Sırtta Kaşıntı Neden Olur?

Sırtta kaşıntı neden olur, belirtileri nelerdir, hangi hastalıklara neden olur ve nasıl tedavi edilir? Sırtta kaşıntı böbrek yetmezliğinden tutun diyabet rahatsızlığına kadar birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Sırtta kaşıntı hakkında bilgiler edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sırtta Kaşıntı Neden Olur?

Sırtta kaşıntı olması böbrek yetmezliğinden diyabet hastalığına kadar bir çok farklı hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Sırtta kaşıntı her zaman kişinin bir hastalığı olduğu anlamına gelmeyebilir. Kimi zaman kaşıntı öylesine ortaya çıkıp daha sonra da kendiliğinden ortadan kayıp olabilir. Fakat eğer kaşıntı probleminiz sürekli kendini tekrar ediyor ise, uzun süreli kaşıntı problemi yaşıyor iseniz konu hakkında uzman bir hekim görmenizde fayda var. Kaşıntı probleminde çoğu zaman hastalarda tedavi edilmesi gereken bir problem olmaz. Ancak hastalık olduğu zaman bir nöroloji hekimine başvurmak faydalı olur.

Ayrıca memede kaşıntı nedenlerine bakabilirsiniz.

Sırtta Kaşıntıya Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Sırtta kaşıntı olmasına yol açan sebepler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Börek yetmezliği hastalığından sırtta kaşıntı olabilir,
 • Folik asit eksikliğinden kaşıntı meydana gelebilir,
 • Tiroid hormonun az ya da fazla salgılanması kaşıntıya neden olabilir,
 • Ateş yapan hastalıklar kaşıntı olmasına neden olabilir,
 • Sinirlerin zedelenmesi kaşıntıya neden olabilir,
 • Vitamin ve mineral eksikleri kaşıntıya neden olabilir,
 • Şeker hastalarında kaşıntı problemi ortaya çıkabilir.

Sırtta kaşıntının tedavi edilmesi için öncelikle yukarıdaki sebeplerden hangisi yüzünden hastalığın meydana geldiğini tanımlamak gerekir. Daha sonrasında tedavi planına başlamak uygun olur. Tedavi yapılmadığı durumlarda hastalık ilerleyerek vücutta zarar meydana gelebilir.

Sırtta Kaşıntı için Tedavi Planın Hazırlanması Nasıl Olur?

Sırtta kaşıntı probleminde tedavi planı hazırlığı gerekmektedir. Plan hazırlığı yapmadan önce hastalığın altında hangi sebebin yattığı tespit edilir. Bunun için hekim hastadan çeşitli testler ve tahliller yapılmasını isteyebilir. Test ve tahlillerden alınan sonuçların doğru olduğundan emin olmak için hastanın yeniden testi yaptırması gerekebilir. Hekim hasta için tedavi planı hazırlarken hastanın öyküsünü dinler. Hastanın yaşı, geçmişte buna benzer hastalık geçirip geçirmediği, hasta kilosu, kaşıntının ne sıklıkla meydana geldiği, varsa diğer belirtiler gibi etmenlerin tümü hastalık tedavisi için önemli ipuçları verir.

Hekimler kaşıntı tedavisi için son zamanlarda EGM yönteminden sıkça faydalanmaktadırlar. EGM tekniğinden elde edilen sonuçlar kısa sürede hekime ulaşır ve oldukça pratik bir yöntemdir. Görüntüleme tekniğinden yanlış sonuç çıkma olasılığı bir hayli düşüktür. Bütün bu nedenler EGM’nin popüler olmasını sağlar.

Hekim yaptığı testler sonrasında hastada varsa eksik olan vitamin ve mineralleri tespit eder. Eksikliklere yönelik tedavi planlarının oluşturulması gerekir. Örneğin demir eksik ise, hasta için demir ilaçları yazılır ve hastanın bunu beslenmesi ile birlikte desteklemesi istenir. Her zaman eksikliklerin giderilmesi için ilaç kullanılmasına gerek yoktur. Özellikle ağır olmayan eksiklik vakalarında kişinin dengeli beslenmesi eksikliklerin giderilmesi için yeterli olur.

Bazı Hastalıklar Sırtta Kaşıntı Problemi Yaşanmasına Neden Oluyor

Hastalıkların kaşıntı problemine neden olması sık görülen bir durumdur. Özellikle bel fıtığı ve buna benzer hastalıklarda kişinin sırtında karıncalanma, ağrı ve kaşıntı gibi problemler olur. Herkesin kaşıntı yaşamasındaki neden aynı olmak zorunda değildir. Kimi insanlar hastalıktan kaynaklı kaşıntı yaşarken bazen bu durumun sebebi yapılan hareketler de olabilir. Bez sıkmak, halı silkelemek sürekli eğik pozisyonda durmayı gerektiren işleri yapmak gibi durumların sırtta çeşitli problemlere neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlardan kaynaklanan problemlerde tedavinin sağlanması için hareketin düzenli olması gerekir. Kaşıntı ve ağrı gibi diğer problemler kendiliğinden geçecektir.

Sırtta Kaşıntı Problemi Ciddiye Alınması Gereken bir Durumdur

Sırtta kaşıntının ciddiye alınması gereken durumlar bulunur. Kısa süreli olan ve kendiliğinden geçen kaşıntı problemleri hariç diğer bütün kaşıntıların ciddiye alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Bazen her ne kadar kaşıntının altında yatan neden ciddi olmasa da, bu problemi ciddiye almak fayda sağlar. Hangi şikayetiniz varsa bunu çekinmeden doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Sırtta kaşıntı sürekli kendini tekrar etmeye başladıysa hekiminizi ziyaret edin. Hiçbir belirti olmasa bile arada sırada hekiminizi ziyaret ederek yaptırmanız gereken kontrolleri yaptırın.

Sırtta kaşıntı problemi ile birlikte, sırtta yanma, ağrı, batma hissi ve kızarıklık gibi diğer şikayetler ortaya çıkıyorsa, kaşıntı probleminin ciddi bir nedeni olması oldukça olasıdır. Bu tarz durumlar genellikle tehlikeli bir hastalığın varlığına işaret ederler. Bu durumda erken teşhis yapmak her hastalıkta olduğu gibi hayat kurtarır. Teşhise yönelik tedavi planı hazırlanarak kaşıntı problemi ortadan kaldırılabilir.

Yüzde kaşıntı neden olur? İnceleyebilirsiniz.

Sırtta Kaşıntı Problemini Önlemek için Neler Yapmak Gerekir?

Sırtta kaşıntı problemini önlemek için yapılması gerekenler oldukça basit fakat bir o kadar da etkilidir. Bir takım önlemler almak kişinin daha rahat bir hayat sürmesine yardımcı olur. Bu önlemler kişinin hem genel hayat tarzına katkı sağlarken diğer yandan da kaşıntı ile ilgili problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Bu önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hekiminizin size verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekir.
 • Duruş bozukluklarınız varsa, bozukluklarınızı düzeltin.
 • Düzenli uykunuzu alın. Uyuduğunuz ortam tamamen karanlık olsun. Ayrıca bulunduğunuz yerde ses de olmamalıdır. Aksi halde dinlenme hormonu salgılanmaz ve uykunuzu alamamış şekilde uyanırsınız.
 • Vitamin ve mineral seviyelerinizi ölçtürün. Eksiklik olması halinde gerekli beslenme ve takviyeler ile eksikliklerinizi tamamladığınızdan emin olun.
 • Eğer kaşıntı problemi her türlü önlemi almanıza karşın hala devam ediyorsa, hekiminizi konu hakkında bilgilendirin.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Haşlanmış yiyecekleri tercih edin. Kızartmalardan ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun. Gün içinde bol miktarda sıvı alın. Sıvı alımını kahve gibi yüksek kafeinli içecekler ile yapmayın. Bunun yerine su ve bitki çayları tüketin.
 • Kaşıntı yapacak kumaşlardan kıyafetleri tercih etmeyin. Pamuklu ve diğer doğal kumaş türlerini tercih edin.
 • Çok dar ve sıkı kıyafetler giymekten kaçının. Bol ve rahat kıyafetler tercih edin.
 • Kuru cilt deride kaşıntı meydana gelmesine neden olur. Cildinizin kuruluğunun önüne geçin.

Deride Kuruluktan Kaynaklanan Sırtta Kaşıntı Problemlerine Karşı Neler Yapmak Gerekir?

Deride kuruluk olmasına bağlı olarak oluşan sırtta kaşıntı problemi halk arasında özellikle kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Kullanılan kozmetik ürünler, duşta çok uzun süre kalmak, çok sıcak su ile duş almak ve buna benzer diğer etkenler ciltte kurluk oluşmasına neden olur. Kuruyan ciltte kaşıntı olur. Cilt daha hassastır. Esneklik yeteneğini kayıp eder. Buna benzer olumsuz durumlardan cildin mutlaka korunması gerekir. Cilt kuruluğunu önlemek için aşağıdaki öneriler işinize yarayacaktır:

 • Cildinizi duştan çıktıktan sonra 3 dk içinde uygun nemlendirici kremler kullanarak nemlendirin.
 • Cildinizi çok soğuk ya da çok sıcak su ile yıkamayın. Su sıcaklığının ideal olmasına özen gösterin.
 • Sürekli yıkanmak cildin temiz olmasını sağlamaz. Aksine cildin dengesinin bozulmasına neden olarak ciltte kuruluk ve kaşıntı gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.
 • Güneş ışınlarına korumasız olarak maruz kalmak cildin yaşlanmasına ve kurumasına neden olur. Cilt kendini korumaya almak isterken kaşıntı gibi belirtileri ortaya çıkarır. Bu durumdan korunmak için güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekir. Kremler yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanılmalıdır.
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı cildin yapısını bozarak sırtta kaşıntıya neden olabilir. Ürünlerin çok iyi seçilmesi gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.