Topuk Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Topuk ağrısının geçirilmesi bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Topuk ağrısı bilinenin aksine pek çok kişiyi etkiliyor. Araştırmalara göre her 10 kişiden birisi, topuk ağrısından dolayı yakınıyor.

Topuk ağrıları nedeni ile kişilerin hayat kalitelerinde düşüş yaşanıyor. Özellikle fazla hareket eden ve aktif bir yaşam tarzına sahip kişilerde topuk ağrısı daha yaygın olarak gözlemleniyor. Topuklar ve ayaklar hareket ettiğimiz esnada vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyorlar. Bu nedenle de onlara daha iyi bakmalı, bu bölgelerde ağrı hissettiğimiz zaman anında doğru tedavi yöntemlerini uygulayarak onları iyileştirmeliyiz.

Topuk Ağrısı Nasıl Hissedilir?

Topuk ağrısından şikayetçi olan kişiler en çok ağrının belirtilerini topuk arkası ağrısı şeklinde hissettiklerini belirtmişlerdir. Bu ağrı kendini en çok sabah saatlerinde belli eder. Ağrıyı duyan kişi hareket etmek için bulundukları konumdan kalktıkları zaman ise bu ağrının birden hissedilmediği gözlemlenir.

Bu ağrı genellikle yürürken, ayağa kalkarken kısacası aktif haldeyken neredeyse hiç hissedilmez. Ağrı hareket esnasında hissedilmese de genellikle fazla hareket ağrının ileriki saatler içerisinde kötüleşmesine neden olacaktır. Gün içerisinde fazla hareket etmiş kişiler, oturdukları zaman şiddetli topuk ağrıları ile karşılaşabilirler. Bu nedenle de kişiler, yürüyüşün topuk ağrısına iyi geldiğini düşünmektedirler. Fakat acı daha sonrasında hissedilecektir.

Topuk Ağrısının En Çok Görülen Sebebi Yürüme Bozuklukları!

Peki, topuk ağrısı neden olur? Araştırmalara göre, topuk ağrısının pek çok nedeni olabilir. Ağrıya en çok sebep olan nedenlerden bir tanesi kişilerin yere basma bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bozuk basma ve yürüme alışkanlıkları yalnızca topuk için zararlı değil, özellikle alt vücudun tümü için zararlı bir alışkanlıktır ve kişilerde ayak ağrısı, bacak ağrısı gibi diğer ağrılara da sebep olmaktadır. Bu nedenle de yolda yürürken yere dengeli basılıp basılmadığı, bacakların yere basarken ki pozisyonu ve hareketi gözlemlenmeli, bir bozukluk olduğu düşünülüyor ise bu bozukluklar pratik yaparak giderilmelidir.

Yürüme bozukluklarına sahip kişiler farkında olmadan vücutlarının anatomisine zarar verirler. Örneğin yere yanlış basma nedeniyle topuk kemiğine gereğinden fazla baskı uygulanmış olur ve kemikler ve basınç altında zamanla zarara uğrarlar. Kemiğe gelene kadar ayak bölgesinde yoğun olarak bulunan yumuşak dokular da bu basınçtan etkilenir. Aşırı baskı nedeniyle bölgede bulunan sistemler yavaş yavaş hata vermeye ve kişiye ağrı vermeye başlar.

Topuk Ağrısının Görülmesinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Yürüme bozukluklarından kaynaklanan aşırı basınç bu ağrıların başlıca nedeni iken, bazı diğer etkenler sebebi ile kişiler, topuk ağrısı yaşayabiliyor ve buna bağlı olarak da topuk kenarında şişlik, bacak ağrıları, yürümede zorlanma, bacaklarda çekilme hissi ve benzeri konulardan yakınıyorlar.

Bacak ve ayak bölgesinde harekete bağlı ya da darbeye bağlı olarak alınan yararlar sebebi ile kişiler topuk ağrısı yaşıyor olabilirler. Bu neden ile yaşanan ağrıların giderilmesi için, bölgedeki yaraların giderilmesi ve iyileştirilmesi şarttır. Daha sonra topuk ağrısı da kendiliğinden geçecektir.

Ani Hareketlerden Kaçının

Kişiler yürürlerken ya da koşarlarken ters hareketler yaptıkları zaman ayak bölgesinde oluşan basınçtan dolayı yaralanmalar ve ağrılar görülebilir. Yanlış koşma, aniden sert zemine kendini atma gibi nedenler genellikle bu tip ağrıların başlıca sebepleri arasındadır.

Kişilerin hareket ederlerken vücutlarını şoka sokacak, belli bir bölgeye gereğinden fazla ağırlık bindirecek ani hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir. Özellikle yaşı ileri olan kişilerin bu konu hakkında daha dikkatli olması gerekmektedir.

Fazla Kilolular Dikkat

Kişiler eğer fazla kilolu iseler, özellikle alt vücut bölgesi bu ağırlığı taşırken zorlanacağından, zaman içerisinde ağrılar ve topuk sızlaması görülmeye başlar. Fazla kilolar bütün hastalıkların yaşanmasına davetiye çıkarır.

Vücudun her bölgesinde ağrılar ve hastalıklar görülebilir.  Bu nedenle yeterli miktarda yemeli, bol egzersiz yapmalı ve hareketli bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz. Bu sayede hem topuk ağrılarınıza hem de diğer hastalıklarınıza son verebilirsiniz.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Ağrıların En Sinsi Sebebi

Yanlış ayakkabı seçimi de ayağın yapısını ve duruşu bozacağından dolayı topuk ağrılarına sebep vermektedir. Ayakkabı seçimi yaparken ayağın ayakkabı içerisinde olabildiğinde doğal pozisyonunda durmasına dikkat edilmeli, kalitesiz malzemeler ile yapılmış ayakkabılar tercih edilmemelidir. Özellikle topuklu ayakkabının yanlış seçimi kadınlar arasında topuk dikeni ağrısına neden olmaktadır.

Topuk Ağrısı Masaj ile Nasıl Geçer?

Topuk ağrısı nasıl geçer evde diye merak edenler, evde yapabilecekleri basit bir masaj ile hastalıklarına çare bulabilirler.

Öncelikle; doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici kremler satın alınmalıdır. Bu kremler ile ağrılı bölgeye masaj yapılmalıdır. Masaj yaparken ayak parmakları yavaşça geriye doğru esnetilmeli ve yaklaşık 10 dakika kadar masaj işlemine devam edilmelidir. Aynı işlem kremler sürülerek tekrar edilmelidir. Günde birkaç defa ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Topuk Ağrısı Elma Sirkesi ile Nasıl Geçer?

Topuk ağrısına ne iyi gelir evde diye merak eden kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemler arasında elma sirkesi yöntemi gelmektedir. Elma sirkesi, günümüzde pek çok hastalığa çare olarak kullanılmaktadır.

Elma sirkesi topuk ağrısı için de iyileştirici özelliklere sahip içeriğinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Elma sirkesi güçlü anti-enflamatuvar etkiye sahip olduğundan yaralardan kaynaklı olarak duyulan acılar azalır. Sirkeyi bir miktar suyun içerisinde kaynattıktan sonra ayaklarınızı hazırladığınız bu karışım içerisinde bekletin. Günde 4-5 defa aynı işlemi tekrar edebilirsiniz.

Topuk Ağrısı Epsom Tuzları ile Nasıl Geçer?

Epsom tuzları tıpkı elma sirkesi gibi hastalıkların tedavisinde sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Epsom tuzlarının uyguandığı bölgede kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Epsom tuzları ile masaj uygulaması yapıldığı takdirde topuk ağrılarınıza son verebilirsiniz.

Yarım bardak epsom tuzunu yaklaşık 2 bardak sıcak su ile karıştırdıktan sonra ayaklarınızı bu karışım içerisinde bir süre bekletin ve beklerken yavaşça masaj yapın. Topuk ağrısına limon da iyi geldiğinden bu karışımın içerisine limon da ekleyebilirsiniz.

Ada çayı ve Elma Sirkesi Karışımı ile Topuk Ağrılarına Nasıl Son Verilir?

Ada çayının yatıştırıcı özelliği ve elma sirkesinin anti enflamatuvar özelliği ile birlikte topuk ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün. Bu tedavi yöntemi ile ayak bölgenizdeki kan dolaşımı hızlanarak, ayaklarınızın canlandığını hissedeceksiniz. Doğal olarak bulduğunuz ada çayı yapraklarını yarım bardak elma sirkesi ile güzelce karıştırın ve bir kap içerisinde birlikte kaynatın.

Oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve ayağınıza uygulayabileceğiniz kadar sıcak olduğu zaman, temiz bir bezi bu karışama batırıp bekletin. Bezin pamuklu olmasına özen gösterin. Bu bez ile ayağınız 2 saat kadar beklemelidir. Bu karışımı ne kadar sık tekrar edersiniz ayaklarınızın ağrısını alması o denli çabuk olacaktır.

Topuk Ağrısı ile Evde Çözüm Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuk ağrısı tek bir günde geçecek bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle tedaviler düzenli bir şekilde uygulanmalı, sonuç vermesi için 3 4 hafta kadar beklenmelidir. Evde tedavi yöntemlerinin yalnızca ağrıların yatışması amacı ile yapıldığı ve kalıcı tedavi yöntemleri olmadığı unutulmamalıdır. Kişiler ağrıları için mutlaka bu konuda hizmet veren doktorlara danışarak gerekli görülen hallerde tıbbi tedavi yöntemlerinden faydalanmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.