Sonbaharda Yurtdışı Tatili için Vizesiz Gidilen 5 Ülke ve Nedenleri?

Sonbaharda Yurtdışı Tatili için Vizesiz Gidilen 5 Ülke ve Nedenleri?

Sonbaharda yurtdışı tatili için vizesiz gidilen ülkeler size harika bir tatil deneyimi yaşatacaktır. Üstelik vize almak zor olduğu için bir de vizeyle uğraşmadan, erken uçak biletleri imkanlarından da yararlanarak bu ülkeleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Ukrayna

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, harika bir tatil planı için en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Hem tarihi hem kültürel alanları ile çok beğeneceğiniz Ukrayna ayrıca gece hayatıyla da dünya çapında adından söz ettiren ülkeler arasında yer almaktadır.

İstanbul’dan uçakla gidebileceğiniz Ukrayna, yaklaşık olarak 2 saat uzaklıktadır. Yani daha önce uçağa binmediyseniz bile 2 saatlik yolculuk sizi ürkütmesin.

Vizesiz gidilebilecek çok fazla ülke varken ilk olarak Ukrayna’dan bahsetmemizin sebebi öncelikle gezilecek çok fazla yeri olmasıdır. Özellikle yurt dışına ilk defa çıkacaksanız, aynı anda çok fazla yeri gezerek dolu dolu bir tatil yapabilirsiniz. Bu nedenle Ukrayna’yı tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Başka bir neden ise Ukrayna’nın çok uzak olmamasıdır. Sadece 2 saatlik bir uçak yolculuğu ile Ukrayna’ya gidebilirsiniz.

Ukrayna yeme içme ve toplu taşıma konusunda çok uygun fiyatlar sağladığı için maddi olarak da sıkıntı yaşamazsınız. Sadece kalacak yerleri ve uçak biletleri biraz pahalı olabilmektedir. O nedenle erken rezervasyon imkanlarını kaçırmamanız çok önemlidir. Böylece bu iki durumu da daha az ücret ödeyerek halledebilirsiniz.

Karadağ

Hem doğal hem de tarihi yapıları ile dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Karadağ da vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle Kotor ve Budva gibi şehirlerine mutlaka gitmeniz gereken Karadağ’a gitmek istiyorsanız İstanbul’dan uçakla gidebilirsiniz. Tek sefer olduğu için sadece başkent Podgorica’ya gidilebilmektedir. Yani diğer şehirleri ziyaret etmek için gezi planınızı güzelce yapmanız ve ulaşım hakkında ayrıntılı bilgiler alarak gitmeniz daha mantıklı olacaktır.

Sonbaharda Karadağ’ı önermemizin pek çok sebebi var. İlk olarak hava durumu açısından en rahat sonbahar aylarında gezebilirsiniz. Tabii bu tek başına yeterli bir sebep değil. Başka bir sebep de Karadağ’ın çok güzel doğal alanlara özellikle de dev yeşil dağlara sahip olmasıdır. Bu mükemmel dağlar arasından kusursuz Adriyatik manzarasını seyretmek istiyorsanız sonbahar aylarını seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Kotor ve Budva şehirleri içerdikleri tarihi ve kültürel detaylarla sizleri Orta Çağ’a kadar götürecektir. Kendinizi tamamen başka bir dünyada hissetmek için mutlaka bu şehirleri gezmelisiniz. Hatta gezinizin daha dolu olmasını istiyorsanız öncesinden araştırma yapabilir ya da rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Karadağ genel olarak uygun fiyatlı olsa da bazı bölgelerinde fiyatlar kur farkından da kaynaklı olarak yüksek olabilmektedir. Bu durumu hem kalacak yer ararken hem de uçak bileti almadan önce fark edebilirsiniz. Daha uygun fiyatlarla uçmak ve kalacak yer ayarlamak için gezinizden en az 1 – 2 ay öncesinde bunları ayarlamanız gerekmektedir. Böylece daha az para ödeyerek, vizesiz deniz tatilinin tadını yurt dışında çıkarabilirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan da ülkemizden vizesiz gidilen ülkeler arasında yer almaktadır. Genellikle ilk defa yurt dışına çıkacak ya da çok para harcamak istemeyen kişiler Sırbistan’ı tercih etmektedir.

Sırbistan’ın çok sık tercih edilmesinin ilk nedeni çok ucuz olmasıdır. Bir diğer sebebi de eğlenceli bir ülke olarak bilinmesidir. Zaten öncesinde yıllar boyunca Osmanlı tarafından kullanıldığı için ülkenin mimarisi ve tarihi yapıları da çok yabancı gelmeyecektir. Hem tarihi yerlerde hem de sokaklarda Osmanlının izlerini bulabilirsiniz.

Vizesiz gidilen ülkeler arasından Sırbistan’ı seçmemizin bir diğer nedeni de komşu ülkelerine de vizesiz gidilebiliyor olmasıdır. Yani Sırbistan’a gittikten sonra hemen sınırında bulunan Bosna Hersek ya da Makedonya’ya da vizesiz olarak rahatlıkla gidebilirsiniz. Böylece tek seferde birden fazla ülkeyi gezmiş olacağınız için Sırbistan gezisi sizin için çok mantıklı olacaktır.

Diğer tüm ülkeler gibi Sırbistan için de mutlaka gitmeden önce uygun fiyatlarla uçak biletlerini ve kalacak yerlerinizi ayarlamalısınız. Sırbistan’da her şey gibi kalacak yer fiyatları da çok yüksek değildir. Ancak uçak biletleri tahmin ettiğinizden daha pahalı olabilir bu nedenle öncesinde ayarlamanız çok daha iyi olacaktır.

Bolivya

Güney Amerika’nın tam kalbinde bulunan Bolivya da Türkiye’deki yaz sıcaklarından isyan eden insanların ilk tercihi olmalıdır. Sonbahar aylarında Bolivya’ya gittiğinizde hava sıcaklıklarının normal seviyelerde olduğunu göreceksiniz. Zaten sonbaharda önerilmesinin ilk sebebi de bu durumdur.

Bolivya çok sayıda aktivitenin gerçekleştiği en hareketli ülkelerden bir tanesidir. Brezilya, Arjantin, Şili ve Peru gibi ülkelerin tam ortasında kalan Bolivya’da hayran kalacağınız doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Bolivya sizin için harika bir seçim olacaktır.

Doğal güzellikleri haricinde zengin kültürü ve tarihiyle de dikkat çeken bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Yani sadece doğal güzellik olarak düşünmek hata olacaktır. Üstelik bunlara ek olarak eğlence hayatının da ülkemize göre çok daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hem bir Güney Amerika ülkesidir hem de oldukça eğlenceli bir halkı bulunmaktadır.

Bolivya’yı tavsiye etmemizin son sebebi ise oldukça ucuz olmasıdır. Özellikle diğer Güney Amerika ülkeleri ile karşılaştırıldığı zaman çok daha ucuz olduğu açık bir şekilde görülebilmektedir. Bu nedenle mutlaka sonbahar aylarında tercih edilmesi gereken ülkelerden bir tanesidir. Üstelik vizesiz olduğu da göz önünde bulundurulursa, ne kadar mantıklı bir seçim olacağı tekrardan anlaşılabilmektedir.

Vize konusunda da vizesiz kalma durumu sadece ilk 90 gün için geçerlidir. Yani vizesiz bir şekilde Bolivya’ya gitmek isterseniz yaklaşık 2.5 – 3 ay kalma şansınız olacaktır. Ancak bu çok büyük bir sorun değil zira bu süre Bolivya’yı gezmeniz için gayet de yeterli olacaktır.

Fiji Adaları

Sonbaharda yapacağınız yurt dışı tatilini son derece farklı bir şekilde geçirmek istiyorsanız son olarak sizlere Fiji Adaları’nı önereceğiz. Vizesiz tatil yapmak için seçebileceğiniz Fiji Adaları, çok farklı etkinlikler ile sizlere sıra dışı bir tatil deneyimi yaşatacaktır.

İlk olarak Fiji Adaları’nda çok yoğun bir şekilde dalışlar yapıldığı bilinmektedir. Profesyonel olarak eğitim almadıysanız ya da daha önce hiçbir şekilde dalış yapmadıysanız da oradaki eğitmenler sayesinde küçük ve kısa dalışlar yapma imkanınız olacaktır.

Oldukça sevimli bir ada ülkesi olan Fiji, ülkemize göre çok daha sıcak bir ülkedir. O nedenle sonbahar aylarında tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ayrıca tam olarak kendinizi tropikal bir ortamda hissedeceğinizin garantisini de verebiliriz. Bunu hem ada olması hem de doğal tropik güzellikleri sağlamaktadır.

Fiji Adaları’nı tercih etmeniz gerektiğinin bir kanıtı da plajlarıdır. Harika bir deniz tatili istiyorsanız tertemiz ve masmavi denizleri ile Fiji Adaları’nı çok beğeneceksiniz. Yemek konusunda da gittiğiniz ülke bir ada olduğu için lezzetli balık seçeneklerinin tadına bakabilirsiniz. Hatta Fiji’ye özel olarak hazırlanan değişik yemekler bulunmaktadır. Eğer damak tadınıza uygun seçenekler bulursanız onların da tadına bakarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Son olarak halk da çok yardımsever olduğu için adadaki tatiliniz boyunca hiçbir sorun yaşamadan kusursuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.