Sol El Parmak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol El Parmak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol el parmak uyuşmasının neden kaynaklandığı, neyin iyi geleceği ve nasıl geçeceği uyuşmanın başlamasıyla birlikte hastaların oldukça telaşlandığı soruların da başında gelmektedir. Sadece sol el için değil, sağ el parmakları hatta ayakta görülebilen uyuşma, dokunma hissindeki azalma sonucunda meydana gelen ve çok sık görülen bir problemdir. Problemin kesin tanısının koyulması ve tedavi için Beyin ve Sinir hastalıkları (nöroloji) doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Sol El Parmak Uyuşması Neden Kaynaklanır?

Sol el parmak uyuşması; elin duyusunun alındığı sinirlerin omurilikten çıkmasıyla beraber duyusunun alındığı bölgeye kadar olan herhangi bir bölgede baskı altında kalması sonucu oluşan bir hissizliktir. El uyuşması için öncelikle uyuşukluğun yerinin tam olarak belirlenmesi, bu sayede de uyuşukluğun hangi sinirden kaynaklandığının tespiti oldukça önemlidir. Uyuşukluğun nedeni bir kalp krizi habercisi olabildiği gibi, iskelet kas sistemindeki problem ve dengesizlikler nedeniyle de meydana gelebilir.

Ulnar Ve Median Siniri Çok Önemli!

Ellerdeki parmaklarda his duyusunun sağlandığı median ve ulnar sinirlerinin işlevleri bu noktada belirtilmesi gereken detaylar olarak göze çarpmaktadır.

 • Elin birinci (başparmak), ikinci ve üçüncü parmaklarının tamamı ile birlikte dördüncü parmağın da başparmağa bakan bölümünün duyusu median siniri,
 • Elin dördüncü parmağının serçe parmağa bakan kısmıyla, serçe duyusu ise ulnar siniri tarafından sağlanır.

Bu nedenle el uyuşması neden olur hangi doktora gidilir sorusundan önce hangi parmaklarda uyuşukluk olduğu tam olarak tespit edilmeli, bunun ardından da bir nöroloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Sol El Parmak Uyuşması Hakkında Diğer Detaylar

Median sinirden dolayı kaynaklanan sol el parmak uyuşmasının asıl nedeni sinirin el bileği kanalında baskı altında kalmasıdır. Bunun sonucunda başparmak, işaret parmağı, orta parmak hatta yüzük parmağında uyuşma başlarken, aynı durumun dirsekteki kanaldan geçen ulnar sinirinde oluşmasıyla da de serçe parmak ve yanındaki parmakta da uyuşukluk meydana gelebilmesi oldukça olasıdır. Karpal tünel sendromu olarak da adlandırılan bu durum parmaklarda başlayan uyuşukluğun tüm ele yayılması anlamına da gelebilir.

Sol El Parmak Uyuşması Nedenleri

Sol el parmak uyuşmasının birçok nedeni bulunurken, sol er parmak uyuşması başka bir hastalığın altında yatan bir neden olarak da ortaya çıkabilmektedir. Sol el parmak uyuşması nedenleri;

 • Magnezyum ve b12 vitamini eksikliği
 • Karpal tünel sendromu, sinirlerde hasar ve sinir sıkışması
 • Hareketsiz ve kalitesiz bir yaşam
 • Kafada uyuşmalar şeklinde de kendini gösteren migren ve şeker hastalığı
 • Guatr hastalığı ve tiroid bezlerinin az çalışması
 • Böbrek yetmezliği
 • Kan dolaşımının zayıf olması
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileridir.

Sol El Parmak Uyuşması Ve Kalp Krizi İlişkisi

Sol el parmak uyuşması kalp krizi ilişkisi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Burada sol el ve sol el parmak uyuşması yanı sıra ağrı görülmesi, bu ağrının kola ve omuza yayılması ciddi bir kalp damar sorunu ve kalp krizinin habercisi de olabilir. Uyuşmanın yanında derin bir ağrı ve ağrıya eşlik eden bir basınç hissi kalp doktoruna gitmeyi zorunlu kılmaktadır.

Sol El Parmak Uyuşması Daha Çok Kimlerde Görülür

Parmak uyuşması ile ilgili özellikle sol el parmak uyuşması;

 • Daha çok kalp ve damar rahatsızlığı olanlarda
 • Tek tip iş yapanlarda
 • Masa başında çalışan ve sık klavye kullananlarda
 • Yoğun güç kullanımı gerektiren işlerde çalışanlarda
 • Karpal tünel sendromu ya da el bileği sendromu hastalarında daha çok görülmektedir.

Sol El Parmak Uyuşmasıyla İlgili Tedavi Yöntemleri

Sol el parmak uyuşmasıyla ilgili kullanılacak tedavi yöntemlerinden önce hastalığın altında yatan asıl nedenin belirlenmesi ve bu yönde doğru tanı koyulması oldukça önemlidir. Tanı koyulmasının ardından;

 • Sol el parmak uyuşmasıyla ilgili önerilen ilk tedavi, dinlendirme el bilek ateli kullanımıdır. Bu yöntem özellikle uyurken el ve bilek sinirlerini korurken, uyuşma ile ilgili önemli faydalar sağlamaktadır.
 • Çok az sol el parmak uyuşması vakalarında kortizon enjeksiyonu yöntemi de kullanılmaktadır.
 • Sol el parmak uyuşmasıyla ilgili uygulanacak tedavideki bir sonraki aşama fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının uygulanmasıdır.
 • Hastaların bu tedavilerden hiçbirinden istediği verimi alamaması cerrahi müdahaleyi zorunlu hale getirmektedir. Özellikle gece görülen uykuda el uyuşması probleminde kişi uyandıktan sonra elini sallayıp rahatlıyorsa çözüm için cerrahi müdahale önerilmektedir.

Sol El Parmak Uyuşmasıyla İlgili Cerrahi Müdahale

Sol el parmak uyuşması ile ilgili cerrahi müdahale, el bileği kanalı olarak isimlendirilen kemikli yapıdaki oluğun üzerini kaplayan bir bağ olarak dikkat çeken ve “transvers kapral ligamanı” adı verilen bağın kesilmesidir. Bu müdahale kalıcı ve kesin bir çözümdür. Bu cerrahi müdahale hastanın durumuna göre de değişmekte, bu yönde sınıra gevşetme yapılıp yapılamayacağı doğrultusunda endoskopik cerrahi mi yoksa açık ameliyat mı yapılacağı da belirlenmektedir. Hamile hastalarda ise el bileği sendromlarının tamamına yakını hamilelikten sonra kendiliğinden düzeleceğinden müdahale için hamileliğin bitmesi beklenmelidir.

Ulnar Sinir Basısına Bağlı Olan Uyuşma Tedavisi

Ulnar sinir basısına bağlı olan uyuşma elin 4. ve 5. parmaklarında görülen uyuşmadır. Basının başlangıç merkezi genellikle dirsektir. Daha az oranda el bileği kanalında da ulnar sinirinin sıkıştığı gözlemlenmektedir. Sıkışmanın hangi seviyede olduğu ancak EMG yöntemi ve MR sayesinde anlaşılırken; şikayetin dirseğin kıvrılması sonucu arttığı gözlemleniyorsa sorun büyük ihtimalle dirsektedir ve Karpal tünel sendromu meydana gelmiştir. Dirsekten kaynaklanan sol el parmak uyuşukluğunun cerrahi tedavisi sinirin dirsekte tamamen serbestleştirilerek dirsek önüne taşınmasıyla mümkün olabilmektedir. Bu durum dirseğin kıvrılmasıyla birlikte ulnar sinirinin de gerilmesinin önüne geçerken sğl el parmak uyuşması şikayetini de tamamen sonlandıracaktır.

Sol El Parmak Uyuşması İçin Evde Kolaylıkla Uygulanabilecek Doğal Çözümler

Sol el parmak uyuşmasıyla ilgili hastanın evde kendi kendine uygulayacağı doğal çözümler, problemle mücadelede önemli faydalar sağlarken; durumun doktora yansımadan çözümü konusunda da oldukça önemlidir. El uyuşmasına iyi gelen yiyecekler ve evde kolaylıkla uygulanabilecek sol el parmak uyuşması probleminin tedavisi için;

 • Sıcak kompres uygulaması
 • Düzenli olarak magnezyum alımı
 • Tarçın tüketiminin arttırılması
 • Masaj ve egzersizin hayatın bir parçası haline getirilmesi
 • B vitaminin içeren yiyeceklere ağırlık verilmesi
 • Epsom tuzu kullanımı oldukça önemlidir. Böylelikle sol el parmak uyuşması için hangi doktora gidilir araştırmasına da gerek kalmayacaktır.

Uyuşan Bölgeye Sıcak Kompres Uygulanması

Sol el parmak uyuşmasında yapılacak ilk tavsiye uyuşmanın olduğu bölgeye sıcak kompres uygulanmasıdır. Böylelikle ilgili bölgedeki kan akışı hızlanacak kas ve sinirler gevşeyecektir.

Daha Fazla Magnezyum Alınması

Ellerde ve ayaklarda uyuşmaya sebep olan önemli bşr faktör olan magnezyum eksikliğini giderebilmek için doktor kontrolü altında günde 350 mg magnezyum alınabileceği gibi magnezyum içeren yiyeceklere de ağırlık verilebilir.

Epsom Tuzunun Mucizevi Etkisi

Epsom tuzu sol el parmak uyuşmalarında oldukça önemli faydalar sağlayan bir maddedir. Şeker, kalp ve böbrek sorunu olanların kullanmaması gereken epsom tuzu eczane ve aktarlarda kolaylıkla bulunabilmekte; yarım bardak epsom tuzunu küçük bir kova ılık suya koyduktan sonra sol elin kovada 20-30 dakika bekletilmesi uyuşukluğun giderilmesine yardımcı olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.