Sol El Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol El Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Sol el uyuşmasının nedenleri ve tedavisi uyuşma problemi yaşayan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Sol el uyuşmasının birçok nedeni bulunmaktadır ve uyuşmalarda artış yaşanır ise bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Sol elde oluşan uyuşmanın temel sebebi genellikle sinirlerdir.

Sinirlerin gerilmesi, baskı altında kalması veya aşırı kullanımı sebebi ile sol elde uyuşmalar meydana gelebilmektedir. Sol elde meydana gelen bu uyuşmaların tedavisinde ise kompres tekniği uygulanmaktadır. Kompres ve masaj tekniklerinin işe yaramadığı ve sürekli bir uyuşma görüldüğü noktada kalp krizi riski de bulunmaktadır ve acilen bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sol El Uyuşmasının Nedenleri?

Sol el uyuşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Kan akışı sebebi ile uyuşabileceği gibi sinirlerin gerilmesi sebebi ile de sol elde uyuşma görülebilmektedir. Ayrıca sol elin uyuşma sebepleri arasında gizli kalp krizinin de etkisi olduğu bilinmektedir. Sol el uyuşması neden olur şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • B12 başta olmak üzere vitamin eksikliği
 • Sinirlerde oluşan gerginlikler
 • Sinirlerde oluşan baskı
 • Damar tıkanıklığı
 • Sol elin gün içinde aşırı kullanımı
 • Çok kullanmaya bağlı oluşan rahatsızlıklar ve eklem problemleri
 • Kalp krizi
 • Gizli kalp krizi
 • Boyunda meydana gelen zedelenme, tutulma ve ağrılar
 • Tiroit bezlerinin tam olarak çalışmaması
 • Bilekte meydana gelen sinir sıkışmaları
 • Karpal tünel sendromu
 • Boynun düzleşmeye başlaması
 • Elin üzerine fazla yük verme sol el uyuşmasının sebepleri arasında bulunmaktadır.

Sol El Uyuşması Kimlerde Görülür?

Sol el uyuşması bazı kişilerde meslekleri sebebi ile sıklıkla görülebilmektedir. Bunun yanı sıra boyun problemi yaşayan kişilerde de sol el uyuşması meydana gelebilmektedir. Uykuda el uyuşması görülebileceği gibi gün içinde de sol elde uyuşmalar oluşabilmektedir.  Sol el uyuşmasının en çok görüldüğü kişileri şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Ağır yük taşıma işi yapanlarda
 • Bilgisayar başında çalışanlarda
 • Yoğun yazı yazma işinde çalışanlarda; öğretmenlerde, sekreterlerde ve editörlerde
 • Sıklıkla klavye kullananlarda
 • Yük taşıma haricinde itme – çekme işlerinin yapılmasında
 • El bileklerinin aşırı kullanıldığı meslekler sebebi ile
 • Boynunda problem olan kişilerde
 • Kalp krizi riski taşıyanlarda
 • Karpal tünel sendromu yaşayan bireylerde sol el uyuşması sıklıkla meydana gelebilmektedir.

Sol El Uyuşmasının Tedavisi

Sol el uyuşmasının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Evde tedavi yapılabileceği gibi birçok alternatif tedavi yönteminin yanı sıra doktor kontrolünde de literatüre uygun tedaviler yapılmaktadır. Cerrahi tedavilerde sonu ameliyata kadar varabilen sol el uyuşmasında ilaç tedavisi ve masaj terapisi gibi birçok yöntem mevcuttur. Sol el uyuşması eğer anlık meydana geliyor ise evde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak düzenli ve sık bir şekilde sol el uyuşması görülüyor ise bir doktora danışılması gerekmekte olup cerrahi önlem alınması gerekmektedir. Bu sebep ile sol el uyuşmasının tedavisi; uyuşmanın düzeyine ve sıklığına bağlı olarak yapılabilmektedir.

Sol El Uyuşmasının Cerrahi Tedavisi

Sol elin uyuşması eğer sıklıkla meydana geliyor ve kişide birtakım problemlerin yaşanmasına sebep oluyor ise cerrahi tedavinin yapılması gerekmektedir. Alternatif tıbba göre daha profesyonel bir tedavi yöntemi olan cerrahi tedavide ilaç ve ameliyat olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Sinirlerde meydana gelen yıpranma, sinirlere olan aşırı baskı ve diğer sinir problemleri sebebi ile uyuşma yaşanabilmektedir. Ayrıca damar tıkanıklığı ve kan akışının düzgün olmaması gibi durumlarda da el uyuşması meydana gelmektedir. Bu iki ciddi durum sebebi ile yaşanan el uyuşmalarında cerrahi tedavinin çözümü ameliyat olmaktadır. Özellikle parmaklarda meydana gelen uyuşma, kalp krizi riski taşıyan kişiler için de büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebep ile ilaç tedavisi ya da ameliyat olmak üzere iki tedavi yönteminden birisinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Sol El Uyuşmasının Evde Tedavisi

El uyuşması yaşayan kişiler eğer bu durum ile sıkça karşılaşmıyor ise evde kendilerini tedavi edebilmektedir. Bitkisel tedavi yöntemleri ile el uyuşmaları basit bir şekilde geçirilmektedir. Bunun için sinirleri yumuşatacak ve rahatlatacak bitki çayları tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda birtakım bitkiler ile karıştırılarak kürler hazırlanabilmekte ve bu kürler ile el uyuşması geçirilebilmektedir. Sol el uyuşması sebebi ile en çok tercih edilen kür İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmektedir. Sol el uyuşması sebebi ile hazırlanacak kürün tarifini şu şekilde açıklayabiliriz;

 • 15 tane kiraz sapı (kuru)
 • Az miktarda ısırgan otu
 • Su
 • Yaklaşık 1,5 su bardağı suyu kaynatırken içerisinde kiraz sapı ve ısırgan otunu karıştırarak kaynatmaya devam edilmesi gerekmektedir. Kaynama işleminden sonra karışım bir süre bekletilmelidir. Bekleme işlemi oda sıcaklığında yapılması gerekmekte olup daha sonra karışım süzülmelidir.
 • Hazırlanan karışımı günde 2 kere ılık bir sıcaklığa sahip iken tüketilmesi gerekmektedir.

Sol El Uyuşması Nasıl Geçer?

El uyuşmasına iyi gelen yiyecekler olduğu gibi birçok masaj tekniği ve sıcak – soğuk kompresler ile de uyuşma geçirilebilmektedir. Ellerin üzerinde oluşan baskılar sebebi ile sinir ve damar sıkışıklıkları meydana gelebilmektedir. Bunların önüne geçmek için ise uyuşan bölgeye masaj yapılması ve mümkünse önce soğuk su ile şok etkisi yaratılması gerekmektedir. Daha sonra sıcak kompres tekniği ile ellerin rahatlaması sağlanabilir. Sol el uyuşması eğer tek defalık bir durum ise evde bu şekilde tedavi edilebilmektedir. El uyuşmaları için B vitamini başta olmak üzere C vitamini barındıran meyve ve sebzelerin tüketiminin yapılması gerekmektedir.

Sol El Uyuşması

El karıncalanması her durumda ortaya çıkabilecek bir vücut tepki çeşididir. Her el karıncalanması riskli bir durum olduğu anlamına gelmemek ile birlikte sıklıkla meydana geliyor ise doktora gidilmesi gerekmektedir. El karıncalanmasının birçok sebebi bulunmaktadır ancak genellikle sinir sıkışmaları sebebi ile ellerde uyuşma meydana gelmektedir. El karıncalanmasının önüne geçmek için ellerin düzenli olarak dinlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle masa başında çalışılıyor ise kişinin belli aralıklar ile el bileklerine masaj ve kompres yapması uyuşuklukların önüne geçmek için bir tedavi yöntemidir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu sebebi ile sol el uyuşması görülebileceği gibi sağ el uyuşması da yaşanabilmektedir. Ellerde meydana gelen bu Karpal Tünel Sendromunun asıl sebebi sinir sıkışıklığıdır. Ellere çok baskı yapılması ve aşırı kullanım sebebi ile Karpal tünel sendromu ortaya çıkabilmektedir. Düzenli ilaç kullanımı ile geçebilen Karpal tünel kullanımı aynı zamanda kolay bir ameliyat ile de tedavi edilebilmektedir. Karpal tedavisinde bilek koruyucular kullanılmakta olup kollar için ekstra destek uygulanması gerekmektedir.

Karpal Tünel Sendromu ve El Uyuşması

Ellerin uyuşması ve karıncalanması genellikle Karpal Tünel Sendromu sebebi ile yaşanmaktadır. Karpal sendromunun belirtilerini şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Karıncalanma ve uyuşma
 • El bileklerinde ağrı
 • El uyuşmalarının geceleri artması Karpal tünel sendromunun belirtileri arasında bulunmaktadır.

El Uyuşukluğunun Hastanedeki Tedavisi

El uyuşukluğu eğer sık sık tekrar ediyor ise hastaneye gidilmesi gerekmektedir. El uyuşmasında hangi doktora gidildiği sıkça merak edilmektedir. Hastanelerin ortopedi ve travmatoloji bölümüne gidilerek tedavi olunması gerekmektedir. El uyuşmaları ile ortopedi bölümü ilgilenmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM