Sol Bacak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol Bacak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Bacaklarda uyuşma ve kasılma gibi durumların sıkça yaşanması birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Özellikle sol bacakta; kasılma, his kaybı, güçsüzlük ve ağrılar sinirsel rahatsızlıklardan ya da kan akışının istenilen düzeyde sağlanamamasından kaynaklanmaktadır.

Sol bacakta his kaybının yaşanması genellikle olumsuz sonuçlar doğurmamaktadır. Ancak sol bacak uyuşması ciddi birçok rahatsızlığın sinyali de veriyor olabilir. Bu nedenle bacaklarda ya da herhangi bir bölgede yaşanan bu tip rahatsızlıklar ihmal edilmeden muayene ettirilmelidir. Sol bacakta uyuşmaların yaşanması; tümör, felç, kalp rahatsızlıkları vb. ciddi hastalıkları işaret ediyor olabilir.

Sol Bacağın Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Sol bacakta uyuşmaya neden olabilecek birçok farklı etkenden söz edilebilir. Bu etkenler nörolojik tabanlı olabileceği gibi psikolojik nedenlere de dayandırılabilir. Sol bacakta uyuşmalara sebep olan başlıca unsurlar;

 • Enfeksiyon ve iltihaplanmalar
 • Hastalık travmaları
 • Düzensiz kan dolaşımı
 • Sinirsel hastalıklar
 • Ortopedik sorunlar
 • Felç, MS vb. hastalıklar

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Kol bacak uyuşması herkeste farklı nedenlerle nüksedebilir. Bu nedenle sol bacakta herhangi bir uyuşma, his kaybı ya da ağrılar sıklaşmaya başladığında mutlaka bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Sol Bacak Uyuşmasının Ortopedik Sebepleri Nelerdir?

Bacaklarda, kollarda ya da ellerde uyuşmalara sebep olan en yaygın sorun ortopedik rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların oluşmasında; duruş bozuklukları, hareketsizlik, beslenme alışkanlıkları vb. daha birçok etken bulunmaktadır. Sol ve sağ bacak uyuşması ortopedik açıdan;

 • Kan dolaşımını engelleyen duruşlar (yanlış oturuş, yatma vb.)
 • Çeşitli zorlamalar (spor, uzun süre ayakta durmak vb.)
 • Kalça ve belden kaynaklı sorunlar
 • Kırık, burkulma ve çıkıklar
 • Osteoproz gibi

Etkenlere maruz kalan kişilerde oluşabilir. Ortopedik açıdan yaşanan uyuşmalar genellikle istirahat edildikten kısa bir süre sonra düzelebilir. Ancak kronikleşen ve artarak ilerleyen uyuşmalarda mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Sol Bacak Uyuşması Normal Mi?

Hamilik süresi boyunca anne adayında çeşitli değişimler yaşanabilmektedir. Özellikle el ve ayaklarda şişme bel ağrıları ve bulantılar hamilelikte en çok karşılaşılan belirtilerdir. Belde uyuşma nedenleri ve bacaklarda şişlikler de bu doğrultuda hamilelikte gayet olağan durumlardır. Ancak uyuşmalar ve çeşitli ağrılar hangi bölge olursa olsun hamilelik döneminde mutlaka doktor gözetiminde olmak gerekmektedir. Olası sağlık sorunlarının erkenden önüne geçilmesi için hamilelikte karşılaşacağınız tüm sorunları mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

Sol Bacakta Uyuşma Hangi Hastalıkları İşaret Eder?

Sol bacakta meydana gelen uyuşma ve ağrılar genellikle bacaklarda bulunan sinirlerin hasar görmesinden ve kan dolaşımının normal seviyede gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda sol bacakta uyuşmanın başlaması başka önemli sağlık sorunlarını işaret ediyor olabilir. Bu durumda sol bacak uyuşmasıyla birlikte ayak uyuşması, uzuvlarda his kaybı vb. durumlarda takip edebilir. Sol bacak uyuşması;

 • Multipl Skleroz (MS)
 • Felç
 • Fıtık
 • Tiroid hastalıklarına
 • Damar tıkanıklığına ve
 • Kalp hastalıklarına

İşaret ediyor olabilir. Bacakta uyuşmaların ve ağrıların seviyesine göre hastalıklar da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sol bacakta sık sık uyuşmalar gerçekleşiyorsa uzman kuruluşlardan tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Sol Bacak Uyuşmasına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sol bacakta ani uyuşmaların gerçekleşmesi ve diğer uzuvlarda farklı sorunların nüksetmesi muhtemelen yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Hayat tarzında yapılacak ufak değişimler ve bazı doğal yöntemler sayesinde özellikle sol bacakta meydana gelen uyuşmalara karşı önlem alabilmek ve ilerlemesini engellemek mümkündür. Sol bacak uyuşmasına karşı;

 • Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi
 • Günlük egzersizler
 • Masaj
 • Vitamin takviyesi (doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır)
 • Doğru oturuş ve yatış pozisyonlarının belirlenmesi

Etkili olacaktır. Hayat tarzında yapılacak ufak değişikliklerle bu sorundan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra;

 • Ginko
 • Tarçın suyu ve
 • Doğal yağlarla masaj

Uygulamaları yaparak sol bacak uyuşmalarına karşı dolaşımı hızlandırıcı doğal yöntemler kullanabilirsiniz.

Sol Bacakta Uyuşma Tedavisi Nedir?

Sol ve sağ bacaklarda uyuşmalara karşı farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uyuşmaya sebep olan etkene ve hastalığa göre değişiklik gösteren bu yöntemler ileri seviyelerde değilse fizik tedavi yöntemiyle tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra nörolojik sebeplerle oluşan uyuşmalarda cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavileri de uygulanabilmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemine ve hastalığın derecesine doktor muayenesinden sonra karar verilmektedir. Bacak uyuşmaları fiziksel nedenlerle olabileceği gibi psikolojik bacak uyuşması da gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle sol bacakta uyuşma ve ağrılarla karşılaştığınızda mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Sol Bacak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bacak uyuşmalarına neden olan başlıca etken sinirlerin baskı altında olması ve sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle eğer ortopedi servisinde herhangi bir tanı konulamamışsa mutlaka Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne başvurulması gerekmektedir. Bacak uyuşması genellikle nörolojik sorunlardan kaynaklandığı için nöroloji servisine muayene olabilirsiniz.

Sol Bacak Uyuşmasının Tehlikeleri Nelerdir?

Sol bacakta ileri derecede his kaybı ve ağrılarla birlikte farklı sorunlarda görülmeye başlamışsa ciddi sağlık sorunları tetiklenebilir. Bacak uyuşmasını başlarda dikkate alınmayan bir rahatsızlıktır. Ancak ilerlediği takdirde birçok tehlikeli hastalığa işaret ediyor olabilir. Sol bacakta uyuşmaların tehlikeli olduğu durumlar;

 • His kaybı ve hareket kabiliyetinin yitirilmesi
 • Uyuşmanın yayılması (sağ, sol bacak, eller, ayaklar, kollar)
 • Bele doğru uzanan ağrılar

Genellikle sol bacak uyuşmasının tehlikeli durumları arasında yer almaktadır. Bu durumların ilerlemesi halinde cerrahi müdahaleler yapıldığı gibi zamanında alınmayan önlemler bacağın kaybedilmesiyle de sonuçlanabilir. Bu nedenle uykuda sağ bacak uyuşması ya da sol bacakta kronik uyuşmalar asla hafife alınmaması gereken ciddi bir belirtidir.

Sol Bacakta Güçsüzlük ve His Kaybında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Eğer bacaklarda ortopedik sorunlardan kaynaklanan bir uyuşma gerçekleşmişse bu durum kısa sürede kendiliğinden düzelecektir. Ancak uzun süren ve sıklaşan sol bacak uyuşmalarına karşı mutlaka tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Sol bacakta uyuşmalar nasıl geçer sorusuna en güzel yanıt ise düzenli egzersiz ve harekettir. Eğer sol bacakta kısmi bir uyuşma gerçekleşmişse ayakta birkaç dakika hareket etmeniz ve tavsiye edilen egzersizleri yapmanız uyuşmayı geçirecektir. Bununla birlikte uyuşan bölgeye sıcak uygulamada yapabilirsiniz. Bunun için;

 • Sıcak su torbası ya da sıcak havlu kullanarak
 • Uyuşan bölgeye kısa süreli sıcak uygulama yapabilirsiniz

Hafif sıcaklıklarda kas ve sinirler rahatlayarak uyuşma hissinin azalmasına yardımcı olacaktır. Unutulmamalıdır ki devam eden güçsüzlük ya da his kaybında mutlaka acil servislere başvurmanız gerekmektedir.

Psikosomatik Bacak Uyuşması Nedir?

Psikosomatik rahatsızlıklar genellikle ağır travmalardan sonra meydana gelen sorunlardır. Psikolojik etkenlerden dolayı ortaya çıkan bu hastalıklar fiziksel olarak bedende çeşitli aksaklıklara sebep olmaktadır. Sol bacakta yaşanan kısmi uyuşmalar ve ağrılarda yaşanan travmalardan kaynaklanabilir. Bu duruma kişinin kendisinin karar vermesi neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle mutlaka hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Yapılan birçok bilimsel çalışma göstermiştir ki özellikle son yıllarda psikosomatik hastalıkların görülme sayısı artış göstermektedir. Bu durumun temel sebebi ise artan iş temposu ve strestir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM