Topuk Dikeni Ağrısı Nasıl Geçer, Topuk Dikeni Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk Dikeni Ağrısı Nasıl Geçer, Topuk Dikeni Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk dikeni ağrısını geçirebilmek için ağrıya neden olan faktörlerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Ağrının oluşum nedenlerinin bilinmesi ağrı için de çare olabilecek yöntemleri bize verebilecektir. Topuk dikeni genellikle topuk bölgesinde bulunan kemiğin çıkıntısının şiddetli ağrısı ile oluşmaktadır. Ayak tabanının ve topuk bölümünün altında bulunan bu kemik çıkıntısı genellikle dış etkenler tarafından hasar görür ve şiddetli ağrılar ile ortaya çıkar.

Sıklıkla kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasının en önemli nedeni sürekli topuklu ayakkabı giyilmesidir. Aynı zamanda vücudun taşıyamayacağı kadar fazla olan kişilerde yüksek basınçtan dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayağında şekil bozukluğu olan kişilerde de sık rastlanan bir sorundur. Aynı zamanda uzun süre sert bir zeminde, yalın ayak yürünmesi de topuk dikeni oluşmasına sebep olabilir.

Topuk dikeni uzun süreli ve geçmeyen ağrılar şeklinde seyreder. Topuk dikeni ağrısı, kişinin hayatını ve hareketlerini kısıtlayabilir. Ayak tabanında bir çivi varmış hissi sebebi ile yürümeyi zorlaştırır. En kısa zamanda tedavi edilmesi halinde bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür. Topuk dikeninden rahatsızlık duyan kişiler ortopedi ve travmatoloji bölümündeki bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeninin belirtileri şunlardır:

 • Şiddetli topuk kemiği ağrısı,
 • Ayaklarda şişme görülmesi,
 • Topuk bölgesinde oluşan bir sertlik,
 • Zor yürüme ve ayağın üzerine basıldığında ağrının şiddetlenmesi,
 • Topuk bölgesinde bir iltihaplanma durumu,
 • Uyanınca ayağa kalkılması halinde ayak üzerine basılmaması,
 • Günlük olarak düzenli bir ayak ağrısının olması vb.

Topuk Dikenini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Topuk dikeni oluşumunu tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Aşırı kilo, obezite gibi sorunlar,
 • Ayak şeklindeki bozukluklar, düztaban oluşu,
 • Uzun süre spor yapmamak ve egzersiz alışkanlığının olmaması,
 • Ayak tabanında bir zorlama oluşması,
 • Uzun süre ayakta kalınan işlerde çalışma,
 • Ayak kaslarının fazla yorulması,
 • Yanlış ve kalitesiz ayakkabıların seçilmesi,
 • İç kısmı çok düz olan ayakkabıların ayağa uygun olmaması,
 • Bazı eklem romatizması ağrılarının tetiklemesi,
 • Sürekli ve uzun süreli giyilen topuklu ayakkabılar, ayağın kemik yapısı üzerindeki zarın zedelenmesine sebep olur,

Topuk Dikeninin Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Topuk dikeninin tedavisinde ilk yapılacak şey ortopedi ve tramvaloji bölümünden yardım almak olmalıdır. Doktorun önerileri dikkate alındığında tedaviler genellikle başarılı sonlanır. Bazı topuk dikenleri röntgen ile teşhis edilmektedir. Hasta tüm şikayetlerine göre değerlendirilir. Bunun sonucu olarak ilk olarak ağrının artacağı hareketlerden kaçınılması önerilecektir. Topuk dikenine en iyi gelen şey evde yumuşak tabanlı terlik kullanımı olacaktır. Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişiler evde çıplak ayakla gezmemelidirler. Dışarı çıktıklarında kullanacakları ayakkabıları sert ve düztabanlı olmamalıdır. Genellikle topuk dikeri ağrısı çeken kişiler yumuşak tabanlı spor ayakkabılarını tercih etmelidir. Daha ileriki boyutlarda topuk dikeni ağrısı çeken kişiler spor ayakkabıları içine silikon destek tabanlıklar kullanabilir. Bu durum ağrının hafiflemesine ve daha rahat yürümesine katkı sağlayacaktır.

Topuk dikeni ağrısı yaşayanlar günlük olarak ayak tabanlarına ağrı kesici özelliği bulunan kremler ile masaj yapmalıdır. Topuk dikeni ağrısına iyi gelecek bir diğer yöntem ise soğuk su ile kompres yapılmasıdır. Soğuk su ağrıyı ve acı hissini dindirecek ve kısa süreli uyuşukluk sağlayacaktır. Ağrının ve topuk bölgesinde oluşan hassasiyeti azaltmasını sağlayacaktır. Çoğu topuk dikeni rahatsızlıklarının iyileşme süreci oldukça uzundur. Ancak bu belirtilen yöntemlerin uygulanması sayesinde rahatsızlık ve şikayetler sona erecektir.

Bazı zamanlar doktor tarafından uygulanan enjeksiyon tedavisine başvurmak gerekebilir. Bu tedavi yöntemi topuk dikenini daha kısa zamanda geçirecektir. Topuğun alt kısmına ve ağrının çok olduğu bölgeye uygulana enjeksiyon sayesinde ağrı hafiflemektedir.

Özellikle enjeksiyon yönteminde kullanılan hastanın kendi kanından oluşan PRP uygulamasıdır. PRP sayesinde topuk bölgesindeki ağrılı durum oryadan kısa sürede kalkacaktır. Belirli dozlarda yapılan PRP sayesinde çok etkili bir topuk dikeni tedavisidir.

Bir diğer topuk dikeni tedavisi ise ESWT yöntemidir. ESTW yöntemi şok dalga uygulaması şeklinde yapılmaktadır. Ve şok dalgalar sayesinde topuk kemiğinde bulunan hasar iyileştirilecektir. Bu tedavi şekli topuk dikeni rahatsızlıkları içi en etkili yöntem olarak bilinmekte ve kesin tedavi olarak kabul edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.