Teknoloji Bağımlısı Çocuklar: Zayıf Eller ve Güçsüz Bileklerle Büyüyor

A+
A-
Teknoloji Bağımlısı Çocuklar: Zayıf Eller ve Güçsüz Bileklerle Büyüyor

Teknoloji bağımlısı çocuklar her zaman zayıf ellere sahip olmuyor. Bilakis bazı teknolojiler ile daha gelişmiş kemik yapısı ve daha güçlü bileklere sahip olabilirler. Bu, hangi teknoloji formundan değerlendirildiğine bağlıdır. Özellikle dokunmatik cihazlar çocuklarda zayıf eller ve güçsüz bilekler oluşmasına neden olabilir. Fakat bazı oyun sistemleri çocukların motor kasa sistemlerinin kol ve omuzlarının gelişmesine neden olabilir.

Fakat ideal biçimde bedenin her iki tarafının da eşit ve orantılı gelişmesi için sağ ve sol sistematiğin aynı şekilde kullanılması gereklidir.

Dokunmatik Ekran Bağımlısı Çocuklar

Dokunmatik telefonlar ve tabletler özellikle küçük çocukların en sevdiği oyuncakları arasında yer alıyor. Pratik ve kolay kullanım olması, işaret parmağıyla tüm cihazın bölümlerine giriş yapabilmesi, çocuklara cazip geliyor. Fakat el bileklerinin güçlenmemesine ve ellerinin daha zayıf olmasına neden oluyor.

Teknoloji bağımlılığı zararları arasında araştırmacılar, teknolojiyi fazla kullanan çocukların, kalemleri tutamadıkları küçük motor kasalarının gelişmediğini belirtiyor. Tablet kullanımlarının artmış olması çocukların okul öncesi ve ilköğretimin ilk basamaklarında, aktiviteleri kolay yapamamasına neden oluyor.

Işin diğer bir etkisi ise dokunmatik tabletlerde sürekli işaret parmağının kullanılıyor olması, fazlaca egonun gelişmesine en temel faktör olarak beliriyor. El parmakları arasında öfke, korku ve egoyu temsil eden ikinci parmak, çocukların ellerinde dijital bir dünya ile özgüveni çok da gelişmeden benmerkezciliklerinin fazlaca gelişmesine neden oluyor. Ailelerin yanında olan minik çocuklar ve ebeveynleri için bu bir sorun teşkil etmese de ileriki yıllarda sorumluluk, özgüven, sosyal ve iş yaşamı gibi konularda etkili olabilir.

Konsol Oyunları Bağımlılığı

Çocuklara küçük yaşlarda çeşitli konsol oyunlarına alıştırmak, dokunmatik cihazlarla olan oyun zamanlarından daha olumlu katkılar sağlar. Pek çok tuş kullanmanın yanı sıra sadece butona basma değil, yön modülünde döndürme, sağa sola opsiyon kullanımları ve minik konsol üzerindeki dokunmatik ped bölümünün bulunması parmak ve el gelişimine katkı sağlar. Motor kaslarının daha ideal çalışmasına kol ve omuzlarının daha hızlı gelişmesine yardımcı olur.

Teknoloji bağımlılığı nedenleri arasında sunulan PlayStation, faydalı teknolojiler arasındadır. Şayet çocukların doğal alanlarda oynamaları, sosyal etkileşim ve etkinliklerde bulunması sağlanabiliyor ise mutlaka gerçek oyun alanları tercih edilmelidir. Lakin evde uzun zaman geçiren çocuklar için tablet ve dokunmatik cihazlar yerine en azında fiziksel gelişim, sosyal iletişim ve gelişim ve yabancı dil gelişimi sağlayabilecek konsol oyunları tercih edilmelidir.

Fakat PS konsollarında da her iki elin çalışması, eşit şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Zira iki omuz, kol gelişimi arasında orantısızlık olabilir. Bir de dikkat edilmesi gereken konu, omurga yapısının düzenli gelişmesi için kullanılan koltuğun ergonomik olması önemlidir. Ekran başında geçirilen zaman uzun sürdüğünde omurga eğriliğine neden olabiliyor.

Nintendo Wii, bizzat spor aktivitelerinin yapılabilmesi için tasarlanmış ve fiziksel gelişimi sağlayan yararlı bir teknolojidir. Hem kadınlar için fitness, aorebik düzlemlerinin olması hem de Wii- Sport paketinde tenisten voleybola, basketboldan masa tenisine ve eskrime dek pek çok sporun aktif olarak yapılıyor olması, evde zaman geçiren çocuklar için gerçek bir fiziksel etkinliktir. Dolayısıyla teknolojiye hangi açıdan bakıldığı ve nasıl kullanıldığı önemlidir.

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Teknoloji bağımlılığı nasıl önlenir konusunda yapılan araştırmalar, çalışmalar genellikle farklı bir rutinin uygulanması ile başarısız sonuç verir. Çocukları oyun bağımlılığından uzaklaştırmak için kurslar, etkinlikler, aile ile kaliteli zaman geçirme gibi aktiviteler, aynı heyecanı sunmayacağı için çok başarılı değildir. Ayrıca saat koymak, sınırlandırma koymak veya ceza sunarak ödevlerle, ders başarılarıyla orantılamak gayet yanlış ve olmaması gereken etkinliklerdir.

Çocuklar her zaman oyunu seçer ve bunun için derslerini önemsiz hale getirmeye veya oyun oynamak için zor- sıkıcı bir ödeve katlanmak zorunda olmadığının rahatlığı olmalı. Psikolojide ve sosyal davranışların tamamında söylenenler değil örnek davranışlar yani rol- model sistemi geçerlidir. Çocuklara sürekli oyun oynamamaları gerektiği söylendiğinde bilinç altına iletilen mesaj, dilediğin kadar oyna, sürekli oyna gibi bir algı oluşturur.

Oyun bağımlılığını geçirmek için kitap almak, kitap okumaya teşvik etmek, kitaplardan tamamen soğutmak anlamına gelir. Dolayısıyla oyun oyundur ve başka bir alternatif ile kıyaslanmamalı, karşılaştırılmamalı ve yeri doldurulmaya çalışılmamalıdır. Küçük yaşlardaki çocuklarda teknoloji bağımlılığın geçirilmesi için;

  • Abaküslerle, legolarla ve bir bütün oluşturabileceği oyuncaklarla oynamasını sağlayın.
  • Akıllı oyuncaklar, bilgi temalı ve öğretim amaçlı olduğu için çocukların ilgisini çekmez.
  • Oyun oyundur ve gerçek oyuncaklarla oynanır. Dolayısıyla eğitim- öğretim sistemi içeren oyuncaklar, yumuşacık peluşlarla süslenmiş kitapları, okul öncesi çağlarda almayın. Çocuk zaten hayatının ¼, 1/3 kısmında eğitim görecek.
  • Kedi ve köpekler dışında canlıların olduğu bilinmeli ve araştırmacı yönünün gelişmesi için canlı beslenebilir, doğada keşfe çıkılabilir. Balıklar, su kaplumbağaları, iguanalar beslenebilir.

Fakat özellikle kuşların kafese kapatılmaması önemlidir. Çocukların büyürken insanoğlunun canlıları tutsak etme bilinci öğretilmemelidir. Bu nedenle su canlıları uygun su ortamı bulunduğunda yaşayabilir olduğu bilinci ve bir canlıyla ilgilenmenin, sanal hayvanlardan daha mucizevi olduğunu keşfedebilir. Sonrasında doğaya bırakmak, onun zaten karar vereceği bir eylemdir.

Teknoloji Bağımlılığından Uzaklaştırmak İçin Doğa Aktiviteleri

Böcekler, kurbağalar fen derslerinin en eğlenceli deney dersleri olarak günümüzde uygulanmıyor. Doğa aynı doğa çocuklarınızla bolca zaman geçirebilir, organizasyon olmadan herhangi bir kulübün etkinliği olmadan da doğayı keşfedebilirsiniz.

Ve en önemlisi çocukların hayal dünyalarının gelişmesini sağlamak. Bolca sohbet etmek, bazen onlarla çizgi film izlemek ve bazı oyunlarında onlara katılmak, etkinliklerinin kayda değer olduğunu gösterir. Teknoloji bağımlılığı ile ilgili yazılar ve uzmanların önerdiği makaleleri değerlendirerek, çocuklarla nitelikli zaman geçirebilirsiniz.

Çocuk bilinci ‘’ilgi çekmek’’ üzere modellenir. Teknolojiyle oynarken sürekli ilgiyi kolaylıkla çekebilen çocuklar ebeveynlerin artık oynama gibi konuşmalarında aslında hoşlanırlar ve tüm ilgi onlarda olması için devam ederler. Bu formülü gerçek oyunlarında da kullanırsanız, başarı sağlarsınız. Fakat bunun ‘’oyuncaklarını dağıtma’’ modunda yapılmaması gerektiği bilinmelidir. Zira çocuk sadece oyuncakları dağıtır ve oynamaz.

Televizyon Bağımlısı Çocuklar

Otizm, teknolojinin gelişmesi ile sayısının artması ve nadir görülen hastalıklardan biri iken yaygın şekilde görülebilen hastalıklar arasına girmiştir. Uzmanlar özellikle bebek yaşlarda pusete koyularak televizyon başına oturtulan ve ağlamaması için içerisine çok da zeka katılmamış çizgi filmlerin, çocuk programlarının izletilmesinin, otizme yol açtığından bahsediyor.

Düşünün; bebek anne karnında dış dünyayı algılayabiliyor. Konuşmaları kendi bilinç düzeyinde zaten biliyor ve anlamlandırabiliyor. Ki, bebeklerin ilk önce kulak sistemi, orta kulak düzeni oluşmaya başlar. Sadece konuşma fonksiyonlarının kazanılması 1- 2 yıl sürdüğü için tam manasıyla ifade edemez. Anne karnında dış dünyanın iletişim lisanını algılayabilen bebeklere, dünyaya geldikten sonra sürekli bebek kanalları izletmek, ilginç sesler çıkarak programları izletmek, zekalarında ve düşünce sistemlerinde karmaşaya neden olur.

Bunu denemek için 1 hafta boyunca sadece çizgi film izleyerek ve tv karşısından hiç kalkmadan sadece bebek kanalları izleyerek test edebilirsiniz. Ki, uzun süre konuşmayan insanların konuşma fonksiyonlarını kaybettikleri de bilimsel bir gerçektir.

Teknoloji bağımlılığı ilkokul çağlarında öğrenme başarısını etkileyen, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunlarına neden olan bir konudur. Teknoloji bağımlılığında uzmanlar ayrıca; bugünün çocuklarında düşük kardiyovasküler uygunluk ve daha yüksek obezite oranları gördüklerini belirtiyorlar. 2015- 2016 yıllarında, 2 ila 5 yaş arası çocukların %26’sı aşırı kilolu yani obeziteye yatkın olarak çıkmıştır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.