Tırnak Mantarı Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir? Tırnak Mantarı Nedeni?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir? Tırnak Mantarı Nedeni?

Tırnak mantarının geçmesi için çözümler bu sorundan muzdarip olan kişilerin öğrenmek istedikleri konuların başında gelmektedir. Tırnak mantarı estetik durmadığından ve mantar bulunan tırnakta istenmeyen acı ve kaşıntı gibi bazı yan etkilere neden olduğundan dolayı can sıkıcı olabilmektedir. Tırnak mantarının oluşum nedeni ve ilerleme seviyesine göre hastalar mantar için doğal tedavi yöntemlerinden ya da ileri seviye mantarlar için tıbbi bazı yöntemlerden faydalanarak bu sorunlarına çözüm bulabilmektedirler.

Ayak Tırnak Mantarı Nedir? Neden Olur?

Mantara, tıbbi olarak onikomikoz adı verilmektedir. Mantar genellikle insanların ayağında oluşur. Bunun sebebi ayaklarda mantar üremesi için uygun ortamın olmasıdır. Ayak tırnak mantarları, ayağın içerisindeki nemli ve sıcak olan ortamı kullanarak ürer ve insanlara ayak tırnak mantarı şeklinde rahatsızlık verir. Özellikte ayakta mantar baş parmakta başlar ve tedavi edilmediği zaman diğer tırnaklara kadar yayılır. Ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi için her şeyden önce mantarın oluşumunun önlenmesi gerekir. Bunun için de kişiler ayaklarını nemli ve terli bırakmamalı, gerekirse çoraplarını gün içerisinde sık sık değiştirmelidir.

Tırnak Mantarı Oluşmasını Artıran Faktörler Nelerdir?

  1. Sporcu iseniz tırnak mantarı oluşumu diğer insanlara göre fazladır.
  2. Sigara içen biri iseniz,
  3. Nemli ve sulu ortamlarda sürekli bulunuyorsanız,
  4. Ayaklarınız sürekli terli ve nemli ise,
  5. Yanlış ayakkabı tercihi yapıyorsanız,
  6. Herkesin kullandığı havuz ve duş gibi yerlerde çıplak ayakla geziyorsanız,
  7. Tırnaklarınız darbe almış ise,
  8. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip iseniz,

Tırnak mantarına yakalanma olasılığınız diğer insanlara göre oldukça fazladır.

Tırnak Mantarlarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnaklardaki mantar enfeksiyonunun ilk belirtisi tırnaklarda meydana gelen renk değişimleridir. Tırnağında mantar olan kişilerin tırnakları sararmış bir haldedir. Renk solgun ve sağlıksızdır. Tırnağın yapısına bakıldığında tırnak kalınlaşmış ve tırnak bir tabaka şeklini almıştır. Zamanla oluşan bu tabakada daha da kalınlaşma gözlemlenir. Tedavi edilmeyen tırnak mantarlarında tırnakta enfeksiyon görülür. Kişi gün içerisinde tırnaklarından dolayı acı hisseder. Tırnak mantarı ayaklarda kötü kokuya sebep olur. Tırnak mantarı Ekşi yorumlarında hastalar ilerleyen vakalarda tırnaklarının etlerinden ayrıldığını belirtmişlerdir.

Ayak Tırnağı Mantarından Şikayetçi iseniz Bunlara Dikkat Edin

Tırnak mantarına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, aşağıdaki maddeleri hayatınıza sokarak etkili bir şekilde mantar probleminden kurtulmanız mümkün.

Ayak tırnak mantarının iyileşmesi için eller e ayaklar gün içerisinde bakteri öldürme özelliği olan sabunlar ile temizlenmelidir.

Ayağınızda tırnak mantarı varsa mevsimin ve ortamın el verdiği ölçüde açık ayakkabılar tercih edilmelidir. Çorap giyilecekse çorap tercihi pamuklu olanlar arasından yapılmalıdır.

Tırnak mantarı bulaşıcıdır bu nedenle herkesin kullandığı havuz ve spor salonu gibi halka açık alanlarda çıplak ayak ile dolaşılmamalıdır.

Ayaklarınızı ve tırnakları uzun süre boyunca nemli bir şekilde bırakmayın. Gün içerisinde kurulayın.

Tırnaklarınıza herkesin kullandığı kuaförde kullanılan manikür ve pedikür malzemeleri ile bakım ya da herhangi bir işlem yaptırmayın.

Tırnak mantarı olan kişiler, tırnakların hava almasını önleyecek ojelerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

Tırnak Mantarına Sirkeli bir Tedavi Tarifi

Bir kap içine 5 yemek kaşığı kadar beyaz sirke ekleyin. Yine 5 yemek kaşığı  ağız bakım suyu koyduktan sonra karışımı karıştırın. Karışımı tırnağınızın üzeri tamamen kapanacak şekilde uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar tırnaklarınızı karışım içerisinde bekletin. Beklettikten sonra temiz su ile durulayın. Bu karışımı günde iki defa düzenli olarak hazırlayıp uygulayın. El tırnak mantarı nasıl geçer diye merak eden kişiler bu karışımı hem el tırnaklarına hem de ayak tırnaklarına uygulayabilirler.

Tırnak Mantarına Elma Sirkesi ve Epsom Tuzu Karışımı

Sirke,  özellikle ayak bölgesindeki mantar gelişimini önlemek için birebirdir.  Sirke sayesinde ayağın asidik ortamı sabit tutularak mantardan korunma sağlanmış olur. Epsom tuzu ise neredeyse bütün tırnak mantarı bitkisel tedavisi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bu karışım için 3 su bardağı sıcak suyun içerisine bir fincan elma sirkesi ile bir fincan epsom tuzunu karıştırın. Sıcaklığın uygulanması için ideal olduğundan emin olduktan sonra mantarlı bölgede 30 dakika karışımı bekletin. Bölgeyi kurulayın. Bu karışımı 2 ay boyunca düzenli olarak tekrarlayın.

Tırnak Mantarına Lazer ile Tedavi

Tırnak mantarlarını yok etmek için kimi zaman lazer enerjisinden de faydalanılır. Bu tedavi yöntemi genellikle ileri tırnak mantarına sahip kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntem pahalı olmasından dolayı çok sık tercih edilmez. Yapılan araştırmalar ise lazer ve tırnak mantarı ilişkisini net bir şekilde açıklamıyor. Bununla birlikte lazer ile iyileşme yaşadıklarını belirten hastalar olmuştur.

Tırnak Mantarı için Sarımsaklı Kür Tarifi

Tirnak mantari bitkisel 3 günde son verilebilir. 5 diş sarımsağı kabuklarından ayırarak soyun. Soyduğunuz sarımsakları 2 su bardağı içerisinde kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra içerisine 2 yemek kaşığı kadar sirke ekleyin. Bu karışımı akşamları aç karnına her gün bir defa tüketin. 2 ay sonrasında tırnaklarınızda gözle görülür iyileşme göreceksiniz.

Ayak Mantarına Mentollü Krem ile Son Verin

Tırnak mantarı Vicks sayesinde hiçbir ilaç kullanmaya gerek kalmadan geçirilebiliyor. İhtiyacınız ise yalnızca gazlı bez ile mentollü krem. Bu yöntem yalnızca evlerde değil sağlık kuruluşları tarafından da uygulanıyor. Mantarlı bölgeye mentollü kremi sürün ve gazlı bez ile bölgeyi sarın. Bu işlemi gece yatmadan önce yapın ve 2 ay boyunca her gece tekrarlayın. Mentollü krem yerine markaların çıkarmış oldukları kremlerden de kullanabilirsiniz.

Doğal Yoğurt ile Mantarınızı İyileştirebilirsiniz

Doğal yoğurt da mantarın iyileştirilmesi için sıkça tercih edilen bir besindir. Bir adet resim fırçası ve bir kase yoğurt ile mantardan kurtulmanız mümkün. Yoğurdun doğal olması ise, etkili sonuç alabilmek adına önemli. Bir kase doğal yoğurdun içerisine bir yemek kaşığı sirke ekleyin ve karışımı karıştırın. Daha sonra bir fırça yardımı ile mantar olan tırnağa düzenli olarak uygulayın. 25 dk bekledikten sonra temiz bir havlu yardımı ile tırnağınızı kurulayın. Bu işlemi günde iki kere yapın.

Beslenmenizi Değiştirerek Mantardan Kurtulabileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Beslenmenizde yapacağınız küçük değişiklikler ile mantardan kurtulabilirsiniz. İlaçlar mantar tedavisi için tırnağın dış yüzeyine uygulanırken, beslenme vücudu en içten en dışa etkiler. Yemeklerinize sirke ekleyin. Bol su için. Sağlıksız ve işlenmiş gıdalar tüketmeyin. Bitki çayları için. Özellikle greyfurt çayı faydaları pek çok hastalık ve genel sağlık için son derece faydalı bir içecektir. Bunun yanında cennet hurmasının faydaları da saymakla bitmiyor. Bu besinleri beslenmenize etkileyin ve bütün problemlerinizin çözüleceğine şahit olacaksınız.

Tırnak Mantarı Tedavileri Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tırnak mantarı inatçı bir hastalık olduğundan tedavi yöntemleri hemen cevap vermez. Uygulanan tedavi yöntemleri mutlaka düzenli olmalıdır. Aksi halde tırnak mantara karşı bağışıklık geliştirecektir. Tedavi yöntemlerinden sonuç alındığı zaman bile dikkat edilmesi gereken maddelere uyulmalıdır. Çünkü tırnak mantarı hastalığı kendini kolayca tekrarlayan bir hastalıktır. Bir kere tırnak mantarı problemi yaşayan kişiler hayatlarının devamında da mutlaka birkaç kere daha tırnak mantarından şikayetçi olmuşlardır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.