Sırt Ağrısı Nasıl Geçer, Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer, Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısını geçirmek için evde kolayca uygulanabilecek yöntemler vardır. Sırt ağrısı, sırttaki omurganın yanlarındaki kasların gerilmesi ile meydana gelmektedir. Birçok hastalığın belirtisi olabildiği gibi stresten de kaynaklanabilmektedir. Sırt ağrılarının çoğu birkaç gün içinde geçmektedir; fakat sırt ağrılarının sürekli olması halinde ciddiye alınmalı ve mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırttaki ağrıların geçmesini sağlamak için bazı rutin alışkanlıkların değiştirilmesi gerekebilir. Günlük hayatta dikkat edilmesi gereken bazı öneriler şunlardır:

 • Düzenli egzersiz yapmak ve sırt bölgesini güçlendiren çalışmalar yapmak gerekir.
 • Kişinin sağlıklı beslenmesi ve ideal kilosunu koruması elzemdir.
 • Ortopedik özellikli yataklarda yatılması tavsiye edilir.
 • Otururken ve yürürken mutlaka dik durmaya özen göstermek icap eder.
 • Kadınların göğüslerini destekleyen sutyenler kullanması önerilir.
 • Fazla ağır kiloların altına girmemek iyi olacaktır. Özellikle ağır çantalar uzun süre taşınmamalıdır.
 • D vitamini eksikliği yaşamamak için takviye alınabilir.

Sırt ağrısı tedavisi için doğal takviye yöntemleri de bulunmaktadır. Sırt ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözümler şunlardır:

 • Zencefil kökü: Ağrı giderici özelliği ile bilinir. Ayrıca kasları gevşeterek rahatlatır. Taze zencefil ezilerek okaliptüs yağı ile hamur haline getirilir ve bu şekilde sırt bölgesine harici bir uygulama yapılabilir. Ayrıca zencefil çayı da tüketilerek sırt ağrıları azaltılabilir.
 • Sarımsak: Her sabah aç karnına tüketmek önerilir. Ayrıca sarımsak yağını da ağrıyan bölgeye sürmek etkili bir yöntemdir.
 • Fesleğen yaprakları: Kaynatılmak suretiyle hazırlanır ve daha sonra biraz ılıması beklenir. Bu şekilde günlük iki fincan kadar tüketilebilir.
 • Soğuk kompres: Ağrının azalmasını sağladığı gibi mevcut şişliklerin de dinmesinde etkilidir. Buzu bölgeye direkt uygulamak kesinlikle önerilmez, zira direkt uygulamak tahriş oluşumuna neden olabilir.. Bir bez ya da ince bir havlu yardımıyla buz küpleri ağrı çekilen sırt bölgesine kompres olarak uygulanmalıdır. Bu şekilde on beş dakika bekletilmelidir.
 • Ilık duş: Kasların sertleşmesini azaltmak için ılık bir suyun altına girilebilir.
 • Papatya çayı: Her gün papatya çayı tüketmek vücudu yatıştırır ve kasları gevşetir. Sırt ağrılarına da bu şekilde iyi gelebilir.
 • Su tüketimi: Vücudun günlük su ihtiyacını karşılamak ve vücudu susuz bırakmamak kaslarda sertleşme oluşumunu engellemektedir.
 • Buğday suyu: Genel vücut sağlığı için faydalıdır ve uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca vücutta analjezik bir etki yaratarak sırt ağrısını da rahatlatır. Bir kap suyun içinde buğdayı bir gece bekletmek ve ertesi sabah süt ile yumuşatarak içmek tavsiye edilir.

Sırt Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Sırt ağrısı için pilates hareketleri yapmak ağrıları dindirmeye ve önlemeye yardımcı olmaktadır. Tavsiye niteliğindeki bazı sırt egzersizleri şunlardır:

 • Sandalye egzersizi: Sandalyede otururken elleri başın arkasında birleştirerek geriye doğru esneme hareketi yapılabilir. Bu hareketi yaparken tavana bakmak gerekir.
 • Duvar egzersizi: Sırtı duvara yaslayarak dirseklerin ve bileklerin de duvara temas etmesi sağlanmalıdır. Kolları duvardan çekmeden açarak yukarı ve aşağı hareket ettirmek şeklinde bir egzersiz yapılabilir.
 • Uzanma egzersizi: Göğsün altına bir yastık alarak yüz üstü olacak şekilde uzanmak gerekir. Kolları iki yana açarak yukarıya kaldırıp aşağı indirmek suretiyle hareket ettirmek gerekir.

Masaj yapmanın sırt ağrısına iyi gelip gelmediği de merak edilir. Profesyonel bir sırt masajı elbette sırttaki ağrılara iyi gelebilir. Özellikle çeşitli yağlar ile yapılan masajların sırt ağrılarını hafifletmede etkili olduğu bilinir. Fakat masaj yapmayı bilmeyen kişilerin yaptığı masaj sonucunda sırt ağrıları azalmanın aksine artabilmektedir.
Sırt Ağrısı Neden Olur?

Genellikle masa başında çalışan kişilerde sık sık görülebilen bir ağrıdır. Duruş bozukluğu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca stresli bir yaşam sonucunda kasların gerilmesi ve sırt ağrısına sebep olması da söz konusudur.

Birtakım hastalıklar sırt ağrısına neden olabilmektedir. Özellikle kalp, akciğer ve safra kesesi hastalıkları en bilinenleridir. Boynun sırta yakın oluşundan ötürü boyun fıtığının sırt bölgesinde de ağrıya sebep olduğu bilinmektedir. Kireçlenme oluşumu da sırt ağrısını tetikleyen nedenler arasında bulunur. Ayrıca skolyoz denilen omurga eğriliğinin de sırt ağrısına neden olduğu söylenebilir. Yumuşak doku romatizması yaşayan insanlarda da sırt ve bel ağrısı oluşabilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.