Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izinin geçmesi için öncelikle cildinizde neden sivilce oluştuğunu bilmeniz gerekir. Çünkü çok farklı problemlerden meydana gelen sivilceler, doğru bir şekilde uzaklaştırılmadığında ciltte iz yapabilmektedir. En çok karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olduğunu söyleyebileceğimiz akne, en çok ergenlik çağında görülse de yapılan son araştırmalara göre yetişkinlerde görülen sivilcelenme oranı da artmıştır. Bu nedenle pek çok kişinin mücadele ettiği sivilce ve sivilce izleri sorunu için bir uzmandan yardım alabilir ya da evinizde doğal yöntemlerle bu sivilce izleri nasıl yok edilir sorusuna çözüm bulmaya çalışacak ya da sivilce çıkmasını engelleyecek karışımlar elde edebilirsiniz.

Cinsiyet fark etmeksizin her yaşta görülebilen sivilce kişinin özgüveni açısından da çok önemlidir. Tedavi edilmediği zaman kalan izler sonrasında sizi sıkıntıya sürükleyecek ve kendinizi çirkin hissetmenize bile neden olabilecektir. Bu nedenle sivilce tedavisi dikkate alınması gereken bir süreçtir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sivilce İzlerine Karşı Doğal Uygulamalar

Sivilce İzi Nasıl Oluşur?

Sivilceleri elinizle patlatmak cildinizde iz kalmasındaki en büyük nedendir diyebiliriz. Özellikle ergenlik çağındaki kişilerde çok sık karşılaştığımız sivilce patlatma alışkanlığı ileriki dönemlerde ciltte derin izlere neden olacağından çok sonra pişmanlık duyabileceğiniz durumları oluşturabilir. Bu nedenle ergen yaşta olan gençleri de bu konuda bilinçlendirmek son derece önem taşımaktadır. İz bırakma ihtimali yüksek olan sivilcelerin sıkılmaması ve geçmesi için kendi haline bırakılması gerekir.

Özellikle açık ten rengine sahip kadınlarda daha çok belli olan izler zaman içerisinde cilt kanserine bile neden olabilecek boyutta büyük problemler doğurabileceği için sivilce ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Doğal ürünlerin kullanılması ve cilt bakımı son derece önemli olduğu için sivilceleri sıkmadan önce bu yöntemlere başvurulmalıdır. Kalitesiz cilt bakım ürünleri kullanmak ve cildi sürekli havasız bırakarak makyajla kapatmak da gözeneklerin tıkanmasına, izlerin yerleşik olmasına neden olabilir. Cildinizi ihmal etmemeli ve düzenli bakım yaptırmayı da unutmamalısınız.

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Kullanılabilecek Maskeler Nelerdir?

Sivilce lekeleri için kesin çözüm arıyorsanız evde maske tariflerine bakabilirsiniz. Sivilce izlerini geçirmek için dışarıda onlarca para dökmenize gerek yok. Her ne kadar teknolojinin de ilerlemesiyle pek çok güzellik bakım merkezinde bile sivilce izi tedavisi yapılıyor olsa da evinizde denediğiniz doğal yöntemlerle de olumlu sonuçlar elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Sadece evinizdeki malzemelerle cilt problemlerinizi giderebilirsiniz. Sivilce izleri nasıl geçer krem kullanmadan yok etmek için önerebileceğimiz maskeler ise şunlardır:

  • Elma sirkesi maskesi: cilt üzerindeki izleri geçirmek için yaygın olarak kullanılan elma sirkesi aynı zamanda bir antioksidandır. Doğru cilt maskesi seçimi sayesinde cilt problemlerinden kurtulabileceğiniz için her cilt tipinin kullanabileceği elma sirkesini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Toz şeker maskesi: peling etkisine sahip olan doğal karışımlardan biri olan toz şeker yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Masaj yaparak nemli toz şekeri yüzünüze sürdüğünüz zaman izlerin etkisi hafifleyecektir.
  • Bal maskesi: ciltte kaybettiğiniz sıvıyı geri almak için son derece işe yarar olduğunu söyleyebileceğimiz bal, önemli bitkisel yöntemlerden biridir. Herhangi bir karışım olmadan balı doğrudan yüzünüze sürebilir ve bekletebilirsiniz.
  • Gül suyu ve çay da sivilce etkileri için kullanılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sivilcelerden Kurtulmanızı Sağlayacak 5 Maske

Sivilce Çıkmasını Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Cildinizde sivilcelerin çıkmasına engel olmak için alabileceğiniz birçok tedbir vardır. Bunların başında da ellerinizi cildinizden uzak tutmanız gerekir. Gün içinde kirlenen ellerinizi çok sık yüzünüzde dolaştırırsanız tüm mikropları cildinize bulaştırırsınız. Cilt temizliği yapmazsanız ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirmezseniz de cildinizde sivilcelenme olabilir. Ayrıca saçlarınızın yüzünüze çok değmesine de engel olmalısınız. Saçlar gözeneklerin daha kolay tıkanmasına neden olacağı için akneye meyilli bir hale getirecektir.

Çikolata çok tüketmenin sonucunda ciltte sivilce yapan besinlerden biridir. Bu nedenle çikolata yemeye ara verebilirsiniz. Bol su içmek alınabilecek en güzel yöntemlerden biridir. Ayrıca bir toksin temizleyici olan yoğurt tüketmeyi de unutmamanız gerekir. Güneş ve deniz banyosu yapmanın sivilce ve sivilce izleri için iyi geldiğini unutmamalısınız. Sivilceleri tedavi etmeden önce muhakkak bir uzmana danışmalı ve sürekli kendisini yenileyen sivilcelere sahipseniz doktordan ilaç tedavisine başlamasını isteyebilirsiniz. Cildiniz yağlı bir yapıya sahipse kükürtlü de olsa sabun kullanmanız çok daha avantajlı olacaktır. Ayrıca kırmızı sivilce lekeleri için doktora danışabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.