Sürekli Mide Bulantısı Nedenleri ve Sebepleri

Sürekli Mide bulantısı nedenleri ve sebepleri? Sürekli mide bulantısı halsizlik, ishal ve kusma yapar mı? Sürekli mide bulantısı psikolojik olabilir mi, ne iyi gelir, evde nasıl tedavi edilir yazımızdan okuyabilirsiniz.

Sürekli Mide Bulantısı Nedenleri ve Sebepleri

Zaman zaman bazı kişilerin karşılaşabildiği ve rahatsız edici boyutlara varabilen sürekli devam eden mide bulantılarının sebepleri ve tedavisi konusu mutlaka ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Zira normal şartlarda bir mide bulantısı kullanılan bir ilaç veya anlık bir sağlık problemi sebebiyle meydana gelir ve zaman içinde geçer.

Ancak bu bulantı sürekli hale gelmişse ve hiçbir şekilde geçmiyorsa bu durumda bu konunun uzaman bir ekim tarafından incelenmesi ve mutlaka bulantıya sebep olan etkenin bulunası gerekir. Bu etken bazen kullanılan bir ilaç olabileceği gibi bazen de tedavi edilmesi gereken bir hastalık da olabilir.

Sürekli Mide Bulantısının Sebepleri

Mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer konusu ve sürekli mide bulantısının nedenleri yaşa göre değişmektedir. Yetişkinler için mide bulantısı, genellikle bir enfeksiyonun ve besin zehirlenmesinin bir sonucu olarak, bazen de kişinin yüksek ateşi olduğu hareket hastalığı ve hastalıkların bir sonucudur. Çocuklar için, enfeksiyon, gıda zehirlenmesi, hareket hastalığı, aşırı yeme veya beslenme, öksürme ve çocuğun ateşi yüksek olan hastalıklar nedeniyle ortaya çıkma sık görülür. Nadir olmasına rağmen, sıkışık bağırsaklar, genellikle erken bebeklik döneminde, mide bulantısına neden olabilir.

Kronik mide bulantısı olan kişiler, bazı yiyeceklerin kokusundan mide bulantısı hissederler. Bazı insanlar ise uyurken bile mide bulantısı yaşarlar. Kronik bulantı tanımlanması zor semptomları içerebilir.

Sürekli Mide Bulantısı Tehlikeli midir?

Genellikle mide bulantısı zararsızdır, ancak daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bulantı veya kusmaya yol açabilecek bazı ciddi durum örnekleri ansefalit, menenjit, bağırsak tıkanması, apandisit, migren baş ağrıları ve beyin tümörlerini içerir. Mide bulantısı ilgili bir başka mesele de dehidrasyondur. Yetişkinlerin susuz kalma riski daha düşüktür çünkü genellikle susuzluk belirtilerini algılayabilirler.

Çocuklar, özellikle mide bulantısı ve kusma ishal olduğunda ortaya çıkarsa, susuz kalma riski daha yüksektir, çünkü küçük çocuklar genellikle sorunlarını ifade edemeyebilir. Özellikle yetişkinlerin şu görünür dehidrasyon belirtilerinin farkında olmaları gerekir; kuru dudaklar ve ağız, batık gözler, hızlı solunum ve nabız veya bebeklerde idrara çıkma azalması veya batık bir bıngıldak.

Sürekli Bulantı Belirtileri Nelerdir?

Kronik bulantı semptomlarını tanımlamak zor olabilir. Çoğu insan aşağıdaki gibi sıkıntılar yaşayabilir:

 • Kusmak üzereymiş gibi hissetmek
 • İştahsızlık
 • Aşırı terleme
 • Kontrolünüz olmadan gerçekleşen solunum ve karın kasılmaları
 • Karın ağrısı
 • Göğsünüzde, üst karın bölgesinde veya boğazınızın arkasında rahatsızlık hissi
 • Kusma

Sürekli Bulantı Sebebi Nedir?

Bulantı bir hastalığın kendisi değildir ve bir rahatsızlığın belirtisidir ve aşağıdakileri içeren sindirim sistemi ile ilgili birçok hastalığın belirtisi olabilir:

Gebelik

Kronik bulantı hamile kadınlarda, özellikle gebeliğin ilk üç ayında sık görülür ve gün boyu sürmesine rağmen genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılır. Birçok kadın için mide bulantısı gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar ve ikinci üç aydan sonra geçer, ancak bazı kadınlar tüm hamileliklerinde mide bulantısı görülür. Bulantı şiddetli olduğunda ve kusma eşlik ettiğinde, bu daha rahatsız edici bir durum olabilir.

Safra Taşları

Safra kesesi taşları, özellikle erkeklerin iki katı kadar taş biriktirebilen kadınlarda yaygındır. Safra kesesi taşları semptomlara neden olmaz, aynı zamanda sırt, omuz veya üst karın bölgesinde ağrıya ve sürekli mide bulantısı ama kusamama veya kusmaya da neden olabilir. Belirtiler yedikten sonra, özellikle de yüksek düzeyde yağ içeren bir öğün yerken daha kötü olabilir. Safra taşları çeşitli görüntüleme testlerinden biri ile teşhis edilebilir ve en çok safra kesesi ameliyatı ile tedavi edilir.

Reflü Hastalığı

Reflü, mide içeriği yemek borusuna geri döndüğünde ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Bu, mide ekşimesi, yetersizlik ve mide bulantısı semptomlarına neden olabilir. Belirtiler yemek yedikten sonra veya gece yattıktan sonra daha kötü olabilir ve özellikle mide asidi boğazın içine girerse bulantı omuriliğe neden olabilir. Kilo vermek gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra sigara, alkollü içecekler, kahve, çikolata, yağlı yiyecekler ve kızarmış yiyecekler gibi için potansiyel tetikleyicilerden kaçınılması da rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Migren

Migren baş ağrıları, baş ağrısı başlamadan önce veya baş ağrısı sırasında mide bulantısına neden olabilir. Baş ağrılarının teşhisi karmaşık olabilir çünkü farklı semptomları olan birkaç farklı migren tipi vardır. Tedavi, yaşam tarzı değişikliklerini ve ilaçları içerebilir.

Ülser

Ülser, midede, ince bağırsakta veya yemek borusunda yaralar olduğunda ortaya çıkar. Çoğu durumda ülserlere bir bakteri neden olur. Ülserlerin bir başka nedeni, bazı iltihap önleyici ilaçların kullanılmasıdır, ancak bu yaygın değildir. Ülserler sıklıkla ağrı veya rahatsızlığa neden olur. Ayrıca mide bulantısına, kaşıntılar ve kusmaya, iştahsızlığa, kilo kaybına ve küçük öğünlerden sonra bile rahatsızlık hissine neden olabilir.

Merkezi Sinir Sistemi Bozuklukları

İç kanama veya enfeksiyonlar gibi sinir sistemini etkileyen durumlar bulantı ile ilişkilendirilebilir. Bu koşullar ciddidir ve genellikle kafa karışıklığı, baş dönmesi veya bellekteki değişiklikler gibi belirtilerle birlikte görülür. Bu belirtiler ortaya çıkarsa ve bir kanama veya menenjit gibi bir enfeksiyondan şüphelenilirse, derhal tıbbi yardım istemek gerekir.

Hepatit

Hepatit, karaciğerin iltihabıdır ve bir virüs enfeksiyonu sonucu veya otoimmün hepatit veya alkolik hepatitten kaynaklanabilir. Hepatit akut veya kronik olabilir ve sarılık, ateş, baş ağrısı ve eklem ağrısıyla birlikte mide bulantısına neden olabilir. Tedavi, hepatitin nedenine bağlı olacaktır ancak yaşam tarzı değişikliklerinden antiviral ilaçlara ve steroidlere kadar doktor tavsiyesi ile başka tedaviler de uygulanabilir.

Fıtık

Bir fıtık karın duvarında zayıf bir nokta bulursa mideyi göğsün içine doğru iter. Fıtıklar ağrı veya rahatsızlığın yanı sıra reflü semptomlarına neden olabilir ve bazı durumlarda bulantı da olabilir. Küçük fıtıklar veya midede karıncalanmalar fark edilmeyebilir, herhangi bir belirtiye neden olmayabilir, hatta tedavi gerektirmez, ancak daha büyük olanlar ameliyat gerektirebilir.

Kolit Barsak Hastalığı

Bu hastalıklar, sindirim sisteminin çeşitli bölümlerinde iltihaplanmaya neden olur ve kronik bulantı ile ilişkilendirilebilir. Bazı durumlarda, bulantı ilaçların olumsuz bir etkisi olabilir veya bir komplikasyonun (bağırsak tıkanması gibi) bir sonucu olabilir.

Bağırsak Tıkanıklığı

Tıkanma, ince veya kalın bağırsakların tıkanmasıdır. Bir tıkanma, bozuk bağırsak dokusu veya bağırsakta bükülme gibi çeşitli nedenlerden biriyle ortaya çıkabilir. Genellikle, barsak tıkanıklığının en belirgin belirtisi ağrıdır, ancak bazı durumlarda bulantı ve kusma da olabilir. Tıkanmalar tıbbi bir acil durum olabilir, bu yüzden derhal doktora başvurmak önemlidir.

Pankreas Hastalığı

Pankreas, mideye sindirim için enzimleri ve kan dolaşımına hormonları salgılayan bir organdır. Pankreas iltihabı, pankreas iltihaplandığı zamandır, bu da yeme, ateş, bulantı ve kusmadan sonra daha da kötüleşen ağrı semptomlarına yol açabilir.

Pankreatit nadirdir ve bu hastalığa sahip kişiler ciddi bir durum olduğu için genellikle hastalanırlar. Tedavi, pankreatite neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır.

Kronik Bulantı Nasıl Teşhis Edilir?

Sürekli mide bulantıları mutlaka doktora anlatılması ve doktor tarafından sebebi araştırılması gereken ciddi bir konudur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuz size aşağıdaki teşhis yöntemlerinden bir veya birkaçını uygulayacaktır.

Kan testleri

Kanınızın bir örneğini kullanarak, aşağıdakileri içeren birkaç test yapılabilir ve halsizlik ve mide bulantısı nedenleri bu sayede anlaşılabilir:

 • Anemi ve enfeksiyon belirtileri aramak için tam kan sayımı
 • Elektrolit anormallikleri ve karaciğer sorunları için elektrolit ve böbrek fonksiyon paneli
 • Beslenme durumunuzu değerlendirmek için albümin testleri

Gastrik Boşalma Çalışması

Küçük bir öğün yedikten sonra yiyeceği midenizden ince bağırsağınıza ne kadar hızlı götürdüğünüzü incelemek için gelişmiş görüntüleme teknolojisi ve az miktarda radyoaktif malzeme kullanarak yapılabilir.

Kablosuz Kapsül İzleme Testi

Bu test sindirim sistemindeki asit seviyelerini, sıcaklık ve basınç değişikliklerini kaydetmek için bir hap içinde küçük bir kablosuz izleme sistemi ile yutmak şeklinde yapılır.

Kablosuz hareketlilik testi, midenizin, ince bağırsaklarınızın ve kolonun ne kadar çabuk boşaldığının anlaşılmasına izin verir. Vücudunuz bu akıllı hapı sindiremez ve sonunda bağırsak hareketi hap dışarı çıkar.

Mide Endoskopisi

Küçük, esnek bir tüp, küçük kamera ve özel aletlerin yardımıyla, ağzınızdan içeri girilir midenizdeki ve ince bağırsaklarınızdaki düz kasların ne kadar güçlü ve ne sıklıkta kasıldığını ve nasıl rahatladığı incelenir. Bu operasyon genellikle yarı anestezi altında tam bayıltmadan yapılır.

Özofagus Manometrisi

Burnunuzdan küçük bir tüpün özofagusunuza kadar uzatılması ile sindirim sisteminizdeki kasların kasılması kontrol edilir.

Otonom Fonksiyon Testi

Solunum testleri, ter testleri ve sindirim sisteminizi (otonom sinir sistemi) düzenlemekten sorumlu beyninizin bir kısmını değerlendirmek için muhtemelen ultrason içeren bir dizi test de yapılabilir.

Kronik Bulantı Tedavileri

Mide Bulantısına ne iyi gelir diye soranlar için sürekli bulantının nedenleri bulunduktan ve hastalık sebebi doktorlar tarafından teşhis edildikten sonra ihtiyacınıza en uygun tedavi doktorunuz tarafından uygulanır. Burada mide bulantısı ne iyi gelir merak edenler için aşağıdaki tedavi şekilleri kullanılabilir.

İlaçlar

Bulantı ve stres önleyici ilaçlar almanız semptomlarınızı hafifletebilir.

Tıbbi Beslenme Terapisi

Sindirim bozukluğu olan hastalara yardım etmekte uzmanlaşmış doktorlar ve diyetisyenler ile birlikte, bulantı tetiklemesinin daha az olası olduğu yiyecekleri bulmanıza yönelik bir çalışma yapılabilir. Bu esnada Ayrıca daha küçük ve hafif yiyecekler yemeye başlamanız gerekebilir.

Sıvı Kaybı Tedavisi

Bir sıvı kaybını telafi edici çözelti içmek, eğer mide bulantınız sık sık kusmaya neden olursa, kaybolan mineralleri ve vücut sıvılarını değiştirmenize yardımcı olabilir. Sıvı kaybının giderilmesi mide bulantısına kesin çözüm olmasa bile kendi içinde hayatidir.

Damardan Beslenme

Şayet sindirim problemleri çok ciddi ise bu durumda ihtiyacınız olan tüm beslenmeyi damarınızdaki bir kateter yoluyla özel sıvılardan alırsanız, bu tip beslenme, bağırsaklarınızın iyileşmesi için size zaman kazandırabilir veya midenizin kabiliyetini kaybettiğinde size yardımcı olabilir.

Tüp Besleme

Vücudunuz ağızdan yeterli besin almıyorsa yeterli beslenmeyi sağlamanıza yardımcı olmak için tüple beslenme uygulanabilir. Tüp ile besleme özel olarak formüle edilmiş sıvı besini doğrudan mideye özel bir tüp yoluyla ileterek yapılır. Genellikle yaşlı ve ağızdan beslenemeyen hastalarda kullanılır.

Basit Tedavi Yöntemleri

Bunların dışında sürekli mide bulantısı olanların veya mide bulantısı ne geçirir diye soranların aşağıdaki uygulama ve önlemlere dikkat etmesi de önerilir:

 • Zencefilli gazoz ya da papatya çayı gibi mideyi rahatlattığı bilinen içecekler
 • Kola veya kahve gibi midenizi üzebilecek kafeinli içeceklerden uzak durma
 • Susuz kalmamak için bol miktarda hafif sıvılar içmek
 • Midenin yiyecekleri daha yavaş sindirmesini sağlayacak şekilde küçük öğünler yemek
 • Sade pilav ve muz gibi midenizin sindirimi kolay olan yiyeceklerle yumuşak bir diyet uygulamak
 • Baharatlı, kızartılmış ve işlenmiş yiyecekler gibi midenizi bozabilecek yiyeceklerden kaçınmak
 • Antasit ilaçlar alınması

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.