Tendon İltihaplanmasına Karşı Doğal Çözümler

Tendon İltihaplanmasına Karşı Doğal Çözümler

Tendon iltihabı için doğal tedaviler özellikle sporcular tarafından sıklıkla kullanılan tedavi çeşididir. Ev yapımı lapalar ve kil tedavisi en sık kullanılan tendon tedavi çeşitleridir. Zerdeçal, öküz gözü ve E vitamini içeren brokoli ve ıspanak gibi sebzeler ile de doğal ilaçlar hazırlanmaktadır.

Bu ilaçlar ile tendon ağrıları azaltılmakta olup düzenli kullanım ile tendon iltihaplanmasını da tedavi etmektedir. İbrahim Saraçoğlu gibi ünlü doktorlar da birçok doğal tendon tedavisi önermektedir. Tendon tedavileri reçeteli ilaçlar ile de doktor kontrolü altında yapılmaktadır. Ancak sıklıkla doğal tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

Tendon İltihabı Nedir?

Tendon iltihabı ve tendon ağrısı özellikle sporcuların sıklıkla yaşadıkları bir eklem problemidir. Kemik ve eklemin birleşme noktası olan tendonlar genellikle sakatlık ya da ani hareket ile ortaya çıkan yaralanmalardır. Tendonlara kas kirişi, tendon iltihabına ise tendinit de denilmektedir.

Tendon İltihabı Nasıl Oluşur?

Tendon iltihabı genellikle yoğun ve fiziksel aktivitenin fazla olduğu işlerde çalışan bireylerde meydana gelmektedir. Ayrıca tenis ve golf gibi sporlar ile uğraşan bireylerde de sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu sporların yanı sıra kayak, atlama ve voleybol gibi sporlar ile uğraşan kişilerde tendon iltihabı görülmektedir. Isınmadan spor yapma, yanlış egzersiz hareketi gibi etkenlerden dolayı da tendon iltihabı oluşabilmektedir. Tendonlar yaş arttıkça ve vücut ağırlaştıkça daha çok ortaya çıkmaktadır.

Tendon İltihabının Belirtileri Nedir?

Tendon iltihabının belirtileri arasında şiddeti kademe kademe artan ağrılar yer almaktadır. Tendon iltihabı oluşan yerde öncelikle hafif ve daha sonra ağır ve şiddetli ağrılar oluşmaktadır. Tendon iltihabının oluştuğu yerde his ve güç kaybı da yaşanabilmektedir. Tendinitin oluştuğu bölge şişmeye başlar ve şiddetli ağrıları geçmeden devam eder.

Tendon Tedavisinde Bitkisel Çözümler

Tendon ağrısı için en iyi ilaç genellikle bitkisel kökenli olan doğal ilaçlardır. Birçok bitkinin iyileştirici gücü bulunmaktadır ve tendon iltihabı ve tendon ağrılarında genellikle bu ilaçlar kullanılmaktadır. Çoğu doktor tarafından da tendon tedavisinde doğal yöntemler önerilmektedir. Tendon tedavisinde kullanılan bitkisel tedaviler şu şekilde sıralanabilir;

 • Zencefil
 • Hint yağı ve zeytin yağı
 • Acı elma yağı ve çörek otu yağı
 • Zerdeçal
 • Aloevera ve nane

Tendon İltihabı İbrahim Saraçoğlu

Tendon iltihabı için ünlü Profesör İbrahim Saraçoğlu tarafından birçok doğal tedavi yöntemi önerilmektedir. Özellikle elde bulunan tendon bağlarında olan iltihap ve rahatsızlanmalar için önerilerde sunmuştur. Eldeki tendon ağrıları için önerdiği doğal karışım şu şekildedir;

 • Acı elma yağı
 • Çörek otu yağı

Tendon ağrıları için acı elma yağı ve çörek otu yağını karıştırmaları gerekmektedir. Bir çay kaşığı acı elma yağı ve 3 çay kaşığı kadar da çörek otunu karıştırarak ellerine sürmelerini önermektedir. Karışımın günde iki kere yapılması gerekmektedir. İbrahim Saraçoğlu tendon tedavisinin sabah ve akşam olmak üzere karışımı gün içinde iki kere kullanılmasını önermektedir.

Tendon İltihabı ve Zencefil

Tendon iltihabı zencefil tedavisi ile iyileştirilmektedir. Zencefil birçok sağlık probleminde kullanılmakta olup vücut için oldukça yararlı bir bitkidir. Bu sebeple çoğu bedensel yaralanma ve ağrılarda zencefil kullanılmaktadır. Zencefil içinde bulundurduğu anti enflamatuvar madde ile birçok ağrıya iyi gelmektedir. Özellikle iltihap için kullanılan ve doğal tedavi yöntemlerinde zencefil sıklıkla tercih edilen bir bitki haline gelmiştir. Tendon iltihabının zencefil ile tedavisi şu şekilde yapılmaktadır;

 • 5 gram zencefil (yaklaşık 1 çay kaşığı kadar)
 • 250 ml su (bir su bardağı)
 • Öncelikle suyu kaynatmanız gerekmektedir. Su kaynadıktan sonra içine zencefili eklemeniz ve biraz karıştırdıktan sonra kaynatmaya devam etmeniz gerekmektedir.
 • Kaynayan zencefilli suyu 10 ila 15 dakika arasında dinlenmeye bırakmanız gerekmektedir.
 • Dinlendikten sonra suyu süzerek gün içinde 2 kere zencefilli suyu içmeniz gerekmektedir. Bu tendon tedavisine iyi gelen yöntemler arasındadır.

Zerdeçal ve Tendon İltihabı Tedavisi

Tendon iltihabı nasıl geçer merak edenler için zerdeçal kullanımı ile tendon iltihabı geçebilmektedir. Tendon iltihabını ve birçok hastalıkta zerdeçal kullanılmaktadır. Zerdeçal karışımı ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • 45 gram zerdeçal
 • 90 ml su
 • Zerdeçala yavaş yavaş su dökerek macun kıvamı elde etmeniz gerekmektedir.
 • Macun haline gelen zerdeçalı tedavi edilecek yere sürmelisiniz.
 • Zerdeçalı sürdüğünüz bölgeyi yumuşak bir bez ile sararak iltihap iyileşene kadar zerdeçal tedavisine devam etmelisiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.