Telefon Kanser Yapar mı?

Telefon kanser yapar mı, zararları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır? Yapılan incelemelere göre telefonu çok sık kullanan insanların, az kullanan insanlara göre kansere yakalanma olasılığı daha fazladır. Sizde telefonun zararları hakkında bilgileri merak ediyorsanız yazımızı okumanız yararınıza olacaktır.

Telefon Kanser Yapar mı?

Telefonun kanser yapması mümkündür. Yapılan araştırmalara göre cep telefonunu daha sık kullanan kişilerin kanser vakası ile karşılaşma ihtimalleri diğer insanlar ile kıyaslama yapıldığı zaman daha yüksek oluyor. Telefon kanser yapmaması için baz ipuçlarını bilmek riskin azaltılmasına yardımcı oluyor. Cep telefonlarının kullanımı 1970’li yıllara kadar gidiyor. Günümüzde herkesin en az bir, çoğu zaman birden fazla cep telefonu bulunuyor. Peki bu cep telefonları sağlık için ne kadar zararlı? Bu aletlerin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, sağlık üzerine etkilerin daha fazla konuşulmaya başladığını görüyoruz.

Saç boyası kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

Telefon Kanser Yapmaması için Bu Önerilere Kulak Verin

Telefondan kanser olmamak için kulak verilmesi gereken öneriler bulunuyor. Telefon kullanımında kanser riski her zaman olsa da, bu öneriler riskin belli bir ölçüde düşmesine yardımcı oluyor. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Telefonu sohbet etmek amacı ile kullanmayın.
 • Telefon ile kısa süre konuşun.
 • Telefon ile konuşurken kulaklık tercih edin.
 • Telefonunuz başınızın ucunda uyumayın.
 • Telefonunuzu vücudunuzdan uzakta taşıyın.

Amerika’da yürütülen bir çalışmaya göre, 30 yaş üzeri olan kişiler arasında yapılan ankete göre günde 30 dk’dan fazla kullanan insanların sayısı toplam kullanıcı sayısının hemen hemen aynısı. Bu kişiler arasında düzenlenen deney sonrasında, telefonunu daha uzun süre kullanan kişilerin beyinlerinde daha büyük hasarların olduğu ortaya çıktı. Çalışmanın şimdiye kadar yayınlanan sonuçları bu kadardır. İleriki günlerde çalışmanın uzun vadeli sonuçlarının da açıklanacağı söylendi.

Telsiz Telefonlara Dikkat Edin

Telsiz telefonlara dikkat etmek gerekiyor. Bu telefonların dalga boyunun daha yüksek olduğu bilinmektedir. Dalga boyunun daha yüksek olması sayesinde daha geniş alanlara ulaşmak mümkün oluyor. Bu durum elbette kullanıcının sağlığına da yansıyor. Beyin yarım küresinde tümör oluşan kişilerin üzerinde yürütülen çalışmalara göre bu kişilerin telefon kullanımını daha sık yaptıkları ortaya çıkmıştır. Özellikle denge sinirinin kılıfında gelişen nörinom miktarının daha çok olduğu bilinmektedir. Tümörler iyi huylu olsa bile sinire baskı yapmaları değişmiyor. Basınç yüzünden felç vakaları dahi görülebiliyor. Gençlerde cep telefonu kullanımının yüzde 95’e kadar çıktığı bilinmektedir. Bu oran yaşı 15 olanlarda yüzde 60’a inse de, ileri senelerde daha küçük yaştaki çocukların daha fazla cep telefonu kullanacağı biliniyor.

Telefon Kanser Yapmaması için Dikkatli Kullanmak Gerekiyor

Telefonun kanser yapmaması için dikkatli kullanmak şarttır. Günümüz dünyası cep telefonsuz düşünülemez. Telefonlar hayatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. İletişim anlamında insanların hayatlarının kolaylaşmasına yardımcı oluyor. Eğer telefon kullanımı ile ilgili önerilere uyulursa, telefonun insan vücuduna verdiği zarardan belli ölçüde korunmak mümkün oluyor. Uzun süreli konuşmamak alınabilecek en etkili önlemlerden bir tanesi olarak görülüyor. Telefonla konuşurken kulaklık kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor. Telefon kanser vakalarının düşürülmesi için telefon üretimi yapan firmalara da büyük iş düşüyor. Bu firmaların telefon üretimi yaparken düşük dalga boyuna sahip ürünleri ürütmeleri gerekiyor. Bu sayede telefonların zararların daha az olacağı biliniyor. Enerji değerleri daha düşük olan telefonları araştırarak bu telefonları satın alabilirsiniz. Her markanın kendine özgü bir değeri bulunuyor.

Kanserden Korunmak için Güneşten Korunun

Kanserden korunmak için güneşten korunmak büyük önem taşıyor. Güneş enerjisi çok kuvvetli bir enerjidir. Güneş ışınlarına kontrol olmaksızın maruz kalmak, özellikle cilt kanserine ve diğer kanser türlerine davetiye çıkarıyor. Güneşten korunmak için bir çok farklı yöntem bulunuyor. Kozmetik ürünlerin kullanımı çok sıktır. Bu yöntemlerden faydalanmak pratik ve kolaydır. Piyasada güneşten koruma sağlayan bir çok farkı markanın ürünü bulunuyor. Bu ürünlerin bazıları krem, bazıları sprey bazıları ise sıvı formda satılıyor. Ürünün hangi formda satıldığından çok, ürünün sunduğu SPF oranı önem taşıyor. Belli bir oranın altındaki SPF oranı ne yazık ki istenen korumayı vermiyor. Uzmanlar yetişkinler için en az SPF 15 değerindeki ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Güneş koruyucu seçerken kendi cilt tarzınızı bilmeniz gerekiyor. Yağlı cildi olan kişilerin yağ bazlı olan her türlü kozmetik üründen kaçınmaları gerekiyor. Yağ bazlı ürünler yerine su bazlı ürünlerin kullanımı daha faydalı oluyor. Kuru cilde sahip olan kişiler için tam tersi durum söz konusu oluyor. Bu kişilerin ciltlerini yağlandırmak için yağ bazlı ürünleri kullanmaları gerekiyor. Ürün seçimini kaliteli olanlar arasından yapmak gerekiyor. Kalitesiz kozmetik ürünler cilt sağlığının bozulmasına neden olarak, hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Kalitesiz Kozmetik Ürünler Kansere Yol Açıyor

Kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanılmasından kanser olma ihtimali yüksektir. Ürünlerin ucuz oldukları için satın alınmaması gerekiyor. Fiyattan ziyade ürünlerin içeriğine bakılması gerekiyor. Ürün etiketinde ne yazdığı çok önemlidir. Kimyasal koruyucular ile dolu olan ürünlerin kullanılması cildin bozulmasına yol açıyor. Doğal markaların içinde genellikle organik içerikler olduğundan cilt sağlığının bozulması söz konusu olmuyor. Bu ürünlerin fiyatları piyasadaki diğer ürünlere göre biraz daha yüksek olsa da, mutlaka sağlıklı olanların satın alınmaları gerekiyor.

HPV’nin kanserle ilişkisini inceleyebilirsiniz.

Kanserden Korunmak için Tütün Ürünlerinden Kaçınmak Gerekiyor

Kanserden korunmak adına tütün ürünlerinin kullanılmaması gerekiyor. Tütün ürünlerinin kullanılması halinde aşağıdaki kanser türlerinin meydana gelme olasılığının arttığı bilinmektedir:

 • Gırtlak kanseri,
 • Boğaz kanseri,
 • Akciğer kanseri,
 • Rahim ağzı kanseri,
 • Mesane kanseri,
 • Böbrek kanserine tütün ürünleri yüzünden yakalanabilirsiniz.

Tütün ürünlerini çiğnemek ise en çok ağız boşluğu kanseri ile ilişkilendiriliyor. Pankreas kanseri de gelişme ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca yalnızca tütün ürünlerini kullanan kişiler değil, tütün ürünlerinin kullanıldığı yerde bulunan kişilerin de kansere yakalanma ihtimallerinin yüksek olduğu biliniyor. Buna pasif içicilik deniyor. Kişilerin kesinlikle tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmamaları gerekiyor. Yanınızda sigara içilmesine izin vermeyin. İçenleri kibarca uyarın.

Sigara içiyorsanız bırakmak için yardım isteyin. Doktorlar size yardımcı olabilir. Eczanede satılan nikotin sakızları ve buna benzer yardımcı ürünler sigarayı bırakmanızın daha kolay olmasına yardımcı olabilir. Sigarayı bırakmakta en önemli adım onu bırakmaya karar vermek ile başlar. Eğer gerekli olan kararlılığı gösterirseniz sigarayı bırakabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Şekline Sahip Olanlar Kansere Yakalanmıyor

Sağlıklı beslenme şekline sahip olanların kansere yakalanmaması söz konusudur. Sağlıklı beslenme yalnızca kansere karşı koruyuculuk sağlamıyor. Aynı zamanda kanserden başka diğer hastalıkların meydana gelmemesini sağlıyor. Sağlıklı beslenen kişilerin bağışıklık sistemi zararlı beslenenlere göre daha güçlü olduğundan, her türlü hastalık ile mücadele etmek kolay oluyor. Aşağıdaki beslenme önerilerini hayatınıza uyguladığınız zaman daha sağlıklı ve mutlu olabilirsiniz:

 • Eğer alkol alacaksanız, aldığınız alkol miktarının sınırlı olmasına özen gösterin. Alkol tüketimini fazla yapan kişilerin özellikle böbrek ve karaciğer kanserine yakalanma ihtimalinin yüksek olduğu bilinmektedir. Alkol alınan süre ne adar uzun olursa, kanser olma riski de o ölçüde artar.
 • Beslenme düzeninizin içinde mutlaka bol miktarda meyve ve sebzeye yer verin.
 • Beslenme kadar hayat tarzınıza da özen gösterin. Telefon kanser yaptığından telefonla konuşma miktarınıza dikkat edin. Telefonun bir sohbet aracı olmadığını unutmayın. Telefonu yalnızca haberleşme ihtiyacınızı gidermek için faydalanın. Fazlasının en değerli varlığınız olan sağlığınıza zarar vereceğini unutmayın.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.