Topuk Ağrısının Evde Tedavisi

Topuk Ağrısının Evde Tedavisi

Topuk Ağrısının Evde Tedavisi

Topuk ağrısı nasıl tedavi edilir sorusu, günlük hayatta birçok kişi için merak konusudur. Yoğun iş temposu, etkinlikler, ev işleri derken, ayakta durduğunuz süre zarfının uzadığını görürüz. Ayakta durma süresi boyunca bir şey fark edilmese de, birçok insan sabah uyandığında güne topuk ağrısıyla uyanıyor. Topuk ağrısının birçok sebebi olabilse de, en yaygın sebebi uzun süre ayakta durmak olarak karşınıza çıkar. Topuk ağrısı için ilaçlar da mevcuttur ancak, evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri de bulunur.

Evde uygulanan tedavi yöntemlerinde kullanılan araçlar, hemen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği şeylerdendir. Bu yüzden çekilmez derecede topuk ağrısı yaşamıyorsanız, evdeki araçlara da tedavi uygulamanız mümkün. Topuk ağrısının ciddi sebeplerden de kaynaklandığını bilerek, en doğru yöntemin doktorunuza başvurmak olduğunu unutmayınız.

Topuk Ağrısının Sebepleri:

Topuk ağrısının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin bazıları gündelik hayatın temposundan kaynaklanabildiği gibi, bazıları da oldukça ciddi sıkıntılardır. Ağrısı da şiddetli olan bu rahatsızlık, ihmal edilmemelidir. Ayakta bulunan en büyük kemik olan topuk, her gün ağırlığımızı vererek yürüdüğümüz bölgedir. Bu sebeple topuktaki rahatsızlıklar, yürüme açısından büyük sıkıntılar çıkarabilir. Topuk ağrısı ve topuk sızlaması gibi şikayetlerin nedeni şu şekilde sıralanabilir:

 1. Topuk dikeni
 2. Topuk yağ yastıkçığı
 3. Tendon iltihabı
 4. Aşil kirişi iltihabı
 5. Taban fasyası iltihabı
 6. Topukta kist veya tümör
 7. Bağırsak iltihap hastalığı (Ülseratif kolit) ve Krohn Hastalığı
 8. Ayak tabanına giden sinirlerin sıkışması
 9. Yaralanma
 10. Bursit (kese iltihabı)
 11. Romatizmal artrit
 12. Gut hastalığı
 13. Topuk çıkıntıları

Bu sebeplere eklenebilecek başka kaynaklar olsa da, genel olarak topuk ağrısının nedenleri bu şekilde sıralanır.

Topuk Ağrısına Evde Tedavi:

Topuk ağrınızın şiddetine göre, evde tedavi uygulamanız da mümkündür. Eğer ki adım atamayacak kadar kötüyseniz ve topuk ağrınız dayanılmaz düzeydeyse, doktorunuza ya da bir ortopediste gitmeniz gerekir. Topuk ağrısı evde tedavi edilebilir. Bu tedaviyi uygularken, evdeki besinlerden ve araçlardan faydalanmanız mümkündür. Bu tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanır:

 1. Buz: Ağrı ve iltihabı kontrol etme özelliğine sahip olan buz, topuk ağrısını da rahatlamanın en temel yollarından biridir. Buz sadece topukta değil, bilekte ve tendonda olan ağrıların giderilmesinde de kullanılır. Buzluktan çıkaracağınız buz küplerini, plastik bir torbaya alarak havluya sarınız. Bu şekilde topuğunuza uygulayınız. Buzu direkt cilde sürmek, soğuk ısırmasına neden olur. Bu yüzden havlu veya poşet kullanın.
 2. Epsom tuzunda ayakları bekletme: Epsom tuzunu hemen hemen her eczanede ve aktarda bulabilmeniz mümkündür. Ayaklarınızı epsom tuzlu suda bekletmek, topuk ağrınızı kısa sürede rahatlatacaktır. 3 yemek kaşığı epsom tuzunu ılık suyu ekleyerek ayaklarınızı bekletmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz topuklarınıza masaj da yapabilirsiniz. Bu daha etkili bir yöntemdir.
 3. Zeytinyağı: Sağlığa dair hemen hemen her konuda karşımıza çıkan zeytinyağı, topuk ağrısına iyi gelen yollardan biri. Zeytinyağı ile topuk ağrısı tedavisi kısa sürede sizi rahatlatır. Ancak etkisi uzun sürmez. Zeytinyağıyla topuğunuzu ovmanız ve mesaj yapmanız yeterli olacaktır.
 4. Elma Sirkesi: Elma sirkesinin içerisinde ağrı giderici bileşenler bulunur. İçeriğindeki bu maddeler, topuğunuzdaki ağrının giderilmesi için birebirdir. 1 bardak ılık suya, 1 çorba kaşığı elma sirkesini dökerek karıştınız. Bu karışımı topuğunuza masajla uygulayınız.
 5. Kırmızı Biber: Kırmızı biber mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden olsa da, topuk ağrısını da gideren besinlerden biridir. Kırmızı biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi, topuk ağrısının giderilmesi için kullanılır. 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber karıştırılır. Bu karışım topuk bölgesine masaj yoluyla uygulanır.

Topuk Ağrısı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Topuk ağrınız başlangıç düzeyinde de olsa, hiç olmasa da, bu ağrının ilerlememesi ve düzelmesi için günlük hayatta yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece, topuk ağrısı hakkında ciddi şikayetlerde bulunmazsınız. Topuk dikeni egzersizleri de bu hareketlere benzemektedir. Topuk ağrısının olmaması için yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanır:

 1. İlave destek için tabanlık kullanmak
 2. Ayaklarınızı hafifletmek
 3. Spor yapmak
 4. Doktorunuzdan destek almak

Düzenli spor yapmak, topuk ağrılarınızı hafifletir. Ayaklarınızı hafifletmek de topuk ağrısında kurtulmak için önemlidir. Şikayetleriniz geçmiyorsa doktora gitmekten çekinmeyin ve tabanlık kullanın.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM