Siyah Ahududunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Siyah Ahududunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Siyah ahududu tüketimi hoş görüntüsü ve güzel kokusu ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İçeriğinde bulunan çok miktarda yararlı vitamin ve mineral sayesinde sağlığa da faydalıdır. Siyah ahududu, kolay yetişen bir meyvedir.

Normal olarak tüketilebildiği gibi, şurup ya da reçel haline getirilerek de tüketilebilmektedir. Ayrıca ahududu yaprakları kurutulduktan sonra çay olarak içilebilir. Besin değerinin yüksek olması ve vücudu destekleyici özelliğinin bulunması ile birçok rahatsızlıkta tedavi yöntemi olarak kullanılan bir meyvedir.

Siyah Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde alternatif tıp yöntemi olarak uzmanlar tarafından önerilen siyah ahududunun vücuda faydaları şunlardır:

 • Vücudun direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Siyah ahudududa bol miktarda lif maddesi bulunur. Lif, tokluk hissi yaratır ve bu yüzden de zayıflamak isteyenlerin siyah ahududu tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Kan şekerini düzenler ve içeriğindeki şeker miktarı dolayısı ile diyabet rahatsızlığı olan kişilerin bol miktarda tüketmesi önerilir.
 • Siyah ahududu, yüksek kalsiyum içerir. Kemik ve eklem sorunu yaşayanlar için özellikle tavsiye edilen bir meyvedir.
 • Vücudun dinç olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kanı temizleyen bir özelliği vardır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Kurutulmuş ahududu faydaları arasında da kanın temizliği ve kansızlık sorunun giderilmesi bulunur.
 • Siyah ahududu anti oksidan kaynağıdır. Bu sayede kanser gibi vücuda çok zararlı olan hücrelere karşı mücadelede yardımcı olur. Serbest radikallere karşı vücudu savunur ve buna benzer hastalıklara karşı korur.
 • İdrar sökücüdür. Kabızlık gibi rahatsızlıkları olanlar için de içeriğinde bol miktarda lif bulunması sebebiyle önerilmektedir.
 • Ateş düşürücü bir özelliği de vardır. Ateşli hastalıklara iyi gelmesi ile bilinir.
 • C vitamini bakımından zengindir. Böylece özellikle de kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı vücudu koruyacağı için tavsiye edilir.
 • Cilt hücrelerini yeniler ve yaşlanmaya karşı etkilidir.
 • Hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Özellikle Alzhaimer gibi hastalıklara karşı tedavi olarak tüketilebilir.
 • Verem ve kansızlık gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Ahududu pekmezinin faydaları arasında bademcik, boğaz ve diş eti iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı yardımcı olması bulunur.
 • Kadınların adet döneminde akıntıyı düzene sokar. Ayrıca kadınlarda meydana gelen beyaz akıntının kesilmesini de sağlar.
 • Hamile kadınların rahim dokusunu güçlendirir. Böylece doğum esnasında meydana gelen sancılar azalır ve doğum kolaylaşır. Bu yüzden doğuma yaklaşan gebelikte düzenli olarak siyah ahududu tüketilmelidir. Fakat bu hassas mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir, çünkü bazı kişiler için ahududu kullanmak sıkıntılı olabilir. Genellikle hamilelikte faydalı kısmı yaprağıdır.

Siyah Ahududu Nasıl Tüketilir?

Ahududu faydaları fazla olan bir meyvedir. Ahududu çiçekleri kaynar suya atıldıktan sonra soğutulup gargarası yapıldığında bademcik ve diş iltihaplarına iyi geldiği görülmüştür. Siyah ahududu, cilde masaj olarak uygulanabilir. Göz sağlığı açısından göze banyo şeklinde uygulanabilir. Yapraklarından çay yapılarak birçok rahatsızlığın önüne geçilebilir. Siyah ahududu dalından koparılarak da yenilebilir; fakat tadı lezzetli bir meyve olduğu için fazla kaçırmamak gerekir. Çünkü ishal gibi bazı rahatsızlıklar oluşabilir.

Direkt olarak yenilebileceği gibi birçok gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle meyve, dondurma, şekerleme, pasta yapımı gibi alanlarda tüketimi yoğundur.

Siyah Ahududunun Zararları Nelerdir?

Her bitki ve meyve için, hatta her besin için fazla tüketim zararlı olmaktadır. Siyah ahududu için de günlük olarak bir avuçtan fazla olan tüketim fazla olabilmektedir. Ayrıca gebe kadınların da kullanmaları sırasında doktora danışmaları önerilir. Ahududu yağı östrojen hormonu etkisi göstererek bazı kişilerde gebeliğe zarar verebilir. Emzirme dönemlerinde de fazla tüketilmemesi önerilir.

Ahududu Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Ahududu yaprağını çay haline getirerek içmenin vücuda özellikle de kadın sağlığı için birçok yararı bulunur. Ahududu yaprağı çayı, özellikle ishale iyi geldiği bilinen bir çaydır. Aynı zamanda hamilelik çayı olarak da bilinir. Ahududunun yaprakları yüzyıllardır kadın bitkisi olarak bilinmekte ve adet sancılarının azaltılmasında kullanılmaktadır.

Ahududu yaprağı, hafif kanamaları durduran bir özelliğe sahiptir. Boğaz iltihabı ve bademcik iltihabına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Kanı da temizler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.