Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne iyi Gelir?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne iyi Gelir?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne iyi Gelir?

Siyatik ağrısının geçirilmesi bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bu ağrılar kişilerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemekte ve kişilerin günlük aktivitelerini sınırlandırmaktadır. Bu nedenle bu hastalığın doğru teşhisinin yapılması ve konulan teşhise göre etkili bir tedavi uygulanması son derece önem taşımaktadır.

Siyatik Ağrısına Ne Sebep Olur?

Siyatik tedavisinin yapılması için öncelikle siyatik neden olur sorusunun cevabı doğru verilmelidir.  Siyatik hastalığının vücutta yer alan ve en büyük ve en güçlü sinir olan siyatik adlı sinirden kaynaklanan bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın sebebi çok çeşitli olsa da, en çok hareketsiz kişilerde görüldüğü bilinmektedir.

Omurgada meydana gelen hasarlar da bu hastalığın başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir. Siyatik sinir hasarından kaynaklanmaktadır. Bu hasarlar sebebi ile omurgadaki kıkırdak doku zarar görür. Kıkırdak dokuda yer alan ve disk adı verilen oluşumlar, zararın etkisi ile yerinden oynayabilir. Yerinden oynayan diskler kişilerin diz kapaklarında iltihap oluşmasına sebep olur. Bu iltihaplar kişinin acı hissetmesine sebep olmaktadır.

Bu hastalık sebebi ile kişiler, siyatik sinirinin bulunduğu yerde hastalar yoğun olarak duyulan acılardan dolayı şikayetçi olmaktadırlar.

Siyatik Ağrısı Nasıl bir Ağrıdır?

Siyatik ağrısı yaşayanlar genellikle bacak bölgelerinde ve bel kemiklerinin bulunduğu yerin alt taraflarında acı hissederler. Bu ağrıların seyri genellikle yavaş bir şekilde ve önemsiz görünen bir şekilde başlasa da ağrıların dozu gün geçtikçe daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Siyatik ağrısı aynı zamanda diz kapağı ağrısı ve diz ağrısına da sebep olarak genellikle vücudun tek bir tarafını etkiler. Siyatik ağrısı hisseden kişiler bu ağrıları kalçalarından itibaren topuklarına doğru şiddetli bir şekilde hissederler. Bu kişiler bacaklarında güç hissetmezler ve hareket ederken zorlanırlar.

Siyatiğin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyatik ağrısı çekenler genellikle 20 ile 50 yaş arasında bulunan kişilerdir. Bu kişilerin hastalık hikayesine bakıldığında gereğinden fazla ağırlık kaldıran bununla birlikte aktif bir yaşam tarzı olmayan, spordan hoşlanmayan ve spor yapmayan kişiler oldukları görülür. Bu hastalık kadın ve erkeklerde aynı oranlarda görülür. Siyatik ne varki tedavisi olan bir hastalıktır bu nedenle bu ağrılara çeşitli yöntemler ile son vermek mümkündür.

 1. Düzenli olarak yapılan egzersiz hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
 2. Fizik tedavi,
 3. Akupunktur tedavileri,
 4. Özellikle çeşitli B vitaminlerinin enjeksiyonu,
 5. Doktor tarafından reçetelendirilmiş kas gevşeticilerinin kullanılması,
 6. Kişilerin doğru duruşlar ile hareket etmeleri,
 7. Evde uygulanabilecek bitkisel yağlar ile masaj tedavileri,
 8. Yoga,
 9. Siyatik iğnesi tedavisi

Gibi yöntemler uzmanlar tarafından siyatik tedavisi için uygun bulunmuştur.

Siyatik Tedavisi için Evde Uygulanabilecek Bazı Tedavi Yöntemleri

Siyatik tedavisi için ameliyat olmadan, siyatik iğnesi kullanmadan, ya da doktora gitmenize gerek kalmadan bazı yöntemlerden faydalanabilirsiz. Bu yöntemlerin işe yaramadığı ve ağrıyı dindirmediği durumlarda mutlaka uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin sonuç vermesi için aradan düzenli uygulamanın sonunda en az 2 hafta süre geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Siyatik Tedavisi için Sarı Kantaron Bitkisinin Yağı

Pek çok bitki ve bu bitkilerin yağı, siyatik hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. Bu bitkiler içerisinde bulunan özler sayesinde siyatik ağrısını azaltır ve siyatiğin yol açtığı iltihabı kurutur. Sarı kantaron bitkisi güçlü bir iltihap gidericidir. Bu bitkinin yağı ağrı hissedilen bölgeye sürüldüğü zaman ağrılar diner. Yağ günde 2 kez sürülebilir.

Siyatik Tedavisi için Spor Yapın!

Siyatik acısı çekenler bilir: Siyatik ağrısı çekenler genellikle günlük fiziksel aktivitelerini bile yerine getirirken zorlanırlar. Bu nedenle bu hastalar spor yapmayı akıllarının ucundan bile geçirmezler. Spor yapmak bu kişiler için çok zor olsa da, hareket etmek de zorlansalar da, spor herkes için çok faydalıdır.

Kişi kendini aşırı düzeyde zorlamayacak şekilde bazı kolay egzersiz hareketlerini yapmalıdır. Böylece hastalar iyileşme sürecini ciddi ölçüde hızlandırmış olurlar. Yapılan spor, kas gruplarını aktivite eder, kalbe daha çok kan pompalar, hormon dengesini düzenler, egzersiz sonrası kişiye rahatlama hissi verir. Siyatik hastaları günde 20 dakikalık kısa bir yürüyüş yapabilirler. Yüzebilirler, ya da yapılarına uygun egzersiz hareketlerini yapmayı tercih edebilirler.

Siyatik Tedavisi için Çin’den Gelen bir Tedavi Yöntemi: Akupunktur

Çin’de yapılan araştırmalar sayesinde siyatiğe yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Akupunktur sayesinde hastalar siyatik hastalığından kurtulabiliyorlar. Yapılan bazı araştırmalar bu tedavi yönteminin Batı’da uygulanan bazı tıbbi tedavi yöntemlerine göre bile daha güçlü etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Bu araştırma dahilinde, kişilerin yüzde 60 ı yalnızca akupunktur tedavisi ile siyatik hastalığından iyileşmişlerdir.  Kalan yüzde 40 lık kısım ise bu hastalık yüzünden hissettikleri acıların ve yakınmaların önemli ölçülerde azaldığını söylemişlerdir. Bu tedavi yönteminin işe yaraması için düzenli ve uzun sürelerde uygulanması ise çok önemli. Araştırmaya katılan hastalar bu tedavi yönteminden faydalanırlarken en az 12 seans hizmet aldıklarını belirtmişlerdir.

Siyatik Tedavisi için Bol Yoga Yapın

Siyatik hastaları bazı yoga pozlarında acılarının arttığını gözlemlerseler bu pozları yapmaya kendilerini zorlamamalılardır. Bazı pozlar ise tam ise siyatik ağrısının tamamen ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Yoga pozları arasında sizin için en uygun olanları bulun  ve bu hareketleri düzenli olarak uygulayın. Yogayı bir zihin dinlendirme aracı olarak da görmeyi unutmayın ve bu hareketleri zihinsel bir dingilik ile birlikte gerçekleştirmeye özen gösterin. Yoga hareketleri vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlayacak ve duruşunuzun düzelmesine katkı sağlayacaktır.

Siyatik Hastalığının Doğru Tanısı Konulması için Bazı Ayırıcı Tanılar

Siyatik hastalığına doğru tanının konulması için ayırıcı tanılardan yararlanmak faydalı olacaktır. Siyatik genellikle menisküs ağrısı ile karıştırılan bir hastalık olduğundan, bu ayırıcı tanılar önem taşımaktadır.

 1. Kişiler eğer tek taraflı bacak ağrısı çekiyorlarsa ve bu ağrı tarif ettikleri bel ağrısından daha yoğun olarak hissediliyorsa bu siyatikten kaynaklanan bir ağrıdır.
 2. Kişiler eğer tarif ettikleri bacak ağrısına ilaveten ayak bölgesinde şiddetli ağrı hissediyorlarsa ve ayak parmaklarını hareket ettirmekte zorlanıyorlarsa bu genellikle siyatiğin sebep olduğu bir ağrı çeşididir.
 3. Ayak bölgesinde geçmek bilmeyen uyuşukluk hissi ve güçsüzlük hissedilmesi, fiziksel aktiviteler yapılırken bu hislerin kişiyi engellemesi.
 4. Doktor kişilerden düz bacak kaldırma hareketi yapmaların istedikleri zaman, siyatik hastaları genellikle bu hareketi yaparken zorlanırlar ve daha fazla bacak ağrısı yaşadıklarını gözlemlerler.

Doktorlar Tarafından Siyatik Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Siyatik ağrısı için hastaneye gittiğiniz zaman doktorunuz sizden bazı açma germe hareketleri yapmanızı isteyecektir. Bu hareketler sayesinde, doktorunuz hangi hareketlerin sizde daha çok acıya sebep olduğunu bularak, hangi sinirlerin ve kas gruplarının zarar görmüş olabileceği konusunda farklı tedavi uygular.

Doktorunuz tarafından bazı sinir testleri yapılması da istenebilir. Bu testler ise doktorunuzun sinir uyarılarını takip etmesini sağlayacak, siyatik sinir tarafından yürütülen işlemlerin incelenmesini sağlayacaktır.

Bununla beraber bazı görüntüleme testleri sayesinde omurganızın işlevini sağlıklı yürütüp yürütmediği konusunda yardımcı olur. İşlevler doktor tarafından incelenmiş olur. Bu sayede bir anormallik varsa ortaya çıkar.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.