Tansiyon Hastası Hangi Doktora Gitmeli?

Tansiyonu ne dengeler? Tansiyon neden yükselir? Yüksek tansiyon tedavisi nasıl olur? Yüksek tansiyon belirtileri tehlikeli derece nedir? Ani tansiyon yükselmesi belirtileri nelerdir? Tansiyon hakkında tüm detaylara yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Tansiyon Hastası Hangi Doktora Gitmeli?

Tansiyon hastası olanlar için gidilecek doktor kardiyoloji ya da dahiliye polikliniklerinde bulunan doktorlardır. Yüksek tansiyon problemi toplumun bir çoğunda görülür. Hastalığın tedavi edilmemesi halinde kalp hastalığı gibi ciddi problemlere neden olduğu bilinmektedir. Kalbinizin pompaladığı kan miktarı ne kadar yüksek olursa ve damar genişliği de düşük olursa, tansiyonunuz o kadar yüksek olacaktır. Tansiyon hastası olanlar hastalığın sinsi olması nedeniyle durumdan haberdar olmayabilirler. Hastalık yıllar içinde gelişebilir ve herhangi bir belirti vermeyebilir.

Kilo almak için gidilmesi gereken doktorlara bakabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Hastası Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon belirtileri kendini belli etmeyebilir. Bu nedenle hastalık sinsidir. Tansiyon kişinin hayatını tehdit edecek miktarda yükselse bile kişi durumun farkında olmayabilir. Çünkü ortada herhangi bir semptom yoktur. Bazı hastalarda burun kanaması, nefes darlığı ve baş ağrısı görülebilir. Fakat bu belirtiler spesifik olmadığı için kişi çoğu zaman tansiyonunun yüksek olduğunu anlayamaz. Hastalık ancak kişinin hayatının tehlikeye girdiği durumda ortaya çıkar. Diğer belirtiler arasında:

 • Kulaklarda çınlama,
 • Bacaklarda şişlik,
 • Yürürken ve merdiven çıkarken zorlanma,
 • Kendini yorgun hissetme,
 • Burun kanaması,
 • Çarpıntı,
 • Görmede bozukluk,
 • Yüksek kan basıncı,
 • Sık idrara çıkma isteği,
 • Gece uyanıp idrar yapmak yer alır.

Bu belirtiler ile karşılaşmanız halinde mutlaka uzman bir hekimi görmeniz gerekir.

Yüksek Tansiyon Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yüksek tansiyon görülmesinin nedenleri herkes için farklı olabilir. En sık görülen nedenler arasında:

 • Aşırı kilolu olmak,
 • Genetik faktörler,
 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olmak,
 • Şeker hastalığı,
 • Aşırı miktarda tuz tüketmek,
 • Ailede yüksek tansiyon öyküsünün bulunması,
 • Özellikle magnezyum, potasyum ve kalsiyum içeriği olan besinlerin az tüketilmesi,
 • Böbreğe giden damarlarda genetik bozukluklar,
 • Aort darlıkları,
 • Doğum kontrol hapı kullanımı,
 • Bazı ağrı kesici çeşitleri yer alır.

Bu kişilerde neden ne olursa olsun hekim tarafından kan basının normale dönüştürülmesi gerekir. Yüksek tansiyon hastalarında hastalığın altında yatan nedenin ne olduğu tespit edilerek buna uygun bir tedavi planı hazırlamak gerekir.

Tansiyon Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

Yüksek tansiyon hastalığında tanı koymak tedavi için elzemdir. Tanının konulması nasıl bir tedavi planı izleneceğine dair önemli bilgileri verir. Tanı mutlaka uzman kontrolünde olmalıdır. Uzman hekim size hastalığın derecesini söyleyecektir. Eğer yapılan incelemeler sonrasında kan basıncınız 140 90 mm hg üzerinde ise, hipertansiyon hastasısınız demektir. Elbette tanının konulması için yalnızca bu şartın sağlanması yeterli olmaz. Hekim hastayı detaylı fizik muayenesinden geçirecektir. Ayrıca hasta ekokardiyografi ve elektodiyogram adı verilen çeşitli testlerden geçirilir.

Tansiyon hastasının muayene gelmeden önce, (ölçümden en az 1 sa öncesinde) bir şey yememiş olmalıdır. Kişi dinlenmelidir. Sigara kullanımına ara verilmelidir. Kahve içilmemelidir.

Tansiyon Hastalığının Tedavi Edilmesi

Yüksek tansiyon hastalığında tedavi için kan basıncının 140 90 mm hg altına düşürülmesi esastır. Eğer yüksek tansiyon hastasında başka hastalıklar da varsa basınç miktarının daha da aşağı seviyelere düşürülmesi gerekir. Yüksek tansiyon tedavisi yapılırken kişinin bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerekebilir. Fakat asıl etkiyi kişiye hekim tarafından yazılan ilaç tedavisi yapacaktır.

Hastanın tedavi sürecini desteklemesi çok önemlidir. Tedavi süresi boyunca tuzlu besinleri yemekten kaçınmak gerekir. Ayrıca eğer kişinin fazla kilosu varsa, egzersiz ve beslenme yöntemi ile kilolarını vermesi gerekir. Kişinin erken tanı için adım atması tedavinin en önemli basamağından biridir. Erken teşhis konulması sayesinde hasta tedaviden daha iyi sonuç alır.

Diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi yüksek tansiyon için de hazırlanan tedavi planının kişiye özel olması gerekir. Tedaviden fayda görebilmek için hekimin önerilerine harfiyen uymak gerekir. Hekimin yazdığı ilaçlar hekim tarafından belirtildiği kadar kullanılmalıdır. İlaçlar çeşitli nedenlerden dolayı bırakılmamalıdır. Eğer hasta varsa ilacın yan etkilerinden dolayı ilacı bırakmak isterse, öncesinde mutlaka hekime danışmalıdır.

Dirençli Yüksek Tansiyon Tedavisi

Dirençli yüksek tansiyon tedavisi etkili yöntemler arasında yer alır. Şah damarı pili en etkili yöntemler arasında yer alır. İleri derecede kalp yetmezliği problemi yaşayanlarda bu tedavi yönteminden fayda sağlanmaktadır. Yüksek tansiyon hastası iseniz siz de bu tedavi yönteminden faydalanabilirsiniz.

Bu pil batarya sisteminden ibarettir. Kalp piline benzer fakat kalp pilinden daha pratiktir. Pilin yerleştirilmesi daha kısa sürede gerçekleştirilir. Pil, şah damarının üzerine ameliyat ile konulu. Basit bir işlem olduğundan endişelenmeye gerek yoktur. Pil sayesinde kan basıncı seviyesi yükseldiği zaman reseptör sistemin uyarılmasını sağlar ve kan basıncını düşürür. Bu pili almak için nefroloji, iç hastalıkları ya da kardiyoloji bölümlerini ziyaret edebilirsiniz. Uygulamanın bizzat damar cerrahisi tarafından yapılması gerekir.

Pilin takılmasının hastaya hiçbir yan etkisi olmaz. İşlem bittikten sonra hasta taburcu edilir. Uygulamayı yaptırmak için tercih ettiğiniz yerin konu hakkında uzman olmasına özen gösterin. Aksi halde sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

Ayrıca unutkanlık için hangi doktora gitmeli? Bakabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Tedavisi için Şah Damarı Pili Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şah damarı pili takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.
 • Aşırı kilolu iseniz kilo vermelisiniz.
 • Tansiyonunuzun kaç olduğu günde en az 2 kere ölçtürmelisiniz.
 • Doktorun verdiği tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmalısınız. Doktora danışmadan ilaçlarınızı kesmemelisiniz.
 • Düzenli olarak rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 • Şeker hastalığı başta olmak üzere hastalıklarınızı tedavi ettirmeli, kontrol altında tutturmalısınız.
 • Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı ve hazır gıdalar mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi için Kullanılan İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüksek tansiyon tedavisinde ilaçlar hakkında bilinmesi gerekenler halk tarafından yanlış biliniyor ve bu durum da tedavi sürecinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Toplumda tansiyon ilaçların kullanan kişilerde bağımlılık yaptığına dair bir inanış vardır. Bu inanış gerçek değildir. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz ve hekiminize danışmadan ilaçları kullanmayı bırakmamanız gerekir. İnsanların bir çoğunun tansiyon ilaçlarının böbreklerini ve karaciğerlerini olumsuz etkilediğini söyledikleri bilinmektedir. Oysa ilaçların etkisi herhangi bir organ için zarar verici değildir. Aksine eğer yüksek tansiyon tedavisi yapılmazsa bu organlar yüksek kan basıncı yüzünden zarar görecektir. İnsanlar tansiyonları düştüğü ya da yükseldiği zaman sarımsak ve limon tüketmeye yöneliyorlar. Oysa ki yapılan bilimsel araştırmalar bu besinlerin tansiyon seviyesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığını kanıtlamıştır. Bu besinler elbette tüketilmelidir. Fakat tansiyona çare olarak değil, sağlıklı ve dengeli beslenme kuralı olarak.

Yüksek Tansiyon Tedavisi için İlaçlar

Yüksek tansiyon tedavisinde ilaçlar şimdiye kadar bilinen en etkili tedavi yöntemleridir. Tansiyon hastası olanların bu ilaçları yüzde 50 oranında kullandıkları bilinmektedir. İlaç kullanıldığı zaman doktor önerilerine birebir uymak çok önemlidir. Eğer hastanın bir ilaca yan etkisi olursa, hekim bu ilaca alternatif başka bir ilaç önerecektir. Yüksek tansiyon için kullanılan ilaçların sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Hekim önerisi dozların dışına çıkılmamalıdır. Bir sorun olması, yan etkiyle karşılaşılması ya da şüpheli durum olması halinde hekim bilgilendirilmelidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.