Siyah Noktaları Geçirmek İçin Etkili Yöntemler

Siyah Noktaları Geçirmek İçin Etkili Yöntemler

Siyah noktaları gidermek için bitkisel çözümler mevcuttur. Siyah noktalar, özellikle yağlı bir cilde sahip olan kişiler için sıkıntı yaratmaktadır. Yüz bölgesinde başta olmak üzere cilt yüzeyinde oluşan siyah noktalar yalnızca kötü bir görünüm değil, sağlık anlamında da sıkıntı teşkil edebilmektedir. Aslında siyah nokta oluşumu normaldir. Örneğin, meslekleri nedeniyle güneşe daha çok maruz kalanlarda normalden daha büyük siyah noktalar oluşabilir, endişelenmeye gerek yoktur, bu durum normaldir.

Siyah noktalar (comedon) genellikle yeterince temizlenemeyen ciltlerde meydana çıkar. Yağ gözeneklerinin açık bir yapıda olması nedeniyle yağlı bir yapıya sahip ciltlerde sıklıkla görülmektedir. Noktaların siyah renkte olmasının nedeni de yağ gözeneğinin oksijenle tepkimeye girmesidir. Cilt yağı, tozlar, duman, ölü deri, kir ve makyaj artıkları cildin gözeneklerini tıkayarak siyah noktalar oluşturmaktadır.

Pigment artışı ile deride renk koyuluğu meydana geldiği için şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Güneş ışığına fazla maruz kalmamak
 • Deri bozuklukları için tedavi olmak
 • Karaciğer hasarı söz konusu ise mutlaka uzman doktora görünmek
 • Sivilce izleri ve vücuttaki kesikler uzun süre kaybolmadığında leke oluşturacağı için bazı doğal yollarla iyileşmesini hızlandırmak

Sivilcelerin yoğun olarak görüldüğü cilt bölgelerinde siyah nokta da çok olmaktadır. Bunun sebebi siyah noktaların sağlıksız bir cilt habercisi olmasıdır. Bu bölgede bakteriler birikerek zamanla sivilce oluşumuna yol açar. Zaten her siyah nokta bir sivilce adayıdır.

Kadınlarda dönemsel olarak siyah noktalar meydana gelebilmektedir. Özellikle regl döneminde ve ergenlik döneminde siyah nokta oluşumu artmaktadır. Stres ve beslenme düzensizliği gibi nedenler de siyah nokta oluşturan bazı nedenlerdendir. Ayrıca sık sık kozmetik ürünleri kullanmak da cilt gözeneklerini tıkayacağı için siyah noktalara neden olmaktadır.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Cildi yıpratacak sert kimyasallara başvurmak önerilmemektedir. Siyah noktalara kesin çözüm niteliğinde maskeler cilde uygulanabilir. Ancak henüz siyah noktalar oluşmadan alınacak bazı tedbirler ise şunlardır:

 • Sabah ve akşam olmak üzere uygun bir temizleme jeli ile yüz yıkanmalıdır. Makyaj artıkları yüzde bırakılmamalıdır.
 • Peeling önerilebilir. Haftada en az iki defa cilt tipine uygun peeling yapılmalıdır.
 • Yaz ya da kış fark etmeksizin güneş kremi kullanmak cildin korunmasına yardımcı olur. Fakat bazı güneşten koruyan kremlerin siyah nokta artışına neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden güneşten koruyan kremleri satın almadan önce siyah nokta yapmayan (noncomedogenik) yazan krem olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Siyah Nokta Temizleme Ürünleri

En iyi siyah nokta temizleme maskesi içeriğinde E vitamini bulunan yüz maskeleridir. Çünkü E vitamini vücutta leke oluşumunu engellemektedir. Bu yüzden siyah noktadan muzdarip kişiler, uyumadan önce E vitaminli kremler ya da bitkisel maskeler kullanmalıdır.

Siyah noktalar için etkili ürün peeling etkisi gösteren jellerdir.

Siyah Nokta Temizlemek İçin Doğal Yollar

Siyah nokta temizleme ürünleri kullanılabileceği gibi doğal yollarla da siyah noktalar ortadan kaldırılabilir. Siyah noktaların önüne geçebilmek için cilde sık sık bakım yapmak gerekir. Oluşan siyah noktalar kesinlikle temizlenmelidir. İşte, siyah noktaları temizlemek için bazı doğal yöntemler ve maskeler şunlardır:

 • Limon suyu ve su: Su ile limon suyunu karıştırmak iyi olacaktır, çünkü salt limon suyu cilde sert etki verebilir. Pamuk yardımı ile siyah noktalara uygulanabilir.
 • Limon suyu ve yoğurt maskesi: Yoğurt temizleyici bir etkiye sahiptir. Bu karışıkla siyah lekelerden kurtularak aynı zamanda da cilde parlak bir görünüm kazandırılabilir.
 • Patates: İnce ince dilimlenmiş patatesler cilde yapışık durması için birkaç damla su damlatarak siyah noktaların bulunduğu bölgeye uygulanabilir.
 • Maydanoz: A ve C vitamini bakımından zengin olan maydanoz, kırışıklıkları engellediği gibi vücuttaki akne ve siyah noktalarla da savaşır. Temiz ve sağlıklı bir cilt için limon suyu maydanozla birlikte cilde uygulanabilir.
 • Yumurta akı maskesi: Saç boyama fırçası gibi bir fırçayla uygulanabilir. İki haftada bir düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Kil maskesi: Kil ve badem yağını birlikte kullanmak etkili bir çözümdür. Eğer mümkünse az miktarda da bal eklenebilir. Bu karışım yüzde bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanmalıdır. Sonunda az yağlı bir nemlendiriciyi de sürerek siyah noktalar yok edilebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.