Stres Kanser Yapar mı?

Stres kanser yapar mı, neden olduğu hastalıklar nelerdir ve nasıl üstesinden gelinir? Merak edilen sorularınızın cevaplarına yazımız içerisinden bakabilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre stres kansere neden olan en tehlikeli unsurların başında gelmektedir. Gerekli bilgilere ulaşmak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Stres Kanser Yapar mı?

Stresten kanser vakalarının görüldüğü bilinmektedir. Yapılan çalışmalara göre stres unsuru diğer kanserojen maddeler ile kıyaslandığı zaman en tehlikeli özellikteki etkendir. Stresin bu kadar etkili olmasının sebebi ise bağışıklık sisteminde tahribata yol açması. Stres yalnızca kanser değil, kanser dışında diğer hastalıkların da meydana gelmesine neden oluyor. Endişe ve kaygı gibi strese benzer duygular da kanserin meydana gelme riskini artırmış oluyor. Daha az hasta  olmak ve sağlıklı kalmak için stresten uzak kalmak ve stres yönetimi kabiliyeti geliştirmek şart.

Stres Kanser Vakalarına Sebep Oluyor

Stresten kanser vakaları görülmesi artık şaşırılmayan bir konu haline geldi. Stres yaşamın her alanında ayrılmaz bir parça olarak görülüyor. Stres unsurlarına sokakta, işte, evde okulda her yerde rastlıyoruz. Stres yüzünden vücut yoruluyor. Stresin altında vücutta çeşitli hormonlar salgılanıyor. Bu hormonlar vücudun dengesinin bozulmasına neden oluyor. Stresin yoğunlaşması cinsel hayatı da etkiliyor. Yüksek strese uzun süreler maruz kalan insanların cinsel hayatı son buluyor. Stres kanser yapıyor ve kanser vakalarının bir kısmı ölüm gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bağırsaklarda gaz oluşması, kalpte aritmi, midede ülser ve reflü gibi problemler stres yüzünden oldukça sık görülüyor.

Ayrıca çikolatanın kanserle ilişkisini inceleyebilirsiniz.

Stres Yüzünden Bağışıklık Sistemi Alt Üst Oluyor

Bağışıklık sistemi stres yüzünden harap oluyor desek yalan olmaz. Öyle ki stresin bağışıklık üzerinde yaptığı etkilerin tam olarak anlaşılması için bir bilim dalı bile kurulmuş. Bu dalın yaptığı çalışmaların bir sonucuna göre duygusal acılara tepki veren streslerin özellikle önemli olduğu biliniyor. Hayatta zorlanan kişilerin duydukları stres bağışıklık sisteminin büyük zarar görmesine neden oluyor. Stres hormonları yüzünden sinir sistemi harekete geçmiş oluyor. Bu hareketle birlikte kalp atışları daha da hızlanıyor, tansiyon artıyor ayrıca saldırılara karşı hazır hale gelmek için vücuttaki bütün kaslar geriliyor. Bu tepkiye kaç ya da savaş tepkisi adı veriliyor. Tepki, taa atalarımızdan geliyor.

Aslında her gün bedenimizde kanser hücreleri üretiliyor. Bağışıklık sisteminin aktif olarak çalışması sayesinde kanserli olan hücreler anında öldürülüyor. Ne zamanki bağışıklık sistemi görevini yerine getiremeye başlıyor, işte o zaman kanserli hücre sayısı da artmaya başlıyor. Stresten uzak durmak, bağışıklık sistemini güçlü tutmak her bireyin kendi ellerinde olan bir durumdur. Bunları göz ardı etmemek gerekiyor.

Strestin Yarattığı Tahribatı Önlemek için Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Öneriler

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarayacak öneriler sayesinde kendinizi kanser ve buna benzer hastalıklardan koruyabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşağıdaki öneriler size yardımcı olacak:

 • Günde en az 8 saat uykunuzu uyuyun. Uyduğunuz ortamın ışık almamasına dikkat edin. Ortamın temiz havalı ve gürültüden uzak olması da çok önemlidir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin.
 • Hareket edin. Merdiven kullanın, asansöre bir süre hayır deyin. Aracınız ile bir yerden bir yere gitmek yerine bisiklet tercih edin ya da yürüyün.
 • Hastalıklarınız varsa, bunların altında yatan nedeni bulun ve tedavi olun. Hastalıklar tedavi edilmekleri zaman daha büyük problemlerin meydana gelmesine neden olurlar.
 • Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Stres kanser yapan nedenlerin başında gelmektedir. Sevdiğiniz işlere zaman ayırmak, hobiler edinmek ve iyilik yapmak stres seviyenizin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olur.
 • Gereksiz yere ilaç kullanmayın. Kullandığınız ilaçları hekime söylemeden bırakmayın. İlaçların yan etkileri sizi rahatsız ediyorsa durum hakkında hekiminizi bilgilendirin.

Stresin Uzun Vadede Yol Açtığı Problemler Nelerdir?

Stresin yol açtığı problemler kısa vadeli ve uzun vadeli olarak iki farklı şekilde ele alınabilir. Uzun vadede stres aşağıdaki problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

 • Oyalanma ve erteleme problemleri,
 • Sigara içme alışkanlığının ortaya çıkması,
 • Abur cubur ve zararlı yiyeceklerin tüketimi,
 • Uzun süre bilgisayar ve TV karşısında vakit geçirmek,
 • Aileden ve arkadaşlardan kendini soyutlamak,
 • Sosyal faaliyetlerden uzaklaşmak,
 • Çok fazla uyku uyumak,
 • Sorunlarla yüzleşmek yerine sorunlardan kaçmak,
 • Fazla alkol almak,
 • Öfke patlamaları,
 • Şiddete eğilim gösterme,
 • Problemler için başkalarını suçlu göstermek stresin yol açtığı ufak boyutta sorunlar arasında yer alır.

Sosyalleşmek Stresten Kaynaklanan Kanser Vakalarının Önüne Geçiyor

Sosyalleşerek stresten uzaklaşmak stres yönetimi yöntemi olarak bilinir. Sosyalleşmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

 • Eski arkadaşlarınızı arayarak nasıl olduklarını öğrenin.
 • İş yerinden arkadaşlarınız ile iş dışında faaliyetler yapın.
 • Arkadaşlarınız ile filme ya da konsere gidin.
 • Haftada en az 1 kere dışarıda sevdiğiniz biri ile yemek yiyin.
 • Bir kursa katılın, klübe üye olun. Burada yeni insanlarla tanışın.
 • Güvendiğiniz insanlar ile dertlerinizi çekinmeden paylaşın. Onların tavsiyelerini alın.
 • Çevrenizi sizi anlayan ve sizinle birlikte olmaktan hoşlanan kişiler ile çevreleyin.

Sigara kanser yapar mı? Merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Stres Kanser Vakalarını Azaltmak için En Etkili Yöntem Sağlıklı Yaşam Tarzı Benimsemek

Stresten kaynaklanan kanser vakalarını azaltmak için sağlıklı yaşam tarzı ile bu vakaların meydana gelmesine engel olabilirsiniz. Sağlıklı yaşam tarzı kısa sürede yapılan bir şey değildir. Hayatın içine dahil edilmesi gerekir. Sağlıklı yaşam önerilerinden faydalanarak kendinizi daha sağlıklı, güçlü ve iyi hissedebilirsiniz. Aşağıdaki öneriler daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir:

 • Yediğiniz içtiğiniz yiyeceklerin kalitesine dikkat edin. Besleyici gıdalar tüketin. Enerjinizin yukarıda olmasına yardımcı olun.
 • Güne başlarken mutlaka sağlam bir kahvaltı yapın.
 • Ana öğünlerin yanında sağlıklı ara öğünler tüketin. Kuru yemiş ve meyveler en sağlıklı ara öğünler arasında yer alır.
 • Yapılan araştırmalar yüksek oranda kafein almanın ve şeker tüketmenin duygu durumu üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu ortaya koymuştur. Kahve gibi kafein oranı yüksek olan içecekleri tüketmekten kaçının. Bunun yerine doğal bitki çaylarını tüketmeye özen gösterin.
 • Alkol stresten kaçınma yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Alkol ya da ilaç alımı stresin kaynağının çözülmesine neden olmaz. Alkol ve ilaçların verecekleri etkiler yalnızca geçici olur. Dertleriniz ne ise bunları görmezden gelmeyin. Sorunlarını ile yüzleşin ve onları çözmeye çalışın.
 • Yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun. Uzmanlar günde 8 saat uyku uyunmasını önermektedirler.
 • Stresle baş etme yöntemlerinin neler olduğunu öğrenin. Ya da kendinize özgü stresle baş etme yöntemleri geliştirin. Stres kanserin en çok görülen nedenidir. Stresten uzaklaşmak için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Doğada yürüyüşler kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Kanseri Önlemek için Stresi Yenmek Mümkün

Kanserin önlenmesi için stresin yenilmesi gerekir. Hayatınızın kontrolünün elinizde olduğunu unutmayın. Örneğin eğer televizyonda haberleri izlemenin stres seviyenizin yükselmesine neden olacaksa, televizyon izlemeye devam ederek kendi kendinize stres seviyenizin yükselmesine neden olmayın. Tam tersi bir durumun stres seviyenizin azalmasına yardımcı olduğunu fark ediyorsanız, bu aktiviteyi daha çok yapmaya özen gösterin. Meditasyon yapmak, yoga yapmak, hobiler edinmek gibi aktiviteler genel olarak insanlarda stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Sizde stresi azaltan aktiviteler daha farklı olabilir. Önemli olan bu aktivitelerin ne olduğunu bilmek ve buna uygun bir yaşam tarzı geliştirerek stres kanser kaynağı olmaktan çıkarmaktır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.