Tomografi Kanser Yapar mı?

Tomografi kanser yapar mı, zararları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır? Tomografi cihazlarının kanser yapma ihtimali vardır. Çünkü tomografi cihazlarında bulunan radyasyon kanser riskini arttırmaktadır. Tomografi cihazlarına dair ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tomografi Kanser Yapar mı?

Tomografinin kanser yapması mümkündür. Çünkü tomografi radyasyona maruz kalma riskinin artmasına neden oluyor. Tomografi kanser vakalarının söz konusu olmaması için hastaların doz ayarında düşüş yapılmasını istemesini gerekebiliyor. En önemlisi gereksiz yere tomografi çekilmemesi gerekiyor. Yapılan çalışmalara göre tomografiden kaynaklı kanser vakalarında sigara ile kıyaslandığı zaman daha az etkilenme söz konusu oluyor. Kansere yakalanmamak için kansere neden olabilecek etkenlerin azaltılması gerekiyor.

Ayrıca telefon kanser yapar mı? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tomografi Kanser Vakaları Cihazların Kalibrasyon Ayarından Kaynaklanıyor

Tomografi yüzünden kanser olması kalibrasyon ayarları ile yakında ilişkili oluyor. Uzman hekimler tomografi incelemelerinin yapılması için mutlaka medikal bir gereklilik olması konusunda hastaları uyarıyor. Bilim insanlarının hastalık tanısı için görüntüleme cihazlarını ancak gerçekten gerekli olduğu zaman kullanmaları önem taşıyor. Yeterince dikkatli olmayan bilim insanları radyasyon dozunun fazla olmasına neden olarak insanların daha ciddi oranlarda radyasyon almalarına yol açabiliyor. Cihazların kesinlikle hatalı kullanılmamaları gerekiyor.

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre hastalara tomografi sırasında fazla radyasyon verilmesine bağlı olarak saç dökülmesi problemi ile karşılaştıkları ortaya çıktı. Radyasyon oranın normalden 8 kat fazla olduğu biliniyor. Saç dökülmesine ek olarak çeşitli hastalıklar da meydana gelebiliyor.

Tomografi Yöntemi En Yüksek Radyasyon İçeren Sistemdir

En yüksek radyasyon oranının tomografide olması yüzünden tomografiden daha yüksek kanser olma ihtimali vakalarının çıktığı biliniyor. Ancak hekim eğer tomografi yapılması yapılmasını zorunlu kılarsa herhangi bir hastalığın teşhis edilmesi ile tomografiden alınacak radyasyon miktarının çok daha önemsiz olduğu biliniyor. Tomografi istenen hastaların kanser riski bulunur. Bu riskin görüntüleme yöntemi ile ortaya çıkarılması hastalığın önemli ölçüde engellenebilmesine yardımcı olur. Amerika ve ABD ülkeleri ile kıyaslama yapıldığı zaman Türkiye’de kanser vakaları ile karşılaşmanın daha olası olduğu biliniyor. Bu nedenle Türk insanının daha dikkatli olmasında fayda var.

Tomografi Çekimi Vazgeçilmez bir Tekniktir

Tomografi çekiminin vazgeçilmez olması hastaların bu çekime ihtiyaç duymaları halinde vücutlarına radyasyonu almalarını zorunlu kılmıştır. Radyasyon korkusu ile kesinlikle çekim yapılmasından vazgeçilmemelidir. Hastalığın engellenebilmesi ancak tomografi filminin çekilmesi ile olur. Aksi halde hastalık vücuda daha büyük hasar verebilir. Bu tekniğin mutlaka konu hakkında uzman olan kişi tarafından kullanılması gerekiyor.

Tetkiki yapacak olan kuruluş mutlaka Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından lisanslanmış olması gerekiyor. Medikal fizikçilerin kalite kontrolu, kalibrasyon ayarı yapması gerekiyor. Minimum dozda radyasyon dozunun elde edilmesi gerekiyor. Tarama yapılacak olan bölgenin en az seviyede olması şarttır. Özellikle peş peşe tarama yapmanın insan sağlığı için zararlı olduğu biliniyor. Sistemin sunduğu dozların optimize edilmesi gerekiyor. Tomografi kanser yapmaması için tetkik incelemelerin düzenli olarak alınması gerekiyor.

Tomografi Kanser Vakalarının Önlenmesi Mümkün mü?

Tomografi kanser vakalarının önlenmesi mümkündür. Kanserin tedavisi mümkündür. Elbette kanser hastalığına yakalanmamak için kişilerin yapması gerekenler bulunuyor. Örneğin kişilerin yaşam tarzları büyük önem taşıyor. Sağlıksız yaşam tarzına sahip olanların kansere yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu biliniyor. Özellikle sigara kullanan kişilerin kansere yakalanma ihtimalleri içmeyenler ile kıyaslandığı zaman 4 kata kadar daha yüksek oluyor. Yalnızca sigara içmek değil, sigara içilen ortamda bulunmak da kanser vakalarının artmasına yol açıyor. Pasif içicilik son zamanlarda artış gösteriyor.

Aşırı kilolu olanların da kansere yakalanma ihtimali daha yüksek oluyor. Uzman hekimler mutlaka fazla kiloların spor ve diyet yolu ile verilmesi gerektiğini söylüyor. İdeal vücut kitle indeksinin yakalanması gerekiyor. Bunun için sağlıksız ve fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Kanserden Korunmak için Beslenme Düzeninin Sağlıklı Olması Gerekir

Kansere yakalanmamak için sağlıklı beslenme düzeni şart. Sağlıklı beslenmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 • Şekerli gıdalardan uzak durun. Yapay şeker yerine doğal şekeri tercih edin. Meyveler iyi şeker kaynakları arasında yer alırlar.
 • Fast food tarzı yiyecekler ile beslenmeyin. Bu tarz yiyeceklerin içinde yüksek oranda yağ ve koruyucu kimyasallar bulunmaktadır. Yiyeceklerin içinde bulunan bu içerikler vücudun zarar görmesine neden olur.
 • Mümkün olduğu kadar evde yapılan yiyecekleri tüketmeye çalışın.
 • Karb, protein ve yağ dengesini iyi yapın. İhtiyaç duyduğunuz makro besinleri alın.
 • Vitamin ve minerallerinizin seviyesini görmek için gerekli testleri yaptırın.
 • Eksik vitaminler için gerekirse besin takviyesi kullanın. Besin takviyesi olsa da mutlaka öncesinde hekime konu hakkında danışmanız gerektiğini unutmayın. Eksik vitaminlerinizi mümkün olduğu kadar doğal besinlerden almaya çalışın.
 • Günlük kalori miktarınızın kaç olması gerektiğini hesaplayın ve bu miktarı tutturun.
 • Gün içinde aldığınız sıvı miktarının dengeli olmasına özen gösterin. İçtiğiniz sıvıların en az yarısının su olması gerekir. Su dışında içtiğiniz sıvıların kafein oranının çok yüksek olmamasına özen gösterin. Kahve gibi yüksek kafeinli içecekleri kafein oranı düşük olanlar ile değiş edin.

Tomografi Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Tomografi çekilmesinin nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Böbrek ve mesane taşlarının tespit edilmesi,
 • Kemik direncinin ölçülmesi,
 • Kemik kırıklıklarının teşhis edilmesi,
 • Kemik tümörlerinin varlığının belirlenmesi,
 • İç organlarda yaralanma olup olmadığının teşhis edilmesi,
 • Kolorektal kanser taraşında,
 • Kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıkların belirlenmesinde,
 • Ameliyat tedavisinin belirlenmesinde,
 • Girişimsel işlemlerde görsel yardım alınması,
 • Kan pıhtısının vüuttaki konumunu belirlemekte,
 • Sinüzit ve buna benzer enflamatuar hastalıkların belirlemesinde tomografi çekilmesi gerekebilir.

Burada önemli olan nokta, çekilecek olan tomografinin gereksiz yere olmamasıdır. Aksi halde hasta hiç yoktan tomografiden radyasyon alır. Bu da vücudun zarar görmesine neden olur.

GDO’lu besinlerin kanserle ilişkisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Tomografi Çekilmesinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tomografi işleminden önce dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğer hamile iseniz ya da hamile olabileceğinize dair şüpheniz varsa bu durumu mutlaka hekiminiz ile paylaşmanız gerekir. Hekim böyle bir durumda tomografi yerine farklı bir görüntüleme tekniğinden faydalanmanızı isteyecektir.
 • Kalp pili takılı ise durum hakkında hekiminize bilgi verin. Bu durum vücutta takılı olabilecek diğer cihazlar için de geçerlidir.
 • Kapalı alanda kalma korkusu olanların durum hakkında hekimlere bilgi vermesi gerekir.
 • Özellikle bilgisayarlı tomografi makinesi obez hastalar için dar olabilir. Dairesel bölgesi olması gerektiğinden geniş olan insanların cihazı kullanmaları zor olabilir. Böyle bir durumda değerlendirmenin önceden yapılması gerekir. Hekim fazla kilolu hastalar için farklı bir teşhis yöntemi seçecektir.
 • İşleme girmeden önce kişinin karnının aç olması gerekebilir. Hekim konu hakkında kişiye önceden gerekli bilgileri verecektir.
 • Böbrek yetmezliği, alerji ve diyabet benzeri hastalıkları olan kişilerin hekimlerini bilgilendirmeleri gerekir.

İlaçlı Tomografi Çekilmesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Tomografi işleminin yan etkileri arasında:

 • Kızarıklık,
 • Döküntü,
 • Mide bulantısı,
 • Kaşıntı yer alır.

Tomografi kanser riski taşıdığı için hastalar işlem sırasında kendilerini gergin hissedebilirler. Nadir olarak hastalar nefes darlığı ve vücudun belli bölgelerinde şişlik problemi ile karşılaşabilirler. Böbrek problemleri olan kişilerin alerjik sorunlar yaşama riski diğer hastalara göre daha fazladır. Bu kişiler için ayrı ilaçların kullanılması gerekebilir. Hekim gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamalıdır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.