Testis Ağrısı Nasıl Geçer, Testis Ağrısına Ne İyi Gelir?

Testis Ağrısı Nasıl Geçer, Testis Ağrısına Ne İyi Gelir?

Testis ağrısını geçirebilmek için ağrının neden olduğu faktörün iyi bilinmesi gerekmektedir. Testis dış etkilere karşı oldukça hassas ve duyarlı bir organdır. Çok hafif bir zedelenme dahi testiste ağrıya sebebiyet verebilir. Birden oluşan ve uzun süreli geçmeyen testis ağrıları en kısa zamanda bir doktor muayenesi gerektirmektedir. Uzun süreli testis ağrıları ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Bu sebeple testiste oluşan ağrılar hafife alınmamalı ve en yakın zamanda tıbbı yardım alınmalıdır.

Bazı karın ağrıları testis ağrısı öncesinde belirir ve şiddeti hiç azalmaz. Bazı testislerde ortaya çıkan sorunlar testiste bir ağrıya neden olmadan karında belirmektedir. Erkeklerdeki karın ağrılarının nedenlerinden birisi de testislerdeki sorundan kaynaklanmaktadır. Genellikle testis torsiyonu denilen rahatsızlık testislerdeki kan akışını kesen ve burkulmalara sebep olan bir etkendir. Bu durum çok sancılı bir ağrıya sebep olmaktadır. Ve testis torsiyonları genellikle acil müdahale gerektirmektedir.

Aksi halde kan akışının kesilmesi ve orada bulunan burkulma sebebi ile ilgili dokuda kayıp yaşanacaktır. Testis kanserlerinde ağrı oluşmamasına rağmen doktor muayenelerinde belirlenmiş olan bazı yumruların bu konuda da değerlendirilmesi doğru olacaktır.

Testis Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Testis ağrılarının belirtilerinin başında aniden oluşması ve uzun süreli geçmemesi gelmektedir. testis torsiyonu denilen rahatsızlık sebebi ile oluşan ağrılar için mutlaka doktor muayenesi gerekecek ve ağrının bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması sağlanmalıdır. Testis torsiyonunda ağrılar aniden şiddetli bir şekilde gelmektedir. epididimit de diğer testis sorunlarından birisidir ve bu da ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Epididimit ağrısı ise testis torsiyonuna göre hafif olarak sancı başlar sonrasına gittikçe artar.

Genellikle testis sorunları ve ağrılarında şu belirtiler ortaya çıkmaktadır:

  • Testislerde oluşan şişlikler, hassasiyetler ve kızarık görünümler,
  • Bulantı ve kusma şikayetleri,
  • Yüksek ateş,
  • Cinsel ilişkide şiddetli ağrılar,
  • Menide veya idrarda kan görünmesi vb.

Erkeklerde Testis Ağrısının Ortak Nedenleri Nelerdir?

Testis ağrısının genel olarak nedenlerinden birisi yaralanma kaynaklıdır. Bir darbe veya sert bir hareket ile ortaya çıkan ağrılar genellikle geçici ve başka bir şikayete sebebiyet vermeyen ağrılardır. Testis ağrılarında diğer neden ise enfeksiyon kapılması ve inflamasyon şeklinde görülür. Epididimit sebebi ile de testislerde ağrı oluşur. Epididimit, spermlerin içinden geçtiği kanallarda oluşan bir iltihaplı rahatsızlık demektir ve testislerde çok şiddetli ağrılara sebebiyet verebilir. Orşit denilen bir virüs de testislerde ağrıya sebebiyet vermektedir. Orşit aslında kabakulak hastalığını oluşturan virüsün adıdır. Vücut içinde pasif halinde bulunurken bazı etkenler sebebi ile aktifleşir ve testislerde enfeksiyona sebep olur. Orşit aynı zamanda prostat iltihaplanmalarında da aktif rolde olan bir virüstür. Prostat iltihaplanmaları da testislerde ağrı oluşturmaktadır.

Testislerde sıvı birikmesi sonucu bazı ağrılar oluşur. Testislerde sıvı birikmesinin sebepleri ise şunlardır:

  • Varikosel, testislerdeki kan taşıyan damarlarda oluşan sorunlardır.
  • Spermatosel, ölü sperm hücrelerinin içerdiği kistler şeklinde ortaya çıkar ve testislerde ağrıya ve sıvı birikmesine yol açar.
  • Hidrosel, genellikle daha çok yeni doğan bebeklerde görülen bir sorundur.

Testis ağrıları zayıflamış bir ereksiyona sebebiyet verebilir. Aynı zamanda bazı fıtık oluşumlarına da neden olabilmektedir.

Testis Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Testis ağrısının önlenmesi için yapılacakların başında spor alışkanlıklarında daha temkinli olmak ve travmaları önlemek gelmektedir. bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan özellikle epididimit rahatsızlığından korunmak için prezervatif kullanmak gerekmektedir.

Testis Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Testis ağrısına iyi gelen doğal yöntemler bulunmaktadır. Testis ağrılarının geçmesi için öncelikle bir doktor muayenesi gerekmektedir. Doktorun uygun görmüş olduğu tıbbı tedaviye ek olarak bazı bitkisel yöntemler testis ağrılarının giderilmesinde yardımcı olacaktır. Bu bitkisel yöntemlerin başında bakla ve arpa gelmektedir. Her ikisinin de kaynatılması sonucu oluşan çay içilerek testis ağrılarında hafifleme sağlayacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.