Sol ve Sağ Bacak Çekilmesi Nasıl Geçer? Neden olur, Ne iyi Gelir?

Sol ve Sağ Bacak Çekilmesi Nasıl Geçer? Neden olur, Ne iyi Gelir?

Sol ve sağ bacakta meydana gelen çekilmelerin giderilmesi için yöntemler bu problemden rahatsız olan kişilerin araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bacak çekilmesine çoğu zaman bacak ağrıları da eşlik eder. Bu nedenle kişiler ağrıları yüzünden gün içerisinde rahatsızlık duyarlar. İleri durumdaki vakalarda ise kişiler geceleri uykularından uyanarak uykusuzluk problemi ile karşılaşabilirler.

Hayat kalitesini düşüren bu problem yüzünden kişiler fiziksel aktivitelerini yerine getiremezler ya da bu aktiviteleri yerine getirirken zorlanırlar. Özellikle bu durum meslek olarak spor ile uğraşan kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olmaktadır. Bu durumun derecesine göre ise tedavileri mevcuttur. Çok ciddi sakatlanmalar meydana gelmediği durumlarda kişiler yalnızca birkaç gün içerisinde eski durumlarına dönebilirler.

Bacak Çekmesinin Nedenleri Nelerdir?

İnsanlar arasında bacak çekmesi olarak bilinen kas çekmesinin birden fazla nedeni bulunmakla birlikte, genellikle kas çekmelerinin ana nedeni kas ya da kas tendonunun yırtılması ya da gereğinden fazla zorlanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kasların fazla gerilmesi de bacak ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Genellikle ağır egzersiz ya da spor yapan kişiler de bacak çekilmesi sıkça görülen bir durumdur. Bu kişilerin özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kas Çekilmesinin Dereceleri Nelerdir?

Kas çekilmeleri derece derecedir. Kas zorlanmasına bağlı olarak çekilmeler farklı şiddetlerde görülmektedir. 1 inci 2 nci ve 3 üncü derece olarak farklı derecelerde kas çekilme dereceleri vardır. Bu derecelere göre tedavi uygulanması gerekmektedir.

  1. derece kas çekilmeleri en az acı veren kas çekilmeleridir. Bu çekilmeleri yaşayan kişilerin kaslarında çok az hasar mevcuttur. Hasarla birlikte az miktarda ağrı görülebilir. Kimi durumlarda ağrı görülmez, yalnızca gerginlik hissi hissedilir.
  2. derece kas çekilmeleri biraz daha ciddi vakalardır. Bu kas çekilmeleri sonucunda daha fazla kas hasarı oluşmuştur. Kas hasarı ile birlikte sakatlanan kişiler ciddi ağrılar hissederler. Sakatlanan bölgede kimi zaman morarmalar da gözlemlenebilir. Buna ilaveten şişlik ve ödem de görülebilir. Bu kişilerin en kısa zamanda sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir.
  3. derece kas çekilmeleri en ciddi kas çekilmeleridir. Bu sakatlanmada kas artık tamamen yırtılmıştır. Bu kişilerin sakatlığı bacaklarında ise ciddi diz ağrısı, kanama, morarma, şişlik, ödem ve acı yaşarlar.

Kas Çekilmeleri Nasıl Oluşur?

Sol bacak çekilmesi neden olur diye merak eden kişilerin bacak çekilmesinin nedeni pek çok farklı etkenden kaynaklanıyor olabilir. Genellikle kaslarda zorlanma yapılması, ani hareketlerde bulunulması ve kasların darbe alması ile kas çekilmeleri oluşur. Kaslara aniden yük bindirilmesi halinde bacaklarda sakatlık kaçınılmaz olacaktır. Tekme, düşme, sıçrama, ani patlayıcı yüklerin tümü kasları ezerek çekilmelere sebep olur. Peki, bacak kasılması neyin habercisi? Bacak kasılmaları genellikle kasların içerisindeki yaralanma ve kanamaların bir habercisidir. Çekilme hissine, dereceye göre kopma hissi de eklenebilir.

Kas Çekilmesi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kas çekilmesi yaşayan kişiler yaralanmanın ilk anında şiddeti bir şekilde yanma hisseder. İleri derece çekilmeler de bazen kopma hissi de yaşanabilir. Sakatlık yaşayan kişiler kopma sesini duyduklarını da belirtmişlerdir. Kas çekilmesi yaşayan kişiler bacaklarında menisküs ağrısına benzer ağrılar duyumsayabilirler. Bu ağrılar ile birlikte hareket kaybı yaşanır ve kişiler sakatlanan bölgelerini hareket ettirmekte zorlanılırlar. Yaralanmanın olduğu bölgede kanama olduğundan dolayı morarma ve şişkinlik gözlemlenir. Bacak çekilmesi doktor tedavisi gerektiren bir problem olduğundan bu belirtileri yaşayan kişilerin bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

Bacak Çekilmesi Yaşayan Kişiler Ne Yapmalı?

Bacak kas ağrısına ne iyi gelir diye merak eden kişilerin sakatlanmalarının ilk günlerinde ve sonraki günlerde uygulamaları gereken farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. İlk gün tedavilerinde amaç kasların yırtılması ve zorlanması ile oluşan hasarın büyümesini engellemek ve bölgeye gelen kanı azaltarak morarmaların ve şişmelerin önüne geçmektedir. Bu nedenle sakatlık yaşayan kişiler spor yapmamalı ve fiziksel aktivitelerini kısıtlamalılardır. Sakatlanan bacak yüksek seviyede bir yerin üzerine konulmalıdır. Bacağın altına yastık ve benzeri cisimler koyarak, bacak desteklenmelidir. Kasların desteklenmesi amacı ile kaslara bandaj da yapılabilir. Burada amaç kasların hareketinin önüne geçmektir.

Bacak Çekilmeleri için Soğuk Kompres Yapın

Soğuk kompres tedavisi oldukça basit ve bir o kadar da etkili bir tedavi yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Buz konulması ilk gün tedavilerinden biridir ve sürekli olarak yapılmaması gerekmektedir. Tedavi için yaralanan kas bölgesine soğuk su ya da buz torbası yardımı ile 20 dakika kadar bastırın. Cildiniz ile buz torbası arasına mutlaka bir havlu koyun. 20 dakikadan fazla cildinize soğuk tedavi uygulaması yapmamalısınız.

Kas Çekilmesinden Birkaç Gün Sonra Uygulanması Gereken Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Biraz dinlendikten sonra kalıcı tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmalıdır. Bu tedavi yöntemleri ile seviyede olan kas zorlanmaları için gereklidir. Basit kas çekilmelerinde uygulanılmasına gerek yoktur.

Kas tamiri için yüzeye sıcak kompres yapılmalıdır. Bu kasların onarılmasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında kaslar ciddi manada zarar görmüş ise fizyoterapi gibi uygulamalardan da yararlanılabilir.

Kişilerin sakatlığı 3 derece sakatlık ise doktorlar hastalarına kimi zaman kas kuvvetini artırmak amacı ile elektriksel uyarma tedavi yöntemini de uygulamaktadırlar.

Kas Çekilmesi Yaşayan Kişiler Spor Yapmaya Devam Etmeli midir?

Sakatlanan kişiler eğer ağrılarında ve diğer ikincil semptomlarında azalma gözlemliyor iseler, birkaç günlük bir dinlenmenin ardından spor yapmaya devam edebilirler. İyileşme gözlemlenmiyor ise tedavi yöntemi değiştirilmeli ve spor ya da ağır gelebilecek herhangi bir fiziksel aktivite yapılmamalıdır.

Kas Çekilmesi Yaşayan Kişilerin Spor Yaparken Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Sakatlık yaşayan kişiler spora dönmek istiyorsalar ya da zorunlulukları bulunuyor ise iyileşme durumunun görülmesi halinde spor yapmaya dönebilirler. Fakat spor yaparken bu kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Ağrı ve şişlik gibi etkiler görüyor iseler, spor aktivitesi yapılmaya son verilmelidir.

Yapılacak olan egzersizler kasların kuvvetini ve esnekliğini artırmaya yönelik olan sporlar arasından seçilmelidir. Yaralanan kas grubuna yönelik hareketler yaparken vücut zorlanmamalıdır. Örneğin sağ bacak sakatlandıysa ve sporda sağ bacak kasılması yaşanıyorsa spor yapılmaya devam edilmemelidir.

Spor aktivitesine dönmeden önce mutlaka bir hekimden onay almalısınız.

Kas Çekilmesi Yaşadıysanız Spora Dönmeden Bunları Kontrol Edin

  1. Özellikle diz ve bacak hareketi tam yapılıyor olmalıdır.
  2. Kas yaralanması olan bacak ile diğer bacak aynı kuvvette olmalıdır.
  3. Sakatlanmış kişiler düz koşu yapmaya elverişli olmalılardır.
  4. Sakatlamış olan bacağınızın üzerinde zıpladığınız zaman, hareketinizin kısıtlanmamış ve sağlam olması gerekiyor.
  5. Egzersiz sırasında tıkanmıyor olmanız gerekmektedir.

Bu maddeler kontrol edilmeden spora başlanmamasından fayda vardır.

Kas Çekilmeleri için Cerrahi Müdahale Yapılması

Çoğu zaman kas çekilmeleri için ağır tedavi yöntemleri ya da ameliyat gerekmez. Bu durum yalnızca 3 derece kas çekilmeleri için geçerlidir. Genellikle sakatlanan hastalar ciddi cerrahi müdahaleye gerek duymadan iyileşirler. Bacak çekilmelerinde ağrılar dayanılmaz ise bacak ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir sorusunun cevabı araştırılarak bir ağrı kesici kullanılması tek ilaç müdahalesi olmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.