olan herkesin sıkça sorduğu konulardan biridir. Yoğun hayat temposu içerisinde, kendinize bakmayı ihmal edersiniz. Bazen ıslak saçla gezersiniz, bazen rüzgarda kalırsınız. O an fark etmeseniz de, sonrasında şiddetli baş ağrısıyla baş başa kalırsınız. Üstelik sinüzit ağrıları, hemen geçmeyen ve yoğun hissedilen ağrılardandır. Özellikle alın, şakaklar ve çevresinde hissedilir. En etkili sinüzit ilacını arasınız da bazen çare olmaz.

Sinüzitle uğraşan kişiler, sürekli ilaç kullanmak istemeyebilir. İlaçlar kimyasal çözümlerdir ve yan etkileri bulunur. Bunun yerine doğal yöntemler benimsenebilir. Bitkisel tedavi yollarıyla sinüzitten kurtulmanız mümkündür. Hemen hemen herkesin evinde bulunan bitkilerle, çeşitli içekler hazırlayabileceğiniz gibi, bölgesel tedaviler de uygulamanız mümkündür. Sinüzitle savaşmanın yolları çeşitli olsa da, bitkisel ve doğal çözümler her zaman için risksiz sonuçlar verir.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların, iltihapla dolması sonucu ortaya çıkar. Burunda tıkanıklık, sarı ve yeşil renkte burun akıntıları, baş ağrısı ve gibi şikayetlerle kendini göstermektedir. 4 çift sinüs vardır. Bu sinüsler:

 1. Yanak sinüsleri
 2. Alın sinüsleri
 3. Gözler arasındaki sinüsler
 4. Geniz bölgesindeki sinüsler

Sinüsler, burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan boşluklardır. Burun ve sinüsler günlük ortalama yarım litre mukus salgılar. Mukus faydalıdır, tozları bakterileri tutar, süpürür ve yıkar. Ardından boğaza itilen mukus yutulur ve mide tarafından sindirilir. Tuhaf gelse de, birçok insan bunu yaptığını fark etmez. Sinüzit, üretilen mukusun buruna boşaltılamaması sonucu oluşur. Bunun başlıca 3 sebebi vardır:

 1. Buruna boşalma sağlayan kanalların tıkanması
 2. Mukusu sinüsler arasında taşıyan sistemin bozulması
 3. Mukusun kıvamında ya da içeriğinde değişiklikler yaşanması

Sinüsleri boşaltmak için tuzlu su kullanmak en bilinen yöntemdir. Etkili olsa da, sinüsleri boşaltmak için başka yöntemler de bulunur.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit, belirtileriyle kendini hemen ele veren hastalıklardan biridir. Ancak bu belirtiler kişiden kişiye değişmektedir. Her ne kadar sinüzit ağrıyla bilinse de, asıl şikayetler burun tıkanıklıkları ve yüzdeki dolgunluk hissidir. Genel olarak sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Geceleri ve sabahları yaşanan öksürükler
 2. Koyu kıvamda ve renkte burun akıntısı
 3. Göz çevresinde basınç hissetmek
 4. Nefeste kötü koku, mide bulantısı
 5. Soğuk algınlığı geçirme sıklığının artması
 6. Burun tıkanıklığı
 7. Horlama
 8. Geniz akıntısı
 9. Uzun süreli baş ağrısı

Sinüzite Kesin Çözümler:

Evde sinüzit boşaltma olarak da bilinen doğal tedavi yöntemleri, sinüzit hastalarının rahatlamasına yardım ediyor. Sinüzitten kurtulmak için çözümler arayan kişilere deva olacak 7 yöntem şu şekilde sıralanabilir:

 1. Papatya Kürü: Yarım litre suyu kaynatınız. 3 çorba kaşığı papatyayı kaynayan suya atınız. Bu kürün buharını solumak için, bir havlu yardımıyla kafanızı örtün. Burnunuzdan nefes alıp vermeye çalışın. En az 5 dakika bu uygulamayı gerçekleştirdiğinizde, çok daha rahat nefes aldığınızı ve baş ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.
 2. Odanızı Nemlendirmek: Kuru ortamlarda bulunmak sinüzitinizi arttıracaktır. Bunu önlemek için kalorifer suluğu alabilirsiniz. Özellikle kuru iklimli yerlerde yaşayan kişilerin sinüzit problemi varsa, yaşadığı yeri nemli tutması faydalı olacaktır. Hava nemlendirme cihazları da satın alabilirsiniz.
 3. Burun Duşu: İlginç bir isim verilmiş olan uygulama, hemen hemen herkesin bildiği bir yöntemdir. Tuzlu suyla burunun bir deliğinden çekilen su diğer delikten akmalıdır. Başta zorlansanız da zamanla alışırsınız.
 4. Zeytinyağı: Her derde deva olan zeytinyağı, sinüzit probleminde de öne çıkıyor. Zeytinyağı nemlendirici yapısıyla bilindiği için, sinüzit ağrısı yaşadığınızda burnunuza, alnınıza ve şakaklarınıza zeytinyağı masajı yaparak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
 5. Elma Sirkesi: Sinüzit sirke tedavisi ile geçebilen hastalıklardan biridir. Elma sirkesi de birçok rahatsızlığa deva olan besinlerden biridir. İçtiğiniz suya az miktarda elma sirkesi ekleyerek sinüslerinizin boşalmasını sağlayabilirsiniz.
 6. Soğan ve Sarımsak: Bu ikili mutfakta önemli bir yerde olsa da şifa kaynağı olarak da bilinir. Antibiyotik ilaçlar yerine soğan ve sarımsak tüketmeniz de sizi rahatlatacaktır. Üstelik kimyasallardan uzak kalmış olursunuz.
 7. Neti Kabı: Neti pot olarak da bilinen kap, ufak bir çaydanlığı andırmaktadır. Doğak ürünler satan yerlerden temin edebilirsiniz. En etkili çözümü sunan yollardan biridir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.