Solaryum Kanser Yapar mı?

Solaryum kanser yapar mı, zararları ve etki ettiği hastalıklar nelerdir? Solaryumun kanser riskini arttırdığı uzman kişiler tarafından kanıtlanmaktadır. Zararlı ışınların vücuda teması kanser riskini fazlasıyla arttırmaktadır. Solaryumun zararlarına dair bilgilere ulaşmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Solaryum Kanser Yapar mı?

Solaryumdan kanser riskinin arttığı uzman hekimler tarafından kanıtlanmıştır. Zararlı ışınların direk vücuda temas etmesi halinde kanser riski yükseliyor. Solaryumdan kanser olmamak için mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Konu hakkında son noktayı sağlık bakanlığı koydu. Bakanlık, solaryumun kanser yaptığına dair bir açıklama yayınladı. UV ışınlarının tıpkı sigara için olduğu gibi vücutta biriktiği tespit edildi. Bu birikim zamanla kansere yol açar. Bu sebeple güneş altında uzun süre çalışması gereken işçilerin de risk altında oldukları bilinmektedir. Güneş koruyucu kremler kullanmak, şapka kullanmak ve buna benzer önlemler almak kişilerin kanser riskinin düşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca deodorantın kanserle ilişkisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Solaryumdan Kanser Olma Riski Çalışmalarla Kanıtlanmıştır

Solaryum ile kanser riski arasındaki ilişki bir dedikodu olmaktan fazlası. Çünkü artık bakanlık da dahil olmak üzere konu hakkında açıklama yaptı: solaryum kanser yapıyor. Özellikle solaryuma giren ve korumasız şekilde UV ışınlarına maruz kalan kişilerin cilt kanserine yakalanma ihtimali yüksek oluyor. Solaryuma giren kişilerin cildinde küçük pullanmalar meydana geliyor. Melanom adı verilen cilt kanseri riski bu kişiler arasında yaygın görülüyor. Eğer bu kırmızı döküntüler sizde varsa ve döküntüler ile birlikte batma, ağrı, yanma ve kaşıntı gibi belirtileri gözlemliyorsanız vakit kayıp etmeden uzman bir hekime görünmeniz gerekiyor.

Uzman hekime gidip gerekli tedavilerin yapılmadığı durumda, hastalık tablosu hızlanma sürecine giriyor. Ayrıca ciltte yaralanma ve ülser oluşumu gibi diğer şikayetlerde meydana gelebiliyor. Melanom kanseri çoğu zaman kendini vücuttaki bir bende değişiklik ile gösteriyor. Kişinin kendi vücudundaki değişiklikleri iyi gözlemlemesi gerekiyor.

Sağlıklı bir Cilde Sahip Olmak için Solaryuma Girmeyin

Solaryum sağlıklı cilt olmasının önüne geçiyor. Solaryuma giren kişilerde yaşlılık süreci hızlanıyor. Solaryuma giren kişilerin cildi kalınlaşmaya başlar. Çünkü cilt altındaki destek dokusu azalmış olur ve cilt kalınlaşmaya başlar. Cildin nem ve su doygunluğu azalır. Cilde dıştan bakıldığı zaman sağlıksız bir görüntü oluşur.

Solaryuma giren kişilerin cildinde lekelenmeler başlar. Solaryuma girmeden önce eğer kolanya, parfüm, ıslak mendil ve buna benzer ürünler kullanırsanız, ürünlerin kullanıldığı bölgelerde açık renkli lekelenmeler meydana gelir. Bazı ilaçların kullanılması da kişilerde alerjik reaksiyonun görülmesine neden olarak lekelenme problemine neden olabilir. Özellikle cilde sürülerek uygulanan ilaç kullanılan zamanlarda solaryuma girmemek önerilmektedir.

Solaryuma Giren Kişilerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Solaryum giren kişilerin sayısının artması söz konusudur. Dolayısı ile buna bağlı olarak kanser vakalarında da artış meydana geliyor. Bronzlaşmak için etkili bir yöntem olan solaryum Türkiye’nin dört bir yanında kullanılmaktadır. Solaryuma girilmeden önce dikkat edilmesi noktaları göz ardı etmemek gerekiyor. Çok uzun sürelerde solaryumda bulunan kişilerde kanser meydana gelme riski yüksek oluyor. Hekimler kişileri solaryuma girmemeye davet ediyorlar. Özellikle sarı saçlı, yeşil gözleri olan, kızıl tenli ve beyaz tenli olan kişilerin güneş ışığına karşı çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. İlla güneşlenilecekse, güneşin dik geldiği saatlerden ziyade, akşam ya da sabah saatlerinde güneşlemenin daha sağlıklı olduğu söyleniyor. Güneşlenen kişinin mutlaka yeterli SPF koruyucu özelliği olan kremler ile ciltlerini koruma altına almaları gerekiyor.

Solaryumdan Kanser Olmamak için Dikkat Edilmemesi Gerekenler Nelerdir?

