Sol Ayak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol Ayak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol ayak uyuşmasının tedavisi herhangi bir pozisyon bozukluğundan kaynaklanmamış uyuşma problemlerde uygulanmaktadır. Genellikle ayakların uzun bir süre kıvrık durması veya üzerine baskı uygulanması sonrası oluşan bu uyuşma durumunun, farklı rahatsızlıkların habercisi olarak değerlendiği durumlar bulunmaktadır.

Gündelik yaşantımızda her iki bacağımızın da uyuştuğu durumlarla sıklıkla karşılaşmamız bu durumu normal olarak karşılamamıza neden olmakta ve sol ayak uyuşması nedeniyle doktora çıkma gereksinimi duymamamıza neden olmaktadır. Sol ayak uyuşmasının;

 • Hangi tip sol ayak uyuşması problemlerinin normal sayılması gerektiği,
 • Hangi tehlikeli rahatsızlıkların belirtisi olduğu,
 • Bu rahatsızlıkların tespiti için doktor muayenesi gerektiği,
 • Tedavisi için geç kalındığında maruz kalınan riskleri

Öğrendikten sonra karşı karşıya kaldığınız tehlikeli durumun farkına vararak erken tedavi için süratle sağlık kuruluşu desteği alma fırsatı elde edebileceksiniz.

Sol Ayak Uyuşması Nedir?

Sol ayağınızın üzerinde durmanızı zorlaştıran sol ayak uyuşması ne demek sorusuna verilecek en iyi yanıt, ayağınızın hissizleşerek sizin değilmiş hissi uyandırmasıdır. Halk arasında ayağınızın kıvrık ve farklı bir pozisyon alması sonucu sol ayağa kan gitmemesi olarak bilinen sol ayak uyuşması, sinirlerin kısmi olarak sıkışması sonrası oluşan bir durumdur.

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri Nelerdir?

Sol ayak uyuşmasının belirtileri, yaşanılan bu durumun kolaylıkla teşhis edilmesini sağlar. Hepimizin hayatımızda pek çok kez başına gelen sol ayak uyuşması, sık karşılaşılması nedeniyle herhangi bir rahatsızlıkla karıştırılmamaktadır.

 • Sol ayakta hissizlik oluşması,
 • Sol ayağı hareket ettirmekte zorlanılması,
 • Sol ayağın üstüne basılmakta zorlanılması,
 • Zaman geçtikçe sol ayak tabanında iğne batma hissi yaşanması

Gibi belirtiler gözlendiğinde, sol ayağınızın uyuşmuş olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Sol Ayak Uyuşması Olası Nedenleri Nelerdir?

Sol ayakta bulunan sinir sinyallerinin beyne iletiminin engellenmesi olarak tarif edilen sol ayak uyuşması, genellikle sol ayağın kıvrık olarak kaldığı garip bir pozisyondan kaynaklanarak meydana gelmektedir. Oturur pozisyonda sıklıkla karşılaşılabilen bu durum benzer şekilde uyurken ayak uyuşması şeklinde meydana gelerek uykularımızdan bizi uyandırabilir. Sol ayak uyuşması meydana geldiğinde;

 • Sinir sıkışması,
 • Sinirlere yeterince oksijen ve besin gitmemesi,
 • Dar ve sıkı kıyafetler giyilmesi,
 • Uzun süreli tuvalette kalınması,
 • Sinir hasarı,
 • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları

İlk akla gelen nedenler olarak ön plana çıkmaktadır. Yukarıda listelenen durumlar haricinde sol ayak uyuşmasının işaret ettiği rahatsızlıklar da bulunmakta olup sol ayak uyuşma problemini ihmal edilmemesi tavsiye edilmektedir.

Sol Ayak Uyuşması Hangi Hastalıklara İşaret Eder?

Uyanıkken veya uyku halinde pozisyon kaynaklı meydana gelen sol ayak uyuşması, kimi durumlarda ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilmektedir. Kendiliğinden ve sıklıkla uyuşan sol ayak nedeniyle herhangi bir ihmale yer vermeden en kısa süre içerisinde uzman bir doktora görünerek sahip olduğunuz hastalığın ilerlemesini önleyebilirsiniz.

 1. Sinir Sıkışması: Travma, cerrahi operasyon veya herhangi bir nedenden dolayı sol ayak bölgesinde sinir sıkışması yaşanabilmekte, yaşanan bu durum nedeniyle sol ayakta sürekli olarak uyuşukluk hali görülebilmektedir. Acil cerrahi müdahale gerektiren sinir sıkışmasında müdahalede geç kalınması halinde sinir kaybı yaşanarak sol ayak fonksiyonlarını kullanamama riski ortaya çıkabilmektedir.
 2. B12 Eksikliği: Halsizlik ve kas ağrıları ile birlikte sol ayak uyuşması şikayetine sahipseniz B12 eksikliği yaşadığınızı düşünebilirsiniz.
 3. Tiroid Bozuklukları: Tiroid bezlerinin az çalışması ve guatr sol ayak uyuşmasına neden olabilmektedir.
 4. Şeker Hastalığı: Sinirlere zarar vermesi nedeniyle şeker hastalarında eller ile birlikte sağ ayak uyuşması ve sol ayak uyuşması şikayetleri yaşanmaktadır.
 5. MS: Bir beyin hastalığı olan MS, beyne iletilen sinirlerin değerlendirilerek yanıtlanmasına engel olarak sol ayak uyuşmasına neden olur.
 6. Migren: Şiddetli baş ağrısı ile birlikte sol ayak uyuşması şikayeti yaşıyorsanız migreniniz olduğunu düşünebilirsiniz.
 7. Felç: Halk arasında inme olarak da bilinen felç belirtileri arasında uyuşma bulunmaktadır. Sol ayağınızla birlikte sol elinizde de uyuşma hissetmeniz halinde en yakınınızdaki kişilere durumu haber vermeniz gerekir.
 8. Beyin Tümörü: Beyindeki sinirleri değerlendiren merkeze baskı yapılmasına neden olan tümör sebebiyle sol ayak uyuşması problemi ile karşılaşılmaktadır.
 9. Dolaşım Bozukluğu: Sinirlere yeterince mineral ve oksijen gitmesine engelleyen dolaşım bozuklukları, sol ayak uyuşması sebepleri arasında yer alır.
 10. Kalp Problemleri: Temiz kanın sol ayak bölgesine iletilerek sinirlerin yetersiz beslenmesine neden olan kalp problemleri nedeniyle sol ayak uyuşması gözlenmektedir.
 11. Bel Fıtığı: Doğrudan sol ayağa giden sinirlere baskı yapabilen bel fıtığı sinirlerde tahribata neden olarak sol ayak uyuşmasına neden olur.

Sol Ayak Uyuşması İçin Hangi Doktora Çıkılır?

Sık sık tekrarlayan sol ayak uyuşması nedeniyle doktora çıkmak isteyen şikayet sahipleri, ayak uyuşması hangi bölüm bakar sorusuna yanıt aramaktadırlar. Sol ayak uyuşmasının ana nedeninin sinirlerle ilgili olması, bu rahatsızlık nedeniyle nöroloji bölümüne çıkılmasını gerektirir. Beyin veya herhangi bir vücut problemi ile ilgili olan rahatsızlıklarda Nöroloji uzmanı sizi gerekli doktora sevk edecektir.

Sol Ayak Uyuşması Teşhisi Nasıl Konulur?

Sol ayak uyuşması nedeniyle Nöroloji uzmanına başvurduğunuzda şikayetlerini dinleyen uzman nörolojik muayene yaptıktan sonra teşhis için;

 • Kan ve idrar tahlili,
 • Elektronöromiyografi ile sinirlerin incelenmesi,
 • Gece uyku tetkiki olarak bilinen Polisomnografi

Yöntemlerinden yararlanmaktadır.

Sol Ayak Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

Nöroloji uzmanı tarafından gerekli muayene ve tetkikler sonrasında yapılan hastalık teşhisi, sol ayak uyuşmasına ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilmektedir. Hastalık teşhisi sonrası tedavi süreci sahip olduğunuz rahatsızlığı iyileştirmeye yönelik olarak gerçekleştirilir.

 • İnsülin iğnesi,
 • Antibiyotik, kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaç takviyesi,
 • Vitamin ve mineral takviyesi,
 • Cerrahi operasyon

Sol ayak uyuşmasını iyileştirmek için kullanılan tıbbi tedavi yöntemleridir.

Sol Ayak Uyuşmasına Evde Yapılabilecek Hangi Uygulamalar İyi Gelir?

Sol ayak uyuşması ne geçirir sorusuna evde yapılabilecek bazı egzersiz ve önlemler yanıt olarak verilebilir.

 • Yürüyüş yapmak,
 • Sol ayağa masaj yapmak,
 • Sol ayağı hareket ettirecek egzersizler yapmak,
 • Sol ayağı sıcak kompress uygulamak

Evde hızlı bir şekilde sol ayak uyuşması anında yapabileceğiniz uyuşukluğu geçirecek uygulamalardır.

Sol Ayak Uyuşmasında Hangi Vitamin Ve Mineraller Takviye Edilir?

Sol ayakta meydana gelen uyuşmalar nasıl geçer sorusuna yanıt olarak vücutta eksikliği hissedilen vitamin ve minerallerin alımının artırılması verilebilir.

 • Yeşil sebze, kuruyemiş, muz, avokado, soya fasulyesi, soğuk su balığı ve yulaf ezmesi gibi magnezyum zengini gıdalar,
 • Magnezyum takviye hapları,
 • Kahvaltı gevrekleri, fasulye, balık, yumurta, süt, peynir, yoğurt, fıstık ve et gibi B12 vitamini yüksek gıdalar

Tüketilerek sol ayak uyuşmasına önlem alınabilir.

Sol Ayak Uyuşmasına Karşı Başvurulacak Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Sol ayak uyuşması bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak iyileştirilebilmektedir. Yeşil sebzelerin, soya fasulyesinin, muz ve avokado gibi magnezyum ile B12 zengini meyvelerin yanı sıra tarçın tüketimi, sol ayak uyuşması şikayetine karşı önerilmektedir.

 • Bir tatlı kaşığı tarçın ile balı karıştırarak,
 • Bir tatlı kaşığı toz tarçını suya karıştırarak,
 • Çaylarda şeker yerine tarçın kullanarak

Tüketmeniz halinde vücudunuza magnezyum ve fosfat zengini tarçını bol miktarda alarak sol ayak uyuşması şikayetinden kurtulabildiğiniz gibi şeker tüketiminizi azaltarak bir diğer sol ayak uyuşmasına neden olan şeker hastalığına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM