Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir

Akne oluşumunu engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları vardır ve çok daha sağlıklı, sorunsuz bir cilt tipi için bunlara dikkat edebilirsiniz. Tamamen genetik olarak da ortaya çıkabilen sivilcelerin pek çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenle öncelikle sivilcenin hangi problemden kaynaklandığını bulmalı ve önlemlerinizi de buna göre almalısınız. Çünkü kimi durumlarda ne kadar çaba gösterirseniz gösterin sivilce çıkmasına engel olamadığınız için dermatologdan profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.

Sivilce çıktıktan sonra geçme zamanı sizin canınızı sıkıyorsa sivilce çıkmadan önlemek daha akıllıca olacaktır. Sivilcenin tamamen kaybolması çok uzun zaman alıyorsa çözüm hiç çıkmaması için tedbir almak olacaktır. Çoğu zaman sivilce iziyle uğraşmak zorunda kaldığınız için de sivilce çıkmaması için doğal yöntemlere ya da ipuçlarına başvurabilirsiniz.

Sivilce Çıkmasını Engelleyen Tedbirler Nelerdir?

Sivilce çıkmadan nasıl önlenir sorusuna cevap vermek için söyleyebileceğimiz tedbirler şunlardır:

  • Günlük hayatta ellerinizi sık sık yüzünüzde gezdiriyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmaya çalışın. Çünkü elleriniz gün içerisinde en çok kirlenen bölgelerden biridir ve mikropları doğrudan cildinize bulaştırmak sivilce de dahil olmak üzere pek çok cilt problemini beraberinde getirebilir.
  • Saçlarınızı yüzünüze değdirmemeye çalışın. Saçlar cildin daha çok ısınmasına ve tahriş olmasına neden olur. Bu da gözeneklerin daha çok mikrop toplaması anlamına geldiği için saçlarınızı mümkün olduğu kadar toplamaya çalışın.
  • Akneye meyilli ciltler yağlı olduğu için krem kullanıyorsanız içerisinde yoğun yağ olmamasına özen gösterin ve cildi havasız bırakacak kremleri de asla kullanmayın.
  • Cildinizi temizledikten sonra muhakkak içme suyu ile son bir kez durulayın. Çeşme suyundaki klor ve mikroplar da cildinizde sivilcelenme yapabilir. Ayrıca haftada birkaç kez cildinize gülsuyu ile temizlik yapabilirsiniz.
  • Sivilceleriniz sürekli yeniliyorsa mutlaka bir uzman doktora danışın.
  • Yediklerinizin de sivilce oluşumunda çok etkili olduğunu unutmayın. Bu nedenle mümkün olduğu kadar taze sebze ve meyve tüketin. Yoğurt toksin temizleyici olduğu için yoğurdu daha fazla tüketmeye çalışın.
  • Her gün banyodan sonra cildinizdeki ölü derileri kese yardımıyla atın. Yazın güneşe çıkın ve 21 gün boyunca güneş banyosu yapmayı deneyin.
  • Cildiniz yağlıysa günde 5 kere cildinizi doğal sabunla yıkayabilirsiniz. Eğer sabun kükürtlü olursa daha güzel olacağını da unutmayın.
  • Sivilcelerinizi hiçbir şekilde koparmaya ya da sıkmaya çalışmamalısınız. Bu tarz hareketlerin ciltte kalıcı izler bırakabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilcelerin Hangi Durumlarda Ortaya Çıkabilir?

Sivilce çıkmasını engellemek için çikolatadan uzak durmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Yüksek oranda şeker ve yağ içeren bu tatlı sivilce oluşumunda etkili olduğu için akne probleminiz varsa daha az tüketmeye de özen göstermelisiniz. Erkeklerde sivilce çıkma oranı kadınlara kıyasla daha yüksektir. Ayrıca son senelerde yapılan araştırmalara göre yetişkin kişilerde de sivilce görülme oranı geçmiş yıllara kıyasla artış göstermiştir.

Stresli zamanlarda da sivilcenin çok çıktığı gözlemlenmiştir. Çünkü stres bazı hormonların vücutta çalışmasını engellemektedir. Hormonların akneyi uyarması nedeniyle kısa zamanda cildinizde aknelenme yaşanabilir. Bu nedenle glukokortikoid seviyesini minimum düzeyde tutmak istiyorsanız stresten kaçınmalısınız. Hijyenik olmayan yaşam şartları da sivilce çıkmasında etken olduğu için cildinizi ve yaşadığınız yeri her zaman temiz tutmaya da özen göstermelisiniz.

Sadece cilt için değil, vücudun her bir organı için çok gerekli olduğunu söyleyebileceğimiz su aynı zamanda ciltte akne oluşmasına da engel olur. Bu nedenle bakterilerin atışını hızlandıran suyu daha çok içmeye de özen göstermelisiniz. Çok fazla makyaj yapıyorsanız bu kozmetik ürünlerinin de cildinizde sivilcelenme yapabileceğini unutmamalısınız. Bu sebeple araştırarak tedavi yöntemini bulmalı ve cildinize sağlıklı gelecek ürünler kullanmaya da dikkat etmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sivilce İzlerini Geçiren Uygulamalar Nelerdir?

Sivilce nasıl geçer ve izler nasıl yok edilir sorusu için birçok karışım deneyebilirsiniz. Bunun için önemli olan doğru cilt tipi için doğru maske seçimi yapmaktır. Elma sirkesi de doğal maskelerin başında gelir. Her gün uygulayabileceğiniz elma sirkesinin antioksidan özelliği de cilt problemleriyle savaşacaktır.

Sivilce izlerini geçiren bir diğer maske toz şeker maskesidir. Peeling yapabileceğiniz toz şekeri masaj yaparak sürebilirsiniz. Bal da cildin kaybettiği sıvıyı cilde kazandıracak doğal yöntemlerden biri olduğu için çok sık tercih edilmektedir diyebiliriz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.