Solaryumdan kanser olmamak için dikkat edilmesi gereken noktalar göz ardı edilmemelidir. Bu noktalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğer vücutta dövme varsa, solmalara karşı korunmaları gerekir.
 • Hamile kişiler solaryuma girmemelidir.
 • Aşırı güneş yanıklarının söz konusu olduğu durumlarda cildin iyileşme süresine kadar solaryuma girmemek gerekir.
 • Solaryuma girmeden önce kontak lenslerin çıkarılması gerekir.
 • 16 yaşında küçük olanların solaryuma girmesi sakıncalıdır.
 • Şeker, epilepsi ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkları olan kişilerin doktor danışmanlığı almadan solaryuma girmemesi gerekir.
 • Cilt tipi 1 olan kişiler için solaryuma girilmesi uygun değildir.
 • Antibiyotik kullanan kişilerin solaryuma girmemesi gerekir.
 • Yılda en fazla 50 solaryum seansına girilmelidir. Fazlası cilt hekimleri tarafından önerilmemektedir.
 • Seansa girdikten sonra 2 gün ara vermek gerekir. Bu sırada renk hücreleri kendilerini yenilemiş olur.
 • Solaryum seansına girmeden önce vücudunuzda varsa parfüm, deodorant ve benzeri ürünleri tamamen temizlediğinizden emin olun.
 • Solaryum cildin bir miktar kurumasına neden olacağında nemlendirici kremlerin kullanılması gerekir.
 • Eğer regl döneminde iseniz solaryuma girmeyin.
 • Ağda, cilt bakımı, kalıcı makyaj gibi ciltte hassasiyet oluşmasına neden olan işlemlerden sonra solaryuma girmemek gerekir.
 • Solaryumdan kanser olmamak için uygun güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekir.

Doğum kontrol hapı kanser yapar mı? Gerekli bilgiler yazımız içerisindedir.

Kanserden Korunmak için Beslenme Düzeninizi Gözden Geçirin

Kanserden korunma sağlamak adına beslenme düzeni çok önemlidir. Sağlıksız beslenmek kanser vakalarının artmasına neden olur. Sağlıklı tercihler yaşamınızın kalitesini artırmakla beraber bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler hastalıklara daha zor yakalanırlar. Kanser de bu hastalıklardan bir tanesidir. Beslenme düzeni olarak aşağıdaki öneriler daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır:

 • Gece geç saatlerde yemek yememeye özen gösterin.
 • Kızartma ve buna benzer yağlı yiyecekler tüketmeyin. Eğer yağlı yiyecekler tüketecekseniz bu yağların doğal olmasına özen gösterin. Ceviz yağı gibi kuru yemiş yağları, zeytinyağı faydalı yağlar arasında yer alır. Ayrıca balık yağı mutlaka besin yolu ya da ilaç takviyesi yöntemi ile alınması gerekir.
 • Kansorejen içeriğe sahip besinler tüketilmemelidir. Hazır yiyeceklerin bir çoğunun kanserojen içeriğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hazır yiyecekler yerine ev yemekleri tercih etmeye özen gösterin.
 • Mevsime uygun sebze ve meyveleri tüketin. Günde 5 tane meyve ve sebze tüketebilirsiniz.
 • Yanık oluşumu olan ve sertleşmiş yiyecekleri tüketmeyin. Yanık olan yiyecekleri yemek kansere yakalanma riskinin artmasına neden olur.
 • Buharda pişirme ve haşlama gibi yöntemler sağlıklı pişirme sağlarlar. Mümkün olduğunca bu yöntemle pişmiş yiyecekler ile beslenin.
 • Şekerden uzak durun. Meyvelerin içinde yer alan doğal şeker ile şeker ihtiyacınızı karşılamaya çalışın.
 • Eksik vitamin ve mineralleriniz varsa bu eksiklikleri tamamlamak için uygun beslenme planı hazırlayın ya da besin takviyesi almaya başlayın.

Kanser Olmamak için Güneşten Korunmak Şart

Güneşten korunarak kanser olmamak için çeşitli önlemler alınması gerekiyor. BU önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneş ışınlarına ışınların dik geldiği zamanlarda maruz kalmamak gerekir. Sabah ve akşam saatlerinde gelen ışınlar insan sağlığı açısından daha uygundur.
 • Güneşe çıkacağınız zaman en az 30 dk öncesinden koruyucu krem uygulaması yapmanız gerekir.
 • Yalnızca güneş değil, UV ışınlarına maruz kalınmasına neden olan solaryumdan önce de krem kullanmak gerekir. Solaryuma özel güneş koruyucu kremler tercih edilebilir. Solaryumdan kanser olmamak için bu kremlerin düzenli kullanılması gerekir.
 • Krem tercihi yaparken kişinin kendi cilt tipini tanıması çok önemlidir. Yağlı ciltlerin yağ bazlı ürünleri tercih etmesi doğru olmaz. Bunun yerine su bazlı ürünler kullanılarak cildin nem dengesi sağlanabilir.
 • Kremlere ek olarak güneşe çıkmadan önce şapka kullandığınız zaman da güneşin zararlı etkilerinden kendinizi önemli ölçüde korumuş olursunuz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.