Sol Kolda Karıncalanma Neden Olur?

Sol kolda karıncalanma nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir? Sol kolda karıncalanma kalp krizi belirtisi olaibldiği gibi başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilmektedir. Kol karıncalanması hakkında bilinmesi gereken detaylara yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Sol Kolda Karıncalanma Neden Olur?

Sol kolda karıncalanma olması kalp krizinden kaynaklanabileceği gibi hiçbir hastalığın belirtisi olmadan da meydana gelebilir. Sol kolda karıncalanma şikayetinin sık meydana geldiği hastalarda mutlaka uzman nöroloji uzmanına başvurmak ve neyin ters gittiğini öğrenmek gerekiyor. Nöroloji hekimleri uyuşma problemlerinin sinir sıkışması ile ilgili olduğunu söylüyorlar. Halk arasında daha çok elde sıkışmalar meydana geliyor. Önce ilk elin 3 parmağında meydana gelen sıkışmalar daha sonra elin diğer parmaklarına yayılıyor. Bu duruma karpal tünel sendromu deniyor.

Kolda Bulunan Sinirler Uyuşma Hissedilmesine Neden Oluyor

Kolda bulunan sinirler el ve deri altındaki bütün yapıları kapsamış halde bulunur. Sinirler yukarı çıkar ve buradan el bileği, omuz bölgesi ve dirsek gibi vücudun diğer kısımlarını kapsar. Sinirler en son omur ilikten geçer ve his sinir merkezine kadar gider. İkinci sinir yolu üzerinden koldan gelen his bilgisi beyne gider. Beyinde bulunan talamus adı verilen sinir merkezinde bütün bu süreç sonuç erer. Sonuç olarak sinirden alınan his beyin kabuğunda algılanmış olur. Bu algılanma ise kişilerde ağrı, uyuşma ve buna benzer şikayetlerin görülmesine neden olur.

Başta karıncalanma nedenlerine bakabilirsiniz.

Günlük Hayatta Yaptığınız Aktiviteler Kolda Karıncalanma Yaşamanıza Neden Olabilir

Günlük hayattaki aktivitelerden kaynaklı karıncalanma problemi yaşanması en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Özellikle klavyeli olan bilgisayar kullanımında, çamaşırı elde yıkamak, uzun süre bulaşık yıkamak gibi aktiviteler yüzünden kol bölgenizde kısa süreli uyuşma problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda kol sıkışmasından farklı olarak dirsek sıkışması da meydana gelebilir. Kadınlarda genellikle sol yerine sağ kol karıncalanması yaşandığı yapılan çalışmalar ile belirlenmiştir. Bu aktiviteleri yaparken el ve kolunuzun duruşunun nasıl olduğuna bakın. Uygunsuzluk olması halinde duruşunuzu düzeltin.

Boyun Fıtıkları Yüzünden Sol Kolda Karıncalanma Yaşıyor Olabilirsiniz

Boyun fıtıklarından kaynaklanan sol kolda karıncalanma yaşanabilir. Boyun bölgesinde yoğun miktarda sinirler bulunur. Bu sinirler kola doğru yayılır. Yapılan araştırmalara göre özellikle orta boyun bölgesinden çıkan sinirlerin sol kolda karıncalanma ve uyuşma gibi problemlere neden olduğu bilinmektedir.Boyun fıtıklarına ek olarak nadir olarak beyinde görülen tümörler yüzünden damarsal bozukluklar meydana gelebilir. Bu bozuklar sonuç olarak karıncalanma ve diğer bozukluklara neden olur. Kolda meydana gelen bozukluklar vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilir. Özellikle sol koldaki karıncalanmalar sol bacağa kadar yayılım gösterebilir. Karıncalanma şikayetinin iyileştirilmesi için hastalığın tedavisini yapmak şarttır.

Karıncalanma Probleminin Olmaması için Sinirlerin Sağlıklı Beslenmesi Gerekir

Karıncalanma probleminin olmaması için sinirlerin beslenmesi şarttır. Sinirlerin beslenmesi için vücudun bölgelerine yeterli miktarda kan gitmesi gerekir. Bölgeye giden kanın kalitesi de çok önemlidir. Sağlıklı sinir beslenmesi için kişilerin mutlaka yeteri miktarda B12 vitamini alması gerekir. B12 vitamini ayrıca sağlıklı beyin gelişimi için gereklidir. Vitaminin eksik olması halinde kişiler aşağıdaki belirtileri yaşayabilirler:

 • Unutkanlık,
 • Ağız kenarında çıkan yaralar,
 • Saç dökülmesi,
 • Kilo kaybı,
 • Derecenin normal olmasına rağmen üşüme,
 • Odaklanma kabiliyetinin bozulması gibi problemler yüzünden şikayetçi iseniz hekiminiz ile görüşerek hangi vitamininizin eksik olabileceğini ölçtürün. Muayeneden sonra gerekli takviyeleri almaya başlayın.

Takviye olarak beslenme planınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu durum genellikle vitamin eksikliği ileri seviye olmayan durumlarda geçerlidir. Vitamin eksikliğinin daha ileri seviyede olduğu durumlarda ilaç kullanılması gerekebilir. İlaçların düzenli kullanılması, ilaçla birlikte beslenme önerilerine uymak eksikliğin kısa sürede giderilmesini sağlar.

İnme Geçirmek Üzere Olanların Sol Kolunda Karıncalanma Olabilir

İnme geçirmek üzere olanlarda sol kolda karıncalanma problemi yaşanır. Eğer sol kolda karıncalanma problemine baş dönmesi ve sersemlik gibi diğer belirtilerde hissediliyorsa kişinin inme geçirme ihtimali yüksek demektir. Kişi bu durumun farkında olduğu zaman güvenli bir yere oturmalı ya da uzanmalıdır. Çevresinde güvendiği birileri varsa durumu hakkında bilgi vermelidir. Yapacak vakit varsa mümkünse sağlık ekipleri çağrılmalı ya da çevredeki insanlardan bunu yapmasını istemek gerekir.

İnme geçirmek üzere olan bir kişide önce karıncalanma olur. Sonra sersemlik ve dönmesi görülür. Ardından inme vakayı izler. İnme geçiren bir kişinin ağzından kullandığı kelimeler net şekilde çıkamayabilir. BU nedenle inme geçiren kişiler ile iletişim kurmak zor olur.

Karpal Tünel Sendromu Karıncalanma Şikayetlerine Neden Oluyor

Karpal tünel sendromunda karıncalanma ilk ve en önemli belirti olarak görülür. Özellikle yanlış oturma ve duruş bozukluğuna sahip olan kişilerde karpal tünel sendromu meydana gelme olasılığı çok yüksektir. Bileğini sürekli zorlayan kişilerde de bu rahatsızlık görülür. Yanlış baskı uygulanması hastalığı tetikler. Kişilerin hayatlarını daha bilinçli yaşaması sayesinde hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilir. Duruşunuzun bozuk olduğunu fark ettiğiniz anda nasıl durduğunuzu düzeltin. Rutin yapmak zorunda olduğunuz işlerde (meslek gereği) mutlaka ellerinizi dinlendirmeye özen gösterin. Şikayetleriniz artarak devam ederse hekiminizi konu hakkında bilgilendirin.

Kola Giden Kan Akışının Durmasıyla Birlikte Karıncalanma Şikayetinin Meydana Gelmesi

Kola giden kan akışının durmasına bağlı karıncalanma görülmesine uykuya dalmak denir. Kolun herhangi bir kısmına giden kan akışının azalmasına çeşitli nedenler sebep olabilir. Bu sebepler ciddi hastalıklar olabileceği gibi kolun üzerine farkında olmadan yatmak da bir sebep sayılabilir. Giyilmiş kıyafetin kol kısmının olması gerektiğinden daha sıkı olması, takılar gibi materyallerin kol kısmını sıkması problemi yüzünden kan akışı olması gerektiğinden daha az olabilir. Buna bağlı olarak kolda karıncalanmalar meydana gelebilir. Kan akışının yavaşlamasına bağlı olarak kolun uyuştuğu durumda sorunun çözümü kan akışının düzeltilmesi olacaktır. Bu durum çoğu zaman ciddi hastalıkların belirtisi olmadığından endişe edilmesine gerek kalmaz.

Boyunda karıncalanma neden olur? Merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sol Kolda Karıncalanmanın Kalp Krizine İşaret Ettiği Belirtiler Nelerdir?

Sol kolda karıncalanmada kalp krizine giden belirtiler arasında:

 • Yorgunluk hissi,
 • Göğüs bölgesinde basınç,
 • Hazımsızlık,
 • Nefes darlığı,
 • Çene ağrısı,
 • Omuz ağrısı,
 • Sırt bölgesinde karıncalanma ile karışık ağrı,
 • Soğuk ter içinde kalmak,
 • Hafif baş dönmesi,
 • Kusma,
 • Mide bulantısı yer alır.

Eğer karıncalanma belirtisine ek olarak bunları gözlemliyorsanız çevrenizdeki insanları sağlık personelleri ile iletişime geçmesi için uyarın. Oturun ya da güvenli bir yere uzanın.

Sol Kolda Ağrıya Hangi Sebepler Neden Olabilir?

Sol kolda ağrıya sebep olan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fıtıklar yüzünden ağrı problemi yaşıyor olabilir. Özellikle bel fıtığı olması halinde kopan bir sinir disklerin üzerinde baskıya neden olabilir. Bu durumda kişi kol ve boyun bölgesinde ağrı problemi ile karşılaşacaktır.
 • Sinir sıkışması ve sinir iltihaplanması problemi sol kolda karıncalanma başta olmak üzere çeşitli problemlerin görülmesine neden olabilir.
 • Kırık çatlak ve kemikler kolun normal görünmesine rağmen meydana gelebilir. Dışarıdan her şey normal görülürken kişi içeriden yüksek şiddette ağrı hissedebilir.
 • Tendon iltihaplanması kemik ve kasların etkilenmesine neden olan doku bantları arasında yer alır. BU bantlar iltihaplandığı zaman kişi kol ağrısı yaşar.
 • Burkulma yüzünden ağrı şikayetinden muzdarip olabilirsiniz. Gerekli tedavi yöntemlerinden faydalanarak burkulma şikayetinin önüne geçebilirsiniz.
 • Vasküler sinir çıkış sendromu da ağrıya neden olur.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